Ifjúsági olimpia: az időjárás is komoly ellenfél lesz

image

A szabadtéri versenyeken résztvevőknek várhatóan az időjárási körülményekkel is meg kell majd küzdeniük a szombaton kezdődő I. ifjúsági olimpián, Szingapúrban.

    "Az első nap tapasztalatai alapján úgy érzem, hogy a fülledt, párás levegő és a gyakran eleredő eső a szabadtéren versenyzők, így az atléták, teniszezők, kerékpárosok, kajakosok, evezősök számára nehézségeket jelent, vagyis nemcsak az ellenfeleket, hanem ezt a klímát is le kell tudni győzni a jó szerepléshez" – idézte a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) honlapja Nagy Zsigmond helyettes csapatvezetőt, aki a helyszínről arról is beszámolt, hogy megérkeztek a még hiányzó csomagok – kerékpárok, az atléták néhány rúdja és pár kallódó sporttáska.

    A hatórás időeltolódásból adódó átállás egyelőre nehézséget okoz még a szerdán érkezett első csoport tagjainak számára is, de a következő napokban várhatóan mindenki alkalmazkodik majd a helyi viszonyokhoz. A fiatal versenyzőket, illetve kísérőiket a Nan Ying Műszaki Egyetem kollégiumi épületeiben helyezték el. A magyar küldöttség 40 kétágyas szobát kapott, így Deák Valéria főorvos számára alkalmi orvosi rendelőt is sikerült kialakítani.

    A négyemeletes épületek szobáinak berendezése szerény, kollégiumi elhelyezésnek megfelelő, légkondicionáló viszont minden szobában működik, ami egyben veszélyt is jelent, mivel a szobákat rendkívüli módon lehűtik, a szabadban viszont 30 fok fölötti a hőmérséklet, rendkívül páradús, fülledt a levegő, és nagyon gyakran esik az eső.

    Molnár Zoltán csapatvezető a második csoporttal csütörtökön érkezett. Mint mondta, a szükséges formaságok intézése, lévén, hogy kisebb létszámról volt szó, gyorsabban megtörtént, és valamennyi csomag a tulajdonosával együtt jutott el a szállásra.

    A harmadik csoport Schmitt Pál köztársasági elnökkel együtt pénteken landolt Szingapúrban.
    A magyar fiatalok igyekeznek gyorsan "belakni" az olimpiai falut és a helyszíneket, az evezősök és az atléták már az első éjszaka után edzésre indultak. A következő nap feladata a versenyek lebonyolításának pontos megismerése, a technikai értekezleten való részvétel, az edzésszínhelyek és versenypályák felfedezése.

A háttérről 

– Az ötlet:
    A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 2007-es guatemalai ülésén született döntés az első ifjúsági olimpia megrendezéséről, melyen 14 és 18 év közötti fiatalok vehetnek részt. A megmérettetés szellemi atyja Jacques Rogge, a NOB elnöke, akinek a célja, hogy a játékok segítségével tanítsa meg a fiatal sportolókat a versenyzés alapvető értékeire, mint a méltóság, a barátság, a tisztelet és a sokszínűség. A sportvezető szerint az ifjúsági olimpiai részvétel felkészülés a későbbi felnőtt olimpiai szereplésre, melynek során a fiatalok a teljesítményen felül a legfontosabb értékeket, alapelveket magukévá tehetik majd.

     – Program, adatok:
    Akárcsak a 2012-es ötkarikás játékokon, Szingapúrban is 26 sportágban 201 versenyszámot rendeznek, mégis több különbség lesz. Vízilabda például nincs a programban, míg a kosárlabda a streetball szakággal lesz jelen. További érdekességnek számít, hogy úszásban, kerékpározásban és triatlonban is rendeznek majd vegyes csapatversenyeket, s nem minden korosztály számára lesz minden számban indulási lehetőség.
    Összesen 205 ország 3600 sportolót és 1100 tisztviselőt delegál a rendezvényre. Az előzetes latolgatások szerint mintegy 500 ezer látogató tekinti majd meg az eseményt.
    A játékokon 1300 doppingvizsgálatot végeznek majd el. Versenyen illetve azon kívül is végeznek majd ellenőrzéseket a szakemberek, akik vér és vizelet mintákat is vesznek.
    Az első ifjúsági téli olimpiának Innsbruck ad majd otthon 2012-ben.

    – Nevelőprogramok:
    A NOB külön figyelmet fordít arra, hogy a sportversenyek mellett egyéb elfoglaltságot, képzést nyújtson a fiataloknak, ezért külön előadásokat tartanak majd a sportvilágot fenyegető jelenségekkel kapcsolatban, így a dopping, az illegális fogadások, valamint a rasszizmus is rendszeresen téma lesz, de a fair play fontosságára is felhívják majd a figyelmet. Az olimpiai bizottság több híres sportolót is meghívott Szingapúrba, hogy jelenlétükkel, élménybeszámolóikkal motivációt adjanak a fiataloknak. A legnagyobb sztár a női rúdugrás világcsúcstartója, az orosz Jelena Iszinbajeva lesz.