Junior EB-selejtező: Küzdelmes öt szett

image

Mindkét csapatunk második napja úgy kezdődött, mint az első. Reggeli, a szokásos taktikai megbeszélés, majd egy rövid, átmozgató edzés. Mindenki lelkesen, nem törődve az előző napi eseményekkel indult neki a napnak. A fiúk hosszú, ötszettes csatában győztek, míg a lányoknak – bár rendesen küzdöttek – ma ugyanez nem sikerült.

Férfi Junior EB-selejtező Harkov (Ukrajna)

Játékvezető: Ryabtsov, Pop

Horvátország – Magyarország 2:3 (-21,16,22,-23,-14)

Horvátország: Ščerbakov, Smitlehner, Giljanovic, Venier, Sućur, Vojak, Andric, Mrakuzic(L), Sestan, Peterlin, Pervan, Vujovic

Magyarország: Blázsovics Péter, Bozóki Bence, Gebhardt Áron, Gebhardt Norbert, Gergye Roland, Krupánszki Olivér, Pádár Krisztián, Rása Alex, Sow Ábrahám, Tigyi Tamás, Török Roland

213757_DSC03952

Sajnos Gergye Roland sérülése miatt nem lépett a pályára a kezdő hatossal. Úgy nézett ki nem is fog, nem szabad kockáztatni, hogy tovább romoljon az állapota. Ennek ellenére az első szett úgy kezdődött, ahogy azt a fiúk a legtöbb meccsen csinálják, lendületesen, tartva az egy-két pont előnyt. Bár mindenki óva intett a horvátok gyorsaságától, mégis mintha most egy kicsit meglepődtek volna a magyar csapat erején. Nem erre számítottak. Oly annyira nem, hogy sikerült a különbséget tovább növelni. Ellenfeleink kapaszkodtak – vagy talán még nem tértek magukhoz – de ez most nem volt elég. Hoztuk az első szettet.

213612_DSC03936

A második játszma az első szett fordítottja volt. Dekoncentráltan, erőnket vesztve játszottunk. Talán ekkor ébredtek fel a horvátok, mert szóhoz sem hagytak jutni. Végig nagy pontkülönbséggel vezettek, amit a szett végéig őriztek. Nyertek, amiben nekünk nem volt köszönet. A hazai, képernyő előtt ülő és figyelő közönség ekkor kapta első infarktusát, de egytől egyig mindenki csak bátorította a csapatot és üvöltözött a monitor előtt.

Bár az előző vereség rányomta bélyegét a fiúkra, mégis – tudva, érezve a mérkőzés fontosságát – olyan ádáz küzdelembe kezdtek a háló másik oldalán lévőkkel, hogy horvátnak kellet lennie a talpán, aki ezt bírta. Sokszor, sok mérkőzés kapcsán írja a lelkes újságíró, hogy egyformán, fej-fej mellett haladnak, nem tudják ki a jobb. Most nem találva jobb kifejezést beszéljenek a számok: 4-4, 5-5, 7-7, 11-11, 13-13 és így tovább. Csak a végén jött az a fránya mumus, a végjáték, amiben sorra el szoktunk vérezni. Most is. 2-1 a horvátok javára.

213456_DSC03913

A negyedik szett szinte teljesen az előző mása volt, de egy valamire nem számított az ellenfél és talán mi sem. Roland – a fájdalmak ellenére – úgy döntött bevállalja a következő meneteket. Köszönjük! Még a harmadik játszmánál is nagyobb harc kezdődött. Itt is végig egymásnak adva a labdát, egészen 23-23-ig nem sikerült dűlőre jutni. Ekkor már a „képernyő közönség” idegei pattanásig feszültek, de hamarosan jött a mindent felváltó endorfin, az öröm. Végre most mienk volt a végjáték és a szett is. 2-2

Elérkezett a mindent eldöntő, a végén örömjátékká avanzsált ötödik játszma. Nem mondom, hogy egyszerű volt, de könnyebbnek látszott az előző kettőnél. Lendületben voltunk, tele adrenalinnal. Bár a horvátok egy kicsit meginogtak, talán el is fáradtak, de tartották magukat. Hiába. Nem lehetett megállítani a magyar válogatottat.

Tomanóczy Tibor: – Nagyon boldogok vagyunk! Mint általában, most is a végjátékokkal volt gondunk, nem bírtuk a végét. Bár el kell mondanom, hogy nagyon jó, stabil csapatok ellen játszunk. Emellett a hibák, amiket csinálunk, kimondottan fiatalságunknak tudható be. Gergye Roland sérülése miatt nem tudott felállni a kezdő sorral, ami meg is látszott az első szetteken. Azt gondoltam nem is tud játszani a mai mérkőzésen, de a negyedik szett kezdetén azt mondta bevállalja. Nagyon nagy szükség volt rá, mint erre a győzelemre. Gratulálok a csapatnak, a fiúknak. Nagyot alkottak ma!

