Interjú Petrovics Mátyással

petrovics_matyas.jpg

Május 20.-án, csütörtökön megkezdi 2010-es, nyári felkészülését a női vízilabda válogatott, amely kapcsán videóinterjúra kértük a szövetségi kapitányt, Petrovics Mátyást.

Ennek írásos változatát olvashatják a következőkben, míg jobbra a videókat tekinthetik meg.

Újra itt a nyár, újabb válogatott szezon következik. Mik az idei nyár programjai most, hogy az olimpiai ciklus közepén járunk, félúton London felé?

Idén nyáron két eseményünk van, az egyik a Világliga 2010-es selejtezője Budapesten és Messinában, és remélhetőleg a döntője, amire annak ellenére szeretnénk bejutni, hogy a csapatkeresés utolsó állomása lesz ez, félúton London felé és mindenképpen a nyár végi fő eseményre, a zágrábi Európa-bajnokságra is szeretném megtalálni a csapatot.

Mi a véleményed a három, magyar játékosok által érdekelt bajnokságról, melyből kettő még nem zárult le, még playoffok folynak? Mennyire voltak játékban a kerettagok és milyen állapotban vannak?

Mindegyik bajnokság, ahol külföldi kerettagok játszanak, erősebb, mint a magyar bajnokság. Ez úgy gondolom, hasznára válik a válogatottnak. Az olasz bajnokságban játszók közül van, aki erősebb, van, aki gyengébb csapatban játszik, de mindenkit, akit láttam az év közben, jó állapotban jött haza, jó edzettségi állapotban és jó mentális állapotban, tehát mindenkinek jót tesz a légióskodás. Jancsó Patrícia az egyetlen, akit nem láttam azóta, hogy Amerikában szerepel, de látva a teljesítményét és, hogy csapata megnyerte az egyetemi bajnokságot, biztos vagyok benne, hogy ő is rengeteget fejlődött. Vele csak szóban tudtam tartani a kapcsolatot, szerintem ő is sokat lépett előre. Én azt gondolom, látva a bajnokságokat a magyarhoz hasonlítva, mindenképpen beszédes, hogy görög csapatok nyerték meg mindkét európai kupát és figyelemfelkeltő az is, hogy mindkét kupában ugyanazok a csapatok domináltak, mint az előző években.

A kereted, ahogy előzetesen mondtad, főképp a római Vb csapatból áll, azonban behívtál fiatalokat is, míg másokat pedig nem, akiket már kipróbáltál év közben. Mi döntött közöttük?

Mondhatnám, hogy az is döntött, hogy a bajnoki mérkőzéseken milyen teljesítményeket láttam, de azt kell mondjam, elsősorban válogatott edzéseken nyújtott produkciók voltak a mérvadóak, hiszen azok egy picit más sebességű és más intenzitásúak, mint a bajnoki mérkőzések nagy része, de természetesen figyelembe vettem azt is, hogy ki hogy szerepel a klubjában és ki hogy teljesít. Valóban sok játékost ki tudtam próbálni az elmúlt 1-1,5 évben, azt gondolom, mostmár csak olyanok alkotják a keretet, akiknek egyáltalán a londoni kvalifikációra esélyük van, nyilván ez volt a fő szempont és ez alapján válogattam.

A bajnokság végeztével mik a tanulságok az általad, és Merész András által kitalált új bajnoki rendszerrel kapcsolatban? Van-e új fejlődés vagy van még rajta mit csiszolni?

Azt gondolom, hogy bevált a bajnoki rendszer, hiszen egyrészt kiderült, hogy ki melyik osztályhoz tartozik, bár azt gondolom, a BVSC nem volt rosszabb, mint az előtte végzett csapatok, tehát nüanszokon múlt, hogy ők is odakerülhettek volna. Én azt gondolom, hogy a lebonyolítás így szerencsésebb volt az eddigiekhez képest, hiszen mivel kiegyensúlyozottabb a mezőny, az eredményekből látszik, hogy kis különbségek döntöttek az első négyben, szinte -az Újpesti kivételével- bárki le tudott győzni bárkit. Ez a rájátszás érdekesebb volt, de jövőre annyi pici változtatás lesz, hogy újra visszatérünk a klasszikus playoffhoz, az 1-4., 2-3. csatájához, illetve a több mérkőzéses döntőhöz. Szerintem bevált, nagyon sok jó mérkőzés volt és azt gondolom, jól szolgálta abból a szempontból a válogatott munkáját, hogy több téthelyzet volt, amire nagy szüksége van a válogatott játékosoknak.

