András Csaba (14) személyében magyar versenyző is részt vesz majd az október 24–29. között Sanghajban zajló asztalitenisz serdülő Világjátékoknak.
STJ • Aki nem hisz a XXI. századi tündérmesékben, talán még az is újragondolja az álláspontját András Csaba története hallatán. A BVSC-Zugló ifjú asztaliteniszezője jelenleg éppen Németországban edzőtáborozik, s lélekben talán már fel is készült rá, hogy a hétvégéjét a középiskolai felvételire felkészítő anyagok tanulmányozásával tölti. Csaba ugyanis nyolcadikos általános iskolás, és noha a pingpong a hobbija, a szenvedélye, sőt – egy ilyen poétikusan ifjú fiatalember esetében nem túlzó ezt kijelenteni – az élete, azzal is tökéletesen tisztában van, hogy a civil életre is komolyan fel kell készülnie.
Igen ám, de szerdán megcsörrent a telefon Herendi Ivánnál, a BVSC-Zugló szakosztályvezetőjénél. A vonal túlsó végén az edzőlegenda, Ormai László korábbi tanítványa, Pidl Zita volt, aki jelenleg az európai szövetség (ETTU) projekt-koordinátora. A kérdés pedig, melyet feltett, így hangzott: a rendkívül rövid idő ellenére megoldható-e, hogy Csaba beugorjon a sanghaji serdülő Világjátékokon az Európa-válogatottba, a szereplést sérülés miatt visszamondó svéd Trull Moregardh helyett. Herendi Iván pedig annak rendje és módja szerint igenlően rábólintott a kérdésre. Még mielőtt bárkiben is felmerülne a kétely, szó sem volt semmiféle színfalak mögötti magyar–magyar paktumról: ranglistás helyezés alapján eleve András Csaba volt a következő jelölt a sorban, a projekt-koordinátor asszony csak időtakarékosságból zárta rövidre a történetet. A klub után természetesen az András család is örömmel fogadta a kérést, a papa, idősb András Csaba pedig nyakába vette a várost, és rekordgyorsasággal beszerzett mindenféle dokumentumot, amely a kínai beutazáshoz nélkülözhetetlen.
„Azért még így sem vagyunk a végén, hiszen a fiam szombaton érkezik haza, vasárnap szusszan egyet, a hétfői napot pedig a budapesti kínai nagykövetségen töltjük, ahol reményeink szerint gyorsított eljárással kiadják a vízumot, és már indulunk is Schwechatra” – mondta honlapunknak az édesapa.
Még mielőtt elmerülnénk az ausztriai programban, nézzük meg, tulajdonképpen mi is a serdülő Világjátékok. Nos, az eseményt először 14 éve rendezték meg, a helyszín 2002 júniusában Tiszaújváros volt, ahol a Világjátékokat egy időben rendezték meg a negyedik asztalitenisz ifjúsági Világfesztivállal. Az esemény akkor 43 országból 550 ifjú pingpongozót vonzott a borsodi településre. Sanghajban nyolc-nyolc fiú és leány csapat áll majd asztalhoz: ott lesz Afrika, Ázsia, Európa, Észak-Amerika, Latin-Amerika és Óceánia válogatottja, valamint Kína csapata és indul egy-egy reménységekből (Hopes) összeállított együttes is. András Csaba csapattársa az osztrák Maciej Kolodziejczyk, az olasz Carlo Rossi és az orosz Vlagyimir Szidorenko lesz. Mivel Csaba 2002. augusztus 2-án született, ő a négyes fogat legfiatalabb tagja. A csapat edzője a belga Marc Closset, de lesz egy közös menedzsere is az európai fiú- és leány együttesnek a lengyel Jaroslaw Kolodziejczyk személyében. S ha már a lányok szóba kerültek: az ifjú hölgyeket edzőként a magyar asztaliteniszsport legendája, Bátorfi Csilla irányítja majd. A közös gyakorlásra három napjuk lesz a versenyzőknek Schwechat városában, azután indulhat a kínai kaland. Sanghajban a csapatverseny mellett egyéni és páros viadalt is lebonyolítanak.
„Természetesen megtisztelő, hogy Csaba ott lehet a Világjátékokon. Minden álma az, hogy az asztaliteniszsportban markánsan letegye a névjegyét. Ezért nagyon keményen dolgozik, de így is óriási erőfeszítéseket kell tennie azért, hogy napi három-négy óra edzéssel tartani tudja a lépést korosztályos riválisaival, akik máris napi hét-nyolc órát gyakorolnak. Most Sanghaj miatt néhány plusz napot mulasztania kell az iskolából, ezért nem kétséges, hogy a hazatérését követően a hétvégeket egy ideig a tankönyvek társaságában töltjük. De bizonyosan könnyebben megy majd a tanulás egy olyan fantasztikus lehetőség után, mint amilyen a serdülő Világjátékok” – tette hozzá a BVSC-Zugló pingpongozójának apukája.