203545_Greece_vs._Hungary_9

Női Junior EB-selejtező Piatra Neamt (Románia)

Játékvezető: Michlic, Momirov

Görögország – Magyarország 3:0 (19,18,18)

Görögország: CHRISTINIDOU, Artakianou, Konstantinidou, Varoudaki, VASILANTONAKI, Polynopoulou, Sotiriou, STRANTZALI, Myridou, KALANTARIDOU, CHATZIEFSTRATIADOU, EMMANOUILIDOU

Magyarország: Bánlaki Mária, BORSOS LILI, CZINA KATA, Fábián Fanny, GERENDELI DÓRA, Gubicza Laura, ILYeS BETTINA, Nagy Kitti, Pintér Andrea, STEFANIK ORSOLYA, SZABÓ ADRIENN, Szpin Renáta

Delegációnk programja, a tegnapi forgatókönyv teljes mása volt. 8 órakor Csizmadia Szabolcs másodedzőnk ébresztőt fújt, majd a reggeli elfogyasztását követően a szokásos taktikai megbeszélés kezdődött. Németh Lajos szövetség kapitány – kielemezve az első nap mérkőzéseit – meghatározta azokat a gyenge pontokat a görög ellenfélnél, amelyeket ki kell használnia csapatunknak a győzelem kivívásához.

Az előző napi finn győzelem okozta csalódottság nem látszott a délelőtti 1 órás edzésen. Úgy nézett ki, sikerült a csapatnak túltennie magát a vereségen. A tréninget követően elfogyasztott ebéd után csendespihenő, majd készülődés várt ránk. A szakvezető ismét a csarnokban folytatta a délutánt, következő napi ellenfeleink játékát a helyszínen elemezte.

A szép idő jó hangulatba hozta a válogatottat, minden összeállni látszott az első nap elszenvedett csorba kijavítására.

203035_Greece_vs._Hungary_6

1. szett

4-1, 5-5, 8-6, 11-8, 14-10, 16-11, 19-12, 21-14, 23-15, 25-19

Már a mérkőzés elején akadozik nyitásfogadásunk, amely meghatározza támadásainkat. A magas görög sánc ellen nehézkesen építjük támadásainkat, de amint a megbeszélt taktikát tudjuk tartani, jönnek a pontok. A játékrész derekán állandósul a 2 pontos görög vezetés, majd a második technikai időre jelentősen meglép a hellászi válogatott. 18-11-nél magyar időkérés, hiszen ellenfelünk rendkívül erősen kényszeríti ránk akaratát. Szép labdamenetek következnek, de rendre az ellen kerül ki győztesen. 20-12-nél ismét időt kér Németh Lajos szövetségi kapitány, de ez sem tudja megtörni a kemény görög nyitásokat. Feltörünk a végjátékban, mintha összeszedettebben játszanánk, de ellenfelünk kíméletlenül lezárja az első játékrészt.

202536_Greece_vs-1._Hungary_3

2. szett

3-1, 6-3, 8-6, 10-7, 13-9, 14-12, 16-12, 19-14, 22-16, 23-18, 25-18

A második szettet hibákkal kezdjük, melyek az ellenfélnek termelik a pontokat. 5-1-nél máris időt kér a szakvezető, hiszen megálljt kell parancsolni a továbbra is keményen röplabdázó görög válogatottnak. 7-6-nál már a görög edző kér időt egy Gubicza ász után. Nyitásaink folyamatosan javulnak, de nem tudják ellensúlyozni gyenge fogadásainkat. A görög játékosok nagy magasságban dolgoznak, melyet csak olykor-olykor tudunk semlegesíteni. Németh Lajos folyamatosan cserél, ezzel igyekszik megtalálni a mai nap legjobb formában lévő játékosokat. Amint nyitásfogadásaink bent vannak, máris változik a játék képe. 19-13-nál ismét magyar időkérés, amely után egy-egy szép támadást bemutat válogatottunk. Látszik lányainkon az akarás, de a „görögök tüze” lehengerel minket, a görög válogatott nyeri a második szettet is.

204123_Greece_vs._Hungary_17

3. szett

3-1, 6-1, 8-2, 9-5, 11-7, 12-10, 16-13, 19-14, 21-16, 23-17, 25-18

A harmadik játékrész legelején nekünk esik a görög válogatott, ott folytatják, ahol az előző etapot abbahagyták. Kemény nyitások és blokkok szaporítják pontjaikat. Nyitásfogadásunk nem tudja tartani a hellászi gárdát, ráadásul minden labdát keményen megtámadnak. Vezetőedzőnk feladócserével próbál úrrá lenni a játékunkra jellemző bizonytalanságon. Minden pontért meg kell küzdenünk, a görögök nagyon hajszolják a győzelmet. 11-10-nél görög időkérés, felzárkózunk 1 pontra. Erős nyitásainknak köszönhetően homokszem kerül a görög gépezetbe, de ez csak átmenetinek bizonyul. Hibáinkat könyörtelenül kihasználják, nyitásfogadásunk gyengélkedik. 19-14-nél magyar időkérés, majd Németh Lajos cserél, mindent bevet, hogy megállítsuk a görögöket. Konstantinidou (3) bokája megsérül, a játékon nem tudja folytatni, de ez csak jobban feltüzeli az ellenfelünket, aki megnyeri a harmadik játékrészt és ezáltal a mérkőzést is.

Németh Lajos: –Küzdöttünk, harcoltunk, megpróbáltunk mindent, de ez sajnos csak ennyire volt elegendő. Eddigi teljesítményünk, a hazai röplabdázás lenyomata.

Ma a házigazda Románia ellen lépünk pályára, amely jelenleg vezeti a csoporttabellát.