Azért is tértek vissza a régi rendszerhez, mert kevesebb média érdeklődés volt a bajnoki döntők iránt így, hogy most nem 5 meccses volt és sokan nem tudták, hogy valójában ez a döntő?

Egyrészt a klubok ezt szerették volna, ezért ehhez térünk vissza, másrészt azt gondolom, hogy mostmár nincs az az óriási különbség, mint az előző években volt, hogy szinte borítékolható volt, hogy a Honvéd és a Dunaújváros játsza majd a bajnoki döntőt és addig gyakorlatilag nem voltak olyan jelentőségre számottevő mérkőzések. Ez az év azt mutatta meg, hogy valóban az első négy vagy az első 5-6 csapat lehet akár egyforma is, ilyen értelemben viszont akkor lesz újra tétje az elődöntő rendszernek és a média is esetleg jobban oda tud figyelni a végső csatározásokra.

Center és balkezes posztokon látszólag kisebb a merítési lehetőséged, látsz a megoldásra valami esélyt és Tomaskovics Eszter, illetve Brávik Fruzsina sérülése mennyire változtat a csapat szerkezetén?

Hát egyrészt olyan nagyon nagy merítési lehetőségeket most rövid távon én a felnőtt szinten nem látok, utánpótlás szinten vannak ügyes lányok, de ők még a Londont célbavevő programban azt gondolom, hogy egyelőre nem tudnak odakerülni a válogatotthoz. Az mindenképpen bíztató balkezes poszton, hogy Kisteleki Hanna rengeteget fejlődött, sok plussz munkának is köszönhetően, amit elvégeztünk, illetve azt gondolom, hogy hozzáállásban is ő most nagyon sokat lépett előre, igyekszem nyáron őt sokat foglalkoztatni és remélhetőleg a kvalifikációig stabil csapattag tud lenni, hiszen rengeteget erősödhetünk vele. Bujka Barbara is visszatért a válogatott keretbe, a tavasz során nagyon pozitív benyomásokat szereztem róla, nyilván vele elsősorban centerként számolok, de ő is, mint balkezes szóba jöhet a taktikai elemek során. A center poszt pontosan ezért probléma, hiszen akiket említettél, Tomaskovics Eszter várhatóan egy vállműtét elé néz, őt nem csak center poszton, de bekk poszton is tudnám használni, ő érzékeny veszteség pillanatnyilag a válogatottnak, de remélem, hogy pont ez a műtét jókor jön és hosszú távon tudunk vele számolni, ezért is most elkerülhetetlen ez a dolog. Brávik Fruzsina nem a sérülése miatt maradt ki, ő saját maga úgy döntött, hogy nem elég motívált a válogatotthoz. Ezt mi megbeszéltük egymással, ezért nem hívtam be a keretbe, ez az ő ügye innentől.

A versenytársak hol tartanak a munkában és mi hogy állunk hozzájuk képest?

Abban előttünk járnak a versenytársak, hogy ezt a fiatalítást az előző olimpiai ciklusban meg tudták tenni. Ugye mi is, Faragó Tamással 2005-ben elkezdtük és például Tomaskovics Eszter vagy Takács Orsolya ennek köszönhetően stabil kerettag, ahogy Kisteleki Dóri is. Ebben feltétlenül előttünk járnak, hiszen Pekingig azért a válogatott ismét egy régebbi generációval állt föl és készült. Ebben előttünk járnak, ezt a hátrányt kell ledolgoznunk. Az látható, hogy a főbb riválisok, amint már említettem, az orosz, a görög és az olasz is, mind válogatott, mind klubszinten előttünk járnak, ezt mi a válogatottnál próbáljuk utolérni, dolgozni rajta. Ettől függetlenül azt gondolom, hogy nem avval kell foglalkozni, hogy hol tartanak, hanem hogy mi minél előrébb legyünk.

A klubokat sújtó anyagi gondok hogyan hatnak a válogatott felkészülésére, ha hatnak egyáltalán rá?

Nyilván ez elsősorban a klubokat érinti év közben. Abban érintheti a válogatottat, hogy ha a játékosoknak esetleg ez a hátterüket és felkészülésüket akadályozza, akkor elképzelhető, hogy a válogatottban nyújtott teljesítményüket is ez csökkentheti. Én még ezt egyelőre nem érzékelem, de remélem, hogy a jövőben sem fogom!

