A hét olimpiai aranyérmével minden idők legeredményesebb magyar olimpiai részvevője, Gerevich Aladár nevét vette fel pénteken a Nemzeti Sportcsarnok.
A nagyszámú megjelentet előbb Varga Zoltán, az Önkormányzati Minisztérium első embere köszöntötte, majd a vívók társadalmát reprezentáló Schmitt Pál, a MOB elnöke lépett a mikrofonhoz. A MOB első embere személyes élményeit idézte, s kiemelten szólt arról a hatalmas elkötelezettségről, amely Gerevich Aladárt a víváshoz kötötte. Amint elmondta, mindig Ali bácsi érkezett elsőnek az edzésre és mindenhez volt hozzáfűznivalója, tanácsa. Jómaga 47 évesen ismerte meg, amikor Ali bácsi még bőven biztos pontja volt a magyar válogatottnak, miközben – az edzőtáborokat leszámítva – teljes munkaidőben dolgozott a Magyar Nemzeti Bankban.
A megjelenteket köszöntötte Maxim Paramanov, a Nemzetközi Vívó Szövetség főtitkára és Frantisek Janda, az Európai Szövetség főtitkára is. Ezután Gerevich Pál (képünkön Gerevich Aladár szobrával) és unokaöccse, ifj. Gerevich György leleplezték Pató Róza szobrát, amely a legendás vívónak állít emléket.
Gerevich Aladár 1932-ben, Los Angelesben nyerte az első és 1960-ban, Rómában, ötvenévesen a hetedik olimpiai bajnokságát. Hat csapatsikernek volt részese, az 1948-as londoni játékokon pedig egyedül is győzött. Egyéniben 1952-ben, Helsinkiben ezüst-, 1936-ban, Berlinben bronzérmes volt, s a finn fővárosban a tőrcsapat tagjaként is dobogós pozícióban, a harmadik helyen végzett.
Aranyérmei számát tekintve minden idők legeredményesebb férfi olimpikonjai között is az élcsoportban szerepel: csupán Michael Phelps amerikai úszó, Paavo Nurmi finn futó, Mark Spitz amerikai úszó, Carl Lewis amerikai atléta, Kato Szavao japán tornász, Matt Biondi amerikai úszó, Raymond Ewry amerikai atléta és Björn Dählie norvég sífutó előzi meg. Európa- és világbajnokságokon még 14 aranyérmet nyert, emellett harmincnégyszeres magyar bajnok. Eredményeit a kard mellett tőrvívásban érte el.