Az élvonalbeli női kosárlabda-bajnokság alapszakaszának befejezése után szemügyre vettük, mennyi játéklehetőséget kaptak az életkoruk alapján a még az utánpótlás-válogatottakban számításba vehető játékosok. Szerepeltetésüket szabály is segíti, de nem csak amiatt kapnak sok percet az edzőiktől.
Lakner Gábor • Az élvonalbeli női kosárlabda-bajnokság alapszakaszának utolsó fordulója után a csapatok pihenő nélkül, lendületből vágtak neki a negyeddöntőknek és a helyosztóknak. Összeállításunk erejéig még az alapszakasznál maradunk, és szemügyre vesszük, mennyi lehetőséget kaptak a fiatal játékosok az NB I-ben. Ahogy a fiúk esetében, a lányok között is csupán azokkal a húsz éven aluli kosárlabdázókkal foglalkozunk, akik az életkoruk alapján még számításba vehetők valamelyik korosztályos válogatottban.
Az alapszakaszgyőztes Sopron a fiatalítás jegyében vágott az idénynek, és a nemzetközi kupaporondon is rengeteg lehetőséget adott a húsz év aluli játékosainak. A már a felnőttválogatottban is bemutatkozó Dubei Debóra (19) mind a 18 bajnokin pályára lépett, és közel a mérkőzések felét – átlagban 18,3 percet – ott is töltötte. A felnőttválogatott kerettagságáig eljutó Weninger Virág (18) egyetlen bajnokiról hiányzott, ő átlagban 15,4 percet játszott. Két bajnoki jutott Böröndy Dominikának (18), azokon pedig összesen 12 perc.
A DVTK-ban a felnőttválogatottban szintén pályára lépő Horváth Bernadett (19) egyetlen bajnokiról hiányzott, egyébként mindig a kezdőötös tagja volt. Átlagban 23,8 percet játszott, meghatározó kosárlabdázóról van tehát szó. Bach Boglárkának (19) hat, míg Kalocsai Dorinának (20) három mérkőzés jutott, azokon átlagban 6,5, illetve 4,7 perc.
Győrben Horváth Krisztina (19) az alapember, 18 bajnokin játszott, abból 17-szer kezdőként, és 17,8 perces átlaggal büszkélkedhet. Török Ágnes (18) szintén valamennyi bajnokin pályára lépett, de nála pont fordított az arány: egyszer volt kezdő. A 11,2 perces átlag azt jelzi, hogy a rotáció aktív tagja. Kovács Vanesszának (19) négyszer, míg Nagy Rebekának (19) háromszor szavazott bizalmat az edzője, átlagosan 1,3, illetve 2 perc erejéig.
A Pinkk Pécsi 424-ben szintén egy ifjú felnőttválogatott, Nagy Dorottya (18) viszi a prímet. 14 mérkőzésen átlagosan 19,1 percet, vagyis közel egy teljes félidőt töltött a pályán. Meg kell jegyezni: idény közben többen éppen csak kicsúsztak a húszéves korhatárból.
A PEAC-Pécsben szintén magas ember, ráadásul szintén válogatott, jelesül Kaposi Pálma (19) kapja a legtöbb lehetőséget. Mindössze két bajnokiról hiányzott, átlagban 16 percet játszott mérkőzésenként. Sellei Dalma (19) és Szűcs Lilla (19) egy-egy meccsen játszott tíz, illetve négy percet.
A sokáig remeklő Ceglédben többen is épphogy kicsúsztak a válogatottakat érintő korhatárból, így egyedül Vasas Orsolya (18) maradt hírmondónak, 4 mérkőzésen 4,5 percet játszott átlagban.
Szekszárdon Studer Ágnes (17) csupán egyetlen bajnokiról hiányzott, és a 23,6 perce átlaga is azt mutatja, hogy komolyan számolnak vele. Némedi Flóra (17) és Süle Gabriella (17) egy-egy meccsen kapott három, illetve egy percet.
A ZTE két, rendkívül fiatal játékosát is mélyvízbe dobta. Kovács Georgina (15) négy meccsen 10,3 perces átlagot szorgoskodott össze, Dömötör Dorinánnak (16) két meccsen jutott egy-egy perc.
Az ELTE-BEAC Újbuda is bátran ad lehetőséget fiataljainak, a csapat gyakorlatilag húsz éven aluli kezdőötössel is fel tudna állni. Zana Klaudia (16) 10 mérkőzésen 10,8 perccel büszkélkedhet. Kádár Kinga (19) 3 mérkőzésen átlagban kilenc percet játszott, Pusztai Petra (16) pedig egyértelműen alapember a 14 mérkőzésen összeszedett 25,3 perces átlagával. Király Lili (19) 11 meccsen 11,3 percet, György Tímea (19) 14 meccsen 14,1 percet töltött a pályán átlagban.
A Vasas Akadémia hasonló utat jár be, esetükben egyszerűbb lenne felsorolni, ki nem húsz éven aluli a keretben. Aho Nina (19) – a sajnálatos térdsérülése miatt – mindössze 5 mérkőzésen tudott játszani, de a 25,6 perces átlaga mutatja, hogy idén is meghatározó tagja lett volna a csapatnak. Farkas Fanni (19) 17 meccsen 28,2, Dobos Ágnes (19) 16 meccsen 22,3, Tóth Tímea (19) 15 meccsen 15,7, Markó Dorina (19) 13 meccsen 13,9, Solymosi Noémi 15 meccsen 8,9, Gundel-Takács Kata (20) 15 meccsen 5,3, Kulcsár Bianka (18) 11 meccsen 3,6, Wéber Fruzsina 4 meccsen 4,3, Szalay Viktória 3 meccsen 10, míg Bernáth Réka 1 meccsen 8 perces átlaggal rendelkezik.
A lányok tehát jóval több lehetőséghez jutnak, mint a fiúk, és ez nem kizárólag annak a szabálynak köszönhető, miszerint az első félidőben kötelező szerepeltetni legalább egy húsz éven aluli játékost. Örömteli, hogy nemcsak a tabella hátsó régiójában tanyázó nevelőegyesületek, hanem az élcsapatok is több fiatalt vetnek be, mint amennyit a szabály miatt okvetlenül szükséges.