És a magyarországi, görögországi gazdasági válságot mennyire érzi meg a csapat?

Azt gondolom, hogy Magyarországban minden sportban, maradjunk a sport területén, mindenki megérzi, hogy nehézségek vannak, ettől függetlenül én úgy látom, hogy amire a válogatottnak szüksége van felkészülésben, most akár a Világligán való indulásra gondolok, hogy létrejött és el tudtunk indulni, akár bármilyen felszerelésben vagy felkészülési tornában nem érzem azt, hogy egyelőre mi ezt megéreznénk, nincs olyan körülményünk, amiben ne tudnánk jól dolgozni.

Visszatérve a praktikus dolgokra: mik a rövid távú tervek? Mikor lesz konkrétan edzés, mert csak azt tudjuk, hogy csütörtökön kezdtek a Margitszigeten? Mi a program és vannak-e ebben még bizonytalanságok?

Rövid távú tervek, mondanám a szakmai terveket először: nyilván a Világliga selejtezőkben szeretnék a lehetőségekhez képest minél több játékosnak szereplési és bizonyítási teret nyújtani. Elképzelhető, hogy mind a 20 játékos, aki a keretben van, szerepelni tud. Az az elképzelésem, hogy a két Világliga selejtezőre lesz egy mag, egy 7-8 fős magja a csapatnak, amely mindkét selejtezőre utazik és elképzelhető, hogy mellettük cserélek 4-5 játékost. Miután év közben azért nem mindenki hozta azt, amit vártam vagy, ami várható lett volna, hogy a válogatottban szerepeljen nyáron, ezért nagyon fontosak lesznek a felkészülési mérkőzések addig is. Edzőmérkőzések és közös gyakorlások, hogy lássuk valóban tudok-e mindenkinek lehetőséget adni, hiszen azért ne felejtsük el, hogy a Világligában egyrészt jó lenne bejutni a Szuperdöntőbe, ami ugye további mérkőzéseket jelent és ráadásul tengerentúli csapatokkal, ami nekünk nagyon fontos. Másrészt a világbajnokságra is egy lehetséges kvalifikációs lehetőség, hogy kijussunk a Vb-re, éppen ezért nem mindegy, hogyan tudunk szerepelni, de mindenképpen alárendelem az Európa-bajnokságnak a Világligát, hiszen azt a csapatot kell megtalálnom, akik ott tudnak szerepelni és az már nagy vonalakban kell, hogy hasonlítson az olimpiai kvalifikációs csapatra. Ezek a szakmai tervek, egyébként a Margitszigeten fogunk edzeni délelőtti-délutáni ritmusban, változó időpontokban, hiszen ott még a különböző medencék és felállások még nem tökéletesek. A Világligáig biztosan ott edzünk, utána az elkövetkezendő 1-2 hétben is még, Világliga után lesz egy hetes szünet, hiszen most szinte senkinek nem tudtam pihenőt adni, csak a magyar játékosok kaptak egy pár napot, de az is nagyon kevés volt, a külföldiek azonban gyakorlatilag menetből érkeznek és szállnak be a munkába, ezért július első hetében, a tervezett Világliga döntő után kap mindenki egy hét pihenőt és utána van még 7 hetünk az Európa-bajnokságig, aminek a felkészülését Pesten kezdjük el, utána az Úszó Európa-bajnokság miatt vagy vidéken vagy más budapesti helyszínen, de ez még picit bizonytalan, ezt még alakítjuk.

Konkrétan hol lesz a Világliga magyarországi selejtező köre, mert ez még nem derült ki?

A Széchy uszodában játszuk a selejtező mérkőzéseket, ehhez kapcsolódóan mindjárt elmondanám, hogy a Világliga selejtező előtt egy pár napot az orosz válogatott, az én meghívásomra itt tölt nálunk és azt gondolom, hogy remek szakmai lehetőség lesz játszani velük és a nyár folyamán még egyszer, egy több napos edzőtábort sikerült velük lekötnöm, úgyhogy még egyszer érkeznek. Azt gondolom, hogy jelenleg ők Európában messze a legjobb válogatott, remélem, hogy ez nagyon sokat lendít majd a mi felkészülésünkön.

XLsport –
Forrás: www.nvv.hu

XLsport.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.