Itt a piros, hol a piros? – Kirívó esetek a labdarúgásban I.

Itt a piros, hol a piros? – Kirívó esetek a labdarúgásban I.
Kormány Sport

Egy játékos kiállításához sokféle indok vezethet. Egy rosszul kivitelezett szerelés, veszélyes játék, szándékos durvaság, két sárga lap, vagy a jól ismert szájalás. A legtöbb könnyen beazonosítható és eltehető az egyik hasonló névvel fémjelzett fiókba. Adódnak azonban kivételes esetek, amikor a labdarúgók nem a játék közben elkövetett tetteikért, vagy a játékvezető felé artikulált „jókívánságainak” köszönhetően indulhatnak idő előtt zuhanyozni. Következzenek hát az utóbbi idők legkirívóbb esetei, melyek során a játékosok nemhogy acél-, de papíridegzetről sem tudtak tanúbizonyságot tenni.

Eden Hazard (Chelsea)

Még 2013 januárjában a Chelsea az Angol Ligakupa elődöntőjének első mérkőzésén 2-0-s hazai vereséget szenvedett a Swansea csapatától. A visszavágón a londoni alakulat elkeseredetten próbálta lefaragni hátrányát, de az idő egyre csak fogyott.

A játékosok a walesi bárdok pajzsán sehogy sem találták a rést, amitől percről percre frusztráltabbak lettek. A 77. percben aztán a frusztráció tettlegességben végződött, amikor egy kapuskirúgás előtti ártatlannak tűnő szituációnál a vendégek egyik legnagyobb sztárjánál, Eden Hazard-nál elszakadt a cérna.

A labda az alapvonalnál hagyta el a játékteret, Hazard pedig megpróbálta sietve összeszedni, hogy minél kevesebb idő menjen el a kirúgás elvégzésével. A hazai csapat labdaszedő fiúja azonban előbb ért oda és egyáltalán nem bizonyult segítőkésznek, sőt „aki kapja, marja” alapon hajthatatlanul kapaszkodott a játékszerbe, jelezvén, hogy nála nincs kiadatás. Az ifjú titán a földre került, de belga támadó még úgy sem tudta elvenni tőle a „drágaságot”. Hazard hamar megelégelte a játszadozást és megpróbálta kirúgni a fiú hasa alól a labdát, ám kísérlete célt tévesztett és helyette sípcsontvédőjével a srác bordáit ropogtatta meg.

A labda kiszabadult fogságából, a labdaszedő az oldalát fájlalva feküdt a füvön, Hazard pedig kissé félve kocogott el a tett színhelyéről. A játékvezető először hosszasan tárgyalt segítőivel, majd a tények ismeretében felmutatta a belgának a jól megérdemelt piros lapot. Az ifjú szurkoló önfeláldozó tettének végül meg lett az eredménye, hiszen a Swansea továbbjutott, a döntőben pedig a Bradford City 5-0-s kiütésével elhódította történetének első Ligakupa trófeáját.

Douglas Costa (Juventus)

A brazil szélső 2018 szeptemberében játszotta le élete talán legfeszültebb mérkőzését. Costa az egész mérkőzésen idegesen viselkedett, a találkozón elkövetett tetteivel pedig akár három piros lapot is megérdemelt volna, végül azonban csak a harmadik, és egyben legtaszítóbb cselekedetével „harcolta ki” magának a kiállítást.

A Juventus szélsőjének máig nem tudni, hogy mi piszkálta a csőrét, az azonban biztos, hogy a Sassuolo támadója, Federico Di Francesco mélyen beférkőzött a bőre alá. Costa először egy szóváltás után fejelt oda az olasznak, majd egy általa elkövetett szabálytalanság után könyökölte el a hepciáskodó bal szélsőt. Ez a két esemény már egyenként is megért volna egy kiállítást, Costa viszont „olcsón” megúszta egy sárga lappal. A 94. percben aztán már tényleg mindent megtett a piros kártyáért. Újra Di Francesco-val került szóváltásba, majd miután nem tetszett neki a beszélgetés, egyszerűen arcon köpte ellenfelét.

Utóbbi cselekedet már Daniele Chiffi-nél is kiverte a biztosítékot, aki végül második sárga nélkül, kézből piros lappal utasította le a pályáról a 28 éves játékost. Costa ámokfutása négy meccses eltiltást ért, a fegyelmezés azonban minden bizonnyal megtette a hatását, mert azóta – a sérüléseknek is köszönhetően – mindössze egy sárga lapot kapott.

Pepe (Real Madrid)

A portugál védő a Real Madrid játékosaként finoman szólva sem fair play-díjasként vonult be a spanyol labdarúgó-bajokság történetébe, a 2009 áprilisában bemutatott ámokfutása azonban minden képzeletet felülmúlt.

