Az osztrák színekben gyorskorcsolyázásban összesen tizenkét(!) olimpiai, világ- és Európa-bajnoki címet szerző Hunyady Emese nem sző hosszú távú terveket, a jelent éli meg. Boldog feleség, gyermeket nevel, diplomaszerzés előtt áll, az ausztriai Ötscher síterület háziasszonyaként kreatív munkát végez.
A finn férjével és ötéves Jasper fiával Bécsben élő egykori gyorskorcsolya klasszis utolsó évét tapossa a Testnevelési Egyetem rekreációs szakán. Ha minden tervei szerint alakul, az idén átveheti diplomáját.
A beszélgetés időpontját egyeztető telefonhívásunk a fodrásznál érte az olimpiai bajnokot. A csinos ex-gyorskoris félhosszú szőke frizuráján végeztetett apróbb igazítást. Már nem csak önmagának, s férje ízlésének kell megfelelnie, médiaszereplőként is oda kell figyelnie külsejére. Két hónapja a magyarok által is gyakran látogatott osztrák síterület, Ötscher arcának, háziasszonyának kérték fel. Akárcsak egykor az oválpályán, itt sem veszi félvállról feladatát, már bele is kezdett egy kampány előkészítésébe: 2010 decemberében magyar olimpikonok számára szervez -téli olimpiát- Ötscher havas lejtőin.
Balga férfi létemre megkérdezem, hogy az ötscheri háziasszonykodás, a TE-tanulmányok és a gyermeknevelés mellett még mivel foglalkozik, mire kijózanító választ kapok: – Szerintem ez éppen elég – tesz helyre Emese. – Örülök, hogy végre van időm arra, hogy egyetemre járjak. Korábban az edzések, versenyzések, utazások miatt erre nem volt lehetőségem. Az ötscheri munka is rengeteg feladattal jár, már a következő síszezonkezdésre is megvannak a terveim.
Hunyady Emese nem az az egyhelyben ülő típus, harminc éve jön-megy a világban, igazi kozmopolita. Jelenleg is többlaki életet él, Magyarország, Ausztria, Finnország között ingázik családjával. De ez nem okoz problémát számára, mindenhol jól érzi magát, úgy véli, ha az emberben van befogadókészség és ismeri a nyelveket, könnyen tud alkalmazkodni az adott ország kultúrájához. Példa erre második férjével, a finn gyorskorcsolyaedző
Timo Järvinennel közös gyermekük, az ötéves Jasper. A jó felépítésű fiúcska amellett, hogy éli az óvodások mindennapi életét, a magyar-, a német- és a finn nyelvterületen is feltalálja magát.
Fiával ellentétben Emesének meg kellett küzdenie a nyelvtanulás nehézségeivel, amikor magyar gyorskorcsolyás olimpikonként 1985-ben Bécsbe követte edzőjét, egy kukkot sem beszélt a sógorok nyelvén. Találgatták, miért váltott országot, sokan azt gondolták, az osztrákok biztos toronyórát ígértek neki láncostól, ha az ő színeikben indul a világversenyeken. Manapság már teljesen elfogadott, ha egy sportklasszis anyagi megfontolásból egy másik nemzet címeres mezét húzza magára. Jelenleg a Barcelona kézise, Nagy László kacérkodik a spanyol állampolgárság felvételének gondolatával. Vajon Hunyady Emese mit gondol a témáról?
– Ne tévesszük össze a szezont a fazonnal! Nem tartanám szerencsésnek, ha a közvélemény összemosná az én esetemet Nagy Lászlóéval – jelenti ki határozottan. – Én húsz éve mentem ki Bécsbe, nem akartam osztrák lenni, nem pénzért váltottam országot. -Csupasz fenékkel-, nulla némettudással, egy érettségivel érkeztem. 18 évesen ki szerettem volna bújni a szülői szigor alól, önállóságot akartam, kalandvágy volt bennem. Két évig szinte nyomorogtam, szó sem volt busás honoráriumról az osztrák szövetségtől.
A sportolónőnek nem hullottak ölébe a sikerek, kőkeményen megküzdött a világversenyek medáljaiért. Még világkupa-győztesként is volt civilmunkája, egy bankban dolgozott napi négy órában, csak 1992-ben, az olimpiai bronzérem megszerzése után talált rá első szponzora. Kicsit furcsának is tartja a mai fiatalok hozzáállását, akik már 15 évesen, komoly nemzetközi eredmény nélkül akarnak támogatókat.
Hunyadi Emese esetében sokszor felmerül a kérdés, magyar színekben is eljutott volna az olimpiai dobogó tetejére?
– Nem vagyok nagyképű, sose gondolkodtam azon, milyen eredményeket értem el, ezt csak utólag fogja fel az ember. De úgy vélem, nem a helyszín a lényeg, sokkal inkább saját döntésünkön múlik, hogy mindent elkövetünk-e a siker érdekében, vállaljuk-e a kemény edzésmunkát. Az első bécsi időkben a pályabeosztás miatt heti három alkalommal tudtam csak edzeni, míg Budapesten ezt naponta kétszer is megtehettem. Akarat és lemondás nélkül hiába vagy tehetséges, hiába áll komoly háttér mögötted, nem biztos, hogy nagy eredményt fogsz elérni. A mai fiatalokat látva észreveszem, hogy én akaraterő terén sokkal másabb voltam. Különbözni kell az átlagtól, be kell -kattanni-, mindennél jobban kell akarni a sikert! Nem véletlen, ha valaki olimpiai bajnok lesz – mondja Emese.
