Az előző tanév diákolimpiai rendezvényein kiemelkedően szereplő intézményeket és azok testnevelő tanárait díjazta a Magyar Diáksport Szövetség. Az általános iskolák között − mint 2012 óta minden évben − ezúttal is az Egri Kemény Ferenc Sportiskolai Általános Iskola volt a legeredményesebb.
UP-info • A 2014/15-ös tanév diákolimpiai rendezvényein kiemelkedően szereplő intézményeket és testnevelő tanáraikat díjazta szerdán a Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ). A Magyar Tudományos Akadémia épületében megtartott ünnepségen Czunyiné Bertalan Judit köznevelésért felelős államtitkár, dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár és Hanesz József, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ elnöke is köszöntötte a díjazottakat.
Szabó Tünde kiemelte: a testnevelő tanárokon múlik a magyar sport jövője, hiszen ha ők nem nyerik meg a fiatalokat a sportolásnak, akkor nem lesz kikből felnevelni az újabb klasszisokat. Az államtitkár hangsúlyozta, a távlati cél az, hogy 2018-ra ötszázezerre emelkedjék a szervezett keretek között sportoló gyerekek száma.
A díjak átadásában a kétszeres világbajnok úszó, Cseh László is segédkezett, aki maga is többszörös diákolimpiai bajnoknak vallhatja magát.
„Nagyon kellemes emlékeim vannak a diákolimpiákról, mindig nagy versenynek számított, és örültem, ha indulhattam rajta. Az iskolák versengtek egymással, így ha más suli színeiben indultak, akkor a klubtársak is ellenfelekké váltak. Nagy versengés volt köztünk, és rendkívül fontos volt számunkra, hogy ki lesz a legjobb. Fontos, hogy ne mindig csak önmagunkért versenyezzünk, hanem a közösségért is, arra pedig nagyon jó lehetőség volt a diákolimpia. Az iskola mindig próbált segíteni nekünk a sportolásban, ilyenkor mi is úgy éreztük, hogy valamit vissza tudunk adni az intézménynek. Jó érzés volt, hogy elmondhattuk, milyen szép eredményeket értünk el az iskolánkért” – elevenítette fel élményeit honlapunknak a riói olimpiára készülő sportoló.
Balogh Gábor, az MDSZ elnöke elmondta, kistérségi szinten a gyerekek kizárólag az iskolai környezetben tudnak sportolni, a szövetségnek ezért ezekben a régiókban van a legfelelősségteljesebb feladata.
„Azért rendezzük a diákolimpiát és fejlesztjük tartalmilag a mindennapos testnevelést, hogy a sportolás minél élményszerűbb legyen. Fontos, hogy a gyerekek szeresség meg a mozgást és éljenek egészségesen. Arról nem is beszélve, hogy mi lehetünk a híd az élsport felé.”
Az előző tanév – összesen 279 401 gyermeket megmozgató – diákolimpiai versenyein az összesen 25 városban szervezett 46 országos döntőből kerültek ki a legjobbak, akiket az MDSZ korábban több mint 80 000 éremmel jutalmazott.
A díjátadó után tartották az MDSZ tisztújító küldöttgyűlését, ahol a szövetség elnökségét újraválasztották a következő négyéves ciklusra.
A legjobbak
Az általános iskolák között – mint 2012 óta minden évben – ezúttal is az Egri Kemény Ferenc Sportiskolai Általános Iskola volt a legeredményesebb, megelőzve a Kecskeméti Széchenyivárosi Arany János Általános Iskolát, valamint a tatabányai Dózsakerti Váci Mihály Általános Iskolát.
A középiskolák versenyében a Váci Szakképzési Centrum Boronkay György Műszaki Szakközépiskola és Gimnázium lett az első, a Szombathelyi Nagy Lajos Gimnázium a második, a veszprémi Vetési Albert Gimnázium pedig a harmadik.
Ismét külön értékelték azokat az iskolákat, amelyekben kétszáznál kevesebb diákot oktatnak. Ebben a kategóriában a nyárlőrinci Eötvös Iskola Buzás János Általános Iskolai Tagintézménye bizonyult a legjobbnak.
Szintén elismerésben részesítették a tizenkilenc megye, valamint Budapest legeredményesebb testnevelő tanárát, továbbá díjat kaptak a legjobb diákolimpiai rendezvények szervezői is.