Hosszú Katinka és Grátz Benjámin Fair Play-díjat kapott

Mondhatni, úszósikerekből sosem elég – avagy a honi Fair Play-díjátadó gálán is érdekeltek voltunk: a két kiválasztott tettei előtt tiszteletgve a Hilton szálló báltermében a MÚSZ részéről ott volt Gyárfás Tamás elnök és Kiss László szövetségi kapitány is.

És hogy miért kapták versenyzőink ezt a nagyszerű elismerést? Nos, álljon itt az az ajánlás, amelynek alapján a MOB Fair Play Bizottsága mindkettejüket érdemesnek találta az elismerésre.

Hosszú Katinka

Bár az élsportolók az év legfontosabb eseménye előtt szeretnek burokban készülni, az utolsó simításokat a világ zajától távol megtenni, Hosszú Katinka a magyar úszósport, de talán kijelenthetjük, Magyarország érdekeit szem előtt tartva félretette ezeket az igényeket.

2013 júliusában páratlan lehetőséget kapott hazánk, hogy elnyerje a 2021-es úszó, vízilabda, műugró, szinkronúszó és nyíltvízi úszó világbajnokság rendezési jogát. Ennek érdekében valóban az ország legfontosabb emberei mozdultak meg, a pályázati bizottságot személyesen Orbán Viktor miniszterelnök vezette – ugyanakkor fontos volt, hogy egy, a döntéshozók körében ismert sportoló is fellépjen a prezentáción. A választás Hosszú Katinkára esett, aki az előző esztendő őszén sosem látott teljesítményt nyújtott a FINA rövid pályás úszó Világkupa-sorozatban, továbbá elnyerte a legjobb női versenyzőnek járó különdíjat a rövid pályás világbajnokságon, Isztambulban. A FINA-családban hatalmas népszerűséget kivívó úszónőt Simicskó István államtitkár úr tanácsára Gyárfás Tamás elnök ugyan kissé félve hívta fel hiszen nem akármilyen kéréssel fordult hozzá, ám Katinka az első szóra vállalta, hogy személyesen csatlakozik a pályázati csapathoz, és július 19-én beszél a FINA Bureau tagjai előtt a barcelonai prezentáción. Katinkának így sosem tapasztalt módon kellett rákészülnie a vb-re: nyolc nappal az úszóversenyek rajtja előtt kiérkezett a vb helyszínére, minden nap máshol kellett edzenie, hiszen a hivatalos helyszín csak négy nappal a rajt előtt nyílt meg az úszók előtt. Ő azonban a nemzeti ügy érdekében vállalta ezeket a kihívásokat is – így együtt ünnepelhetett a sikeres pályázást követően, aztán természetesen mi ünnepeltük őt, hiszen két arany- és egy bronzérmet nyert Barcelonában.

Grátz Benjámin

A Százhalombattai Úszó Egyesület versenyzője a 2013. évi úszó országos bajnokságon, Debrecenben holtversenyben végzett az 50 méteres pillangóúszás elődöntőjében Dudás Dániellel a 8. helyen. Mindez azt jelentette, hogy szétúszást kellett tartani a két úszó között, hogy ki kerül a nyolcas fináléba. Hihetetlen, ami történt, de az első ráúszásban ismét holtverseny alakult ki (mindketten 25.63 másodperc alatt értek célba), így újabb szétúszás következett.

Az utolsó felvonás előtti szerelés-igazításnál baj történt, elszakadt Dudás Dániel úszószemüvege, és nem volt nála kéznél egy másik. Ezt látva Grátz Benjámin a saját tartalék-szemüvegét adta át vetélytársának – aki aztán a második ráadás során 18 századmásodperccel megelőzte őt.

A Magyar Úszó Szövetség úgy gondolja, hogy Grátz Benjámin példát mutatott sportszerűségből, a Fair Play szellemiségében cselekedve bizonyította: egy ilyen kiélezett helyzetben is lehet nemes riválisként tekinteni a versenyzőtársra, ellenfélként s nem ellenségként kezelni őt. Benjámint nemes tette után külön is megünnepelte a debreceni közönség, mintegy igazolva: a Fair Play-jel mindenki nyertessé válik.

 

Mindkét versenyzőnknek szívből gratulálunk!

Fotók: Szaka József

 

A cikk olvasása a musz.hu weboldalon.

XLsport.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.