Modern stadionok ide, megszámlálhatatlan siker oda, Hunyady Emesének mégis első szárnypróbálgatásainak helyszíne, a városligeti jégpálya a korisvilág közepe. A Vajdahunyad vár falaitól néhány tíz méterre található festői szépségű létesítmény most téli álmot alszik, nem szántják jegét korcsolyák pengéi.
– Sajnálom, hogy még mindig nem hozták rendbe. Tudom, a gyorskorcsolya jelene és jövője a fedett pálya, de egy ilyen csodás helyen élmény az edzés és a versenyzés. Az a legborzasztóbb, hogy a magyar gyorskorisoknak jelenleg nincs jegük. Rossz ez a bizonytalanság, reméljük, jövő télre kész lesz a pálya.
No, igen, nálunk nem minden úgy működik, ahogyan kellene. Az Ausztria helyzetét tökéletesen ismerő ex-sportolót kis gazdasági összehasonlításra kérem, arról kíváncsiskodom, szerinte mikor érjük el nyugati szomszédunk életszínvonalát?
– Úgy vélem, Ausztria nincs olyan magas szinten, inkább Magyarország esett nagyon vissza – érkezik a válasz. – Sajnos az utóbbi időben csak nőtt a különbség a két ország között. Ennek nem kellene így lennie, mert még Ausztria is le van maradva a gazdagabb nyugat-európai országoktól. Tisztában vagyok a magyar viszonyokkal, barátaimtól tudom, milyenek az átlagkeresetek, s ez mire elég
Az olimpiai bajnoknő sportkarrierjéről szinte mindent leírtak már, ám hogy a magánéletben mivel kapcsolódik ki, arról kevés információ áll rendelkezésre. Megtudom, gyermekkora óta színházrajongó, balett- és operabarát, imádja a zenét. A műkorismúlt és a szülői háttér meghatározta felnőttkori ízlésvilágát. Ausztriában egyszer-kétszer a világot jelentő deszkákra is fellépett, színdarabban kapott szerepet a Metropol színházban, de olyan is volt, hogy csárdást táncolt a közönség örömére. Rendszeres résztvevője a jótékonysági gáláknak, szívén viseli a kórházbohócok ügyét, kiveszi a részét a piros orrúak működését segítő pénzgyűjtésből. Olvasás iránti szenvedélyét is otthonról hozta, ha kérdezett valamit állatorvos édesapjától, az a könyvespolchoz irányítva a következő tanáccsal látta el: -ha kíváncsi vagy valamire, olvasd el magad, azt mindig megjegyzed!- Emese úgy tervezi, az atyai iránymutatást Jasper fiánál is alkalmazni fogja, de addig is több nyelven, rengeteget olvas neki, a tévében maximum mesét nézhet a lurkó.
Végezetül az érezhetően kiegyensúlyozott bajnoknőt hosszú távú terveiről faggatom: ha tíz év múlva beszélgetünk, mivel lenne elégedett?
– Nem tervezek hosszú távra, a jelent élem meg. Olyan szép az életem, 25 évig versenyeztem, hat olimpián jártam, rengeteget dolgoztam, gyönyörű eredményeket értem el, számtalan élménnyel lettem gazdagabb. Jól érzem magam a bőrömben, van időm a barátaimra, élvezem, hogy azt csinálom, amit akarok. Korábban a sérülésveszély miatt hanyagolnom kellett a síelést, most ezt is bepótolom. A magánéletem rendben, klassz családom van! Azt hiszem, az a legfontosabb, hogy egészségesek és boldogok legyünk!
Eredménylista:
1984. Szarajevó, olimpia: 19. 500 m, 30. 1000 m
1988. Calgary, olimpia: 19. 500 m, 16. 1000 m, 14. 3000 m
1992. Albertville, olimpia: 7. 1500 m, 3. 3000 m
1992. Heerenveen, Európa-bajnokság: 2. négytávú összetett
1992. Heerenveen, világbajnokság: 2. négytávú összetett
1993. Heerenveen, Európa-bajnokság: 1. négytávú összetett
1993. Berlin, világbajnokság: 2. négytávú összetett
1994. Hamar, Európa-bajnokság: 3. négytávú összetett
1994. Butte, világbajnokság: 1. négytávú összetett
1994. Lillehammer, olimpia: 1. 1500 m, 2. 3000 m
1996. Hamar, világbajnokság: 3. 1000 m
1998. Nagano, olimpia: 4. 1500 m, 5. 3000 m, 8. 5000 m
1999. Heerenveen, világbajnokság: 1. 1500 m
2000. Nagano, világbajnokság: 3. 1500 m
2002. Salt Lake City, olimpia: 9. 3000 m.
Összesen tizenkét olimpiai, világ- és Európa-bajnoki érmet szerzett, tizenkét világkupa-versenyen diadalmaskodott.
Balogh Zoltán – XLsport