Tűzeset miatt két napja lezárták a nemrég átadott jászberényi jégcsarnokot. A helyi jégkorongklub vezetőségi tagja, Kovácsné Antal Szilvia szerint azonban nem olyan nagy a baj, mint elsőre gondolták; a sportolók ismét birtokba vehetik a jeget.
reb • Magasságot és mélységet is megjártak a jeges sportok jászberényi hívei az elmúlt két hétben. Október 15-én az összes hazai jégen zajló sportág képviselői és magas rangú vezetői előtt felavatták a város új, fedett jégcsarnokát.
Csakhogy ugyanerről a várva várt, új korszakot jelentő létesítményről jelent meg két napja a baljós jövőt felvillantó hír, miszerint bizonytalan időre be kell zárni, mert leégett a fagyasztó zajvédő-szigetelése. Az anyagi kár pedig jelentős, akár több tízmillió forint.
Kovácsné Antal Szilviát, a helyi jégkorongélet emblematikus alakját, a Jászberényi Fókák vezetőségének tagját nehezen kaptuk telefonvégre, de érthető okokból: szerdán szinte egész nap szakemberekkel tartott helyszíni szemlét. Kedden este még csupán annyit közölt a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság sajtószóvivője az MTI-vel, amennyit fentebb írtunk.
Kovácsné azonban bővebb információkkal szolgál:
„Kezdjük azzal, hogy a csarnokban semmilyen kár sem esett. Mögötte, konténerben működik a hűtőrendszer. Az azt körülvevő szivacsfal égett le. Valószínűleg azért, mert hegesztettek mellette, és szikrát kaphatott. A hűtőgép sem sérült, ellenben a tetején elhelyezkedő, a ventillátorokhoz futó vezetékek megolvadtak. A tüzet egyébként már eloltottuk, mire a hivatásos szakemberek ideértek.”
Első lépésben természetesen áramtalanították a teljes rendszert, azért is kellett bezárni a csarnokot. Azóta alaposan átvizsgálták a teljes elektronikai rendszert, és szerda este 10-11 óra körül csökkentett üzemmódban újraindították a hűtést. Most, délutántól ismét használható a jég.
„A jég teteje olvadni kezdett a leállás alatt, de nem esett baja, megmaradt, hiszen senki sem használta, ráadásul remekül szigetelt a csarnok.”
Mint Kovácsné elmondta, kiiktatták azokat az elemeket a rendszerből amelyek sérülhettek, így további probléma nem várható. Ugyanakkor ahhoz még időre van szükség, hogy kiderüljön, pontosan mekkora a kár. Amennyiben kondenzátort vagy több elemet cserélni kell, akár tízmillió forintra is rúghat a veszteség – de a vezetőségi tag szerint annyi a maximum, és az is lehetséges, hogy az elemek sértetlenül megúszták a káresetet.
A nagy csapás az lett volna, ha a jég leolvad, mert akkor kezdhették volna újra a fagyasztást és a vonalazást, erre azonban nincs szükség.
És persze a legfontosabb: senki sem sérült meg.