7 fordulóval a bajnokság vége előtt a Real Madridnak nyernie kellett a Getafe ellen, hogy megtartsa a 6 pontos hátrányt a Barcelona ellen és legyen még esélye behozni az ősi riválist. A találkozó 87. percében 2-2-es állásnál Javi Casquero tört be a tizenhatoson belülre, Pepe pedig egy finom mozdulattal a spanyolt meglökve összehozott a vendégeknek egy tizenegyest. A sípszó hallatán a 187 centiméter magas játékosnak teljesen elborult az agya. Kétszer is megrúgta ellenfelét, stoplijával a hátát „enyhén” megmasszírozva. A játékvezető már a piros lapot is felmutatta, Pepe azonban nem tudott leállni. Oda ment a Getafe földön fekvő támadójához, a hátára térdelt, majd felálláskor még a lábait is gondosan megtaposta.

Borzalmas nap volt ez a futball világában és Pepe pályafutásában is, a Real Madrid azonban csodával határos módon Casillas büntető hárításával és Gonzalo Higuaín kései góljával megszerezte a három pontot. A mérkőzést követően a galaktikusok labdarúgója elnézést kért a viselkedéséért, ám a megbánás sem menthette meg a következményektől. A szövetség a lehető legsúlyosabb 10 mérkőzéses eltiltássál sújtotta Pepét, aki akkoriban még azt is megkérdőjelezte, hogy tettét követően van-e esélye folytatni a játékot a legmagasabb szinten.

Zinedine Zidane (Franciaország)

Az alábbi piros lapról minden elmondható, csak az nem, hogy a kiállított játékos ne használta volna a fejét. Zizou a futballtörténelem egyik legkiemelkedőbb középpályásaként vonult vissza 2006-ban, utolsó mérkőzése azonban korántsem a technikás megmozdulásairól, vagy a tökéletesen kivitelezett tizenegyeséről maradt híres.

A 2006-os németországi világbajokságon a francia virtuóz igazi vezérként juttatta el csapatát a döntőig, ahol a győzelem terhe szintén az ő vállára nehezedett. A rendes játékidő Zidane és Marco Materazzi góljával 1-1-re végződött, a hosszabbításban pedig ismét az előbb említett páros játszotta főszerepet. Hétköznapi eset: az egyik játékos visszatartja a másikat, a sértett fél oda szól valamit, a vétkes vissza szól, majd egy rövid szájkarate után mindenki megy a dolgára. Nagyjából itt szokott végződni minden hasonló történet, ám Materazzi ellenfele édesanyjának – vagy húgának, mert mindkét labdarúgó mást állít – szidalmazásával elvetette a sulykot, ami Zidane-ból addig sosem látott reakciót váltott ki.

Abel Abdessemed, algériai művész hat évvel a történelmi fejelést követően alkotott egy 5 méter magas szobrot a 2006-os vb döntő legismertebb eseményéről, melyet először Párizsban állítottak ki.

Az 1998-as aranylabdás elvesztette a fejét, majd megtalálta, visszafordult, és elemi erővel egyenesen Materazzi mellkasába mélyesztette. A védő egy szempillantás alatt a földre került, ami utána történt pedig már történelem. Zidane piros lapját követően az olasz válogatott tizenegyesekkel megnyerte a világbajnokságot, a francia játékos pedig szögre akasztotta a stoplist. Az esetről készült felvétel és képanyag évekig járta körbe az internetet, és mémek, valamint szerkesztett videók tömkelege készült a fejesről, ami végül egy csodálatos pályafutásnak csúnya lezárása lett.

+1 Tony Chapron – Játékvezető

A francia elsőosztályú labdarúgó-bajnokság egyik legrutinosabb játékvezetője, Tony Chapron 2018 januárjában bizonyította, hogy nem csak a játékosok tudják elveszíteni a türelmüket. Chapron a Nantes-Paris Saint-Germain bajnoki mérkőzés 91. percében a Kylian Mbappe által vezetett kontrát követte nyomon, amikor megtörtént a bírói karrierjét joggal lezáró esemény.

A hazaiak egyik védője, Diego Carlos éppen a játékvezető mögött futott keresztbe és ahogy áthaladt a lába összeért a sporttárséval, aminek következtében az elesett. Ezzel még semmi probléma nem is lett volna, ám Chapron felkapta a vizet és a lábát kinyújtva jól láthatóan megpróbálta visszaadni a kölcsönt. A gáncsolási kísérlet nem sikerült, elégtételt azonban még vehetett a francia játékvezető, aki felmutatta Carlos-nak a második sárga lapját a mérkőzésen, mellyel egyidőben a zuhanyzóba is küldte a peches brazilt.

Az esetet követően az internet valósággal felrobbant, mindenki Chapron büntetését követelte. A francia labdarúgó szövetség a felvételek megvizsgálása után fél éves eltiltást szabott ki a játékvezetőre, aki azonban már soha többet nem tért vissza a pályára.

Fotó: thescore.com, usatoday.com