Az ünnep előtti hetekben bizonyára többször gondoljuk, hogy most kellene fogyni 4-5 kilót, hogy az ünnepek alatt „büntetlenül” ehessünk a családi lakomákon. A fogyás helyett mi most olyan ételekre és szokásokra hívjuk fel Olvasóink figyelmét, amely nemhogy a nem kívánt kilóktól óvnak meg bennünket, de az ilyenkor oly gyakori gyomorpanaszoktól is.
Becslések szerint átlagosan 2 és fél kilót hízunk az ünnepek alatt, éppen ezért nem csoda, ha a karácsonyi-szilveszteri lakomák után nem túl jó a közérzetünk és sokszor kifejezetten túlsúlyosnak érezzük magunkat.
A hagyományos karácsonyi és szilveszteri ételek – a hal kivételével – nem kedveznek szervezetünknek. Mivel általában magas a zsír- és cukortartalmuk, nehezen emészthetők, így igazi kalóriabombának tekinthetjük őket. Ha fogyasztásuk során nem ismerünk mértéket, az ünnepi lakomák és iszogatások után különböző tünetek ronthatják el közérzetünket. Ilyen például a gyomorégés, a hasi görcsök, a hasmenés, a magas fokú, fájdalmas teltségérzet, vagy az émelygés, hányinger és hányás. A kellemetlenségeket elkerülhetjük néhány egyszerű szabály betartásával.
A hal a legjobb
A halételek könnyen emészthető, teljes értékű fehérjéket tartalmaznak és meglehetősen gazdagok kalciumban, foszforban, szelénben, vasban, cinkben, és jódban, valamint B-vitaminban. A halban lévő esszenciális zsírsavak, az Omega 3 és az Omega 6, rendkívül fontosak az emberi szervezet számára.
Együnk sok-sok salátát
A zöldségfélék rendkívüli vitamin és ásványianyag-források, éppen ezért ilyenkor különösen javasolt a naponta többszöri, lehetőleg nyers állapotban történő fogyasztásuk, valamint tálalhatjuk őket köretként a nehezebb húsételekhez.
Kevés zsírral főzzünk
A karácsonyi és szilveszteri ételek elkészítésénél is alkalmazzunk zsírszegény módszereket! A kis mennyiségben bevitt koleszterin fontos szerepet játszik a sejtfal felépítésében, a hormonképzésben, de ha sok van belőle, akkor ez lerakódhat az érfalakon, úgynevezett plakkokat képezhet.A plakkok leszűkítik a vérereket, sőt elzárhatják az áramló vér útját, az elzáródott erek agyvérzést vagy szívinfarktust is okozhatnak. Akinek magas a koleszterinszinje, fogyasszon jóval kevesebbet a telített zsírsavakban gazdag ételekből. Ezek közé tartoznak a zsíros húsok, a tojás, a felvágottak és kolbászfélék, az omlós sütemények, a kelt tészták. Az ételek elkészítésénél alkalmazzunk zsírszegény módszereket, mint például a grillezés, gőzölés, vagy a párolás.
Egy sütemény, két szaloncukor
Nehéz ugyan ellenállni a kísértésnek, de az ünnepek alatt inkább a főétkezéseket követően, desszertként kínáljuk a különböző édességeket. Ha a nassolásról mégsem tudunk lemondani, akkor együnk gyümölcsöt, zöldséget!
Alkohol
Karácsony és szilveszter alkalmával az alkohol éppen úgy a terített asztal része, mint az üdítőitalok, vagy a finom ételek. Sokszor azonban megfeledkezünk a szervezetünkbe bevitt alkohol mennyiségéről, pedig a túlzott alkoholfogyasztás az egyik legsúlyosabb egészségromboló tényező. Érdemes tehát odafigyelnünk: az ünnep idején is mértékkel fogyasszunk az italokból, és lehetőleg minőségi száraz borokat. Mivel a legtöbb üdítő és alkohol rengeteg cukrot, de annál kevesebb természetes anyagot tartalmaz, így a szervezetünknek azzal teszünk jót, ha minél több ásványvizet iszunk, lehetőleg naponta legalább 2-3 litert.
Zóna adag vacsorára
Az ünnepek alatt a fő étkezés sokszor a késő estébe nyúló családi vacsora. Lehetetlen ilyenkor szigorúan betartani a „vacsorázz, mint egy koldus” tanácsot, viszont lehet kevesebbet enni a szokásosnál, csak mértékkel. Elég, ha kettő helyett egy szelet húst, fogyasztunk salátátval, ha a vacsora után meg tudjuk állni, hogy ne együnk egy egész sor süteményt és hozzá több kupica tömény italt.
Séta, de még a futás is…
Ezekben a napokban se feledkezzünk meg a mozgásról! Ünnepi hangulat ide vagy oda, egy családi séta, egy kis futás csak javíthat a hangulatunkon. Ha a gyerekeknek örömet akarunk szerezni, egy közös korcsolyázás igazán emlékezetessé teheti az együttlétet.