Kerékpársport: Sipos János az MKSZ másik elnökjelöltje

image

Már egy hét sincs hátra a Magyar Kerékpársportok Szövetségének február 25-én tartandó tisztújító és alapszabály módosító közgyűléséig. Kedden Dr. Simonyi Ákos elnökjelölt elképzeléseiről adtunk hírt. Szerdán a másik elnökjelölt elképzeléseiről számolunk be.
Sipos János elnökjelölt programja:
Röviden és tömören: erdekek megsértése nélkül egy Nemzeti Kerékpáros Stratégia elkészítése az elsődleges feladatunk, a béke megteremtése a sportban az élni és élni hagyni jelszó alapján.
Helyzetelemzés:
A magyar kerékpár sport helyzete nem vonatkoztatható el a többi sportágétól. A nehéz gazdasági helyzetben a létéért küzd mindeni. Nekünk kerékpárosoknak, ebben a helyzetben összefogásra van szükségünk. Nem akarok visszamenni a kilencvenes évek elejére, amikor főtitkár voltam és már akkor is a marakodás volt a jellemző a sportágunkra. Higgyék el, egy alapszabály módosítás még nem oldja meg a problémákat, csak tovább növeli. A szakágakat hagyni kell dolgozni, és a védőhálót kell tartani fölöttük, hogy adott esetben ne legyen problémájuk. Nem alapszabály, hanem széleskörű összefogás tartja majd fent sportágunkat. De amennyiben a módosításra szavaznak, akkor az új bringás alkotmány elkészítésében széleskörű konzultációra van szükség. A legfontosabb, a versenyzők érdeke nem csorbulhat.
Helyünk a magyar sportban:
Tudomásul kell venni, hogy a magyar sport olimpia centrikus. Nem véletlen, hogy a MOB új feladata az egész sportmozgalom átfogó felügyelete, a pénzek elosztása.
A kerékpár a nyári játékokon az atlétika és az úszás után a legtöbb versenyszámmal rendelkezik. Szám szerint 18-cal. Ezt nem kihasználni vétek lenne, amikor a központi pénzek elosztásáról van szó. A legjobban fizető szakág a pálya, melyhez nem rendelkezünk megfelelő létesítményekkel, de a Millenáris a szinten tartáshoz megfelelő, és más módon is lehetne hasznosítani. (erről később)
Az országút, amely a legnépszerűbb a világban 4 versenyszámban képviseli magát az olimpián. A médiában eladható, jól közvetíthető, és nem véletlen, hogy a nagy külföldi sportcsatornákon éves szinten a többi szakághoz képest 95%-os fölényben van. Ide tartozik a terepkerékpározás is, bár az már átmenet az MTB-hez.
A Mountain Bike, dinamikusan fejlődő szakág, bár az olimpiai szám közvetítése az erdőben való kerekezés miatt kicsit nehézkes, de népszerűsége még mindig nagy. A szakági szövetség és a versenyrendezők nagyon sokat tesznek a népszerűsítéséért, de az az érzésem sokkal több van benne, még úgy is, hogy az egyre erősödő zöld mozgalommal is meg kell küzdeniük.
BMX. Hasonló cipőben jár, mint a pályasport nincs megfelelő létesítménye, elsősorban a rajthely kialakításában. Jól közvetíthető látványos versenyszám, az extrém sportok összeállításában is megállja a helyét. Ugyanígy a szabadstílusú versenyszáma, amely több odafigyelést érdemelne.
A teremkerékpározás és a bringa póló színesíti a palettát és hozzátartozik a kétkerekű sportokhoz. Jelentősen javítani kellene a parakerékpáros sportok helyzetét a bringasportban. A vakok tandemversenye és a mozgássérültek pálya és országúti viadala, új lehetőségeket hozhat sportágunk népszerűsítésében, ráadásul ezek paralimpiai versenyszámok is, és olimpiai címeket érnek. Csak egységesen fellépő szövetség érhet el eredményeket a magyar és nemzetközi sportban.
A szövetség anyagi helyzete:
Tekintettel arra, hogy az állami támogatásokon kívül nem ismerem az egyes szakágak bevételeit, összegekről nem tudok beszámolni. remélem a leköszönő elnökség erről tájékoztatást tud adni. Az én álláspontom és véleményem az élni és élni hagyni. 1993-ban amikor 28 év után felújítottam a magyar körversenyt, akkor egy konkrét tervel kerestem meg a multikat, és sikerült éves szinten több tíz millió forintot szerezni, melyből a szövetség akkor 6 évig tudott tevékenykedni, úgy, hogy a versenyt is megrendeztük és működtettük a szövetséget.
Ma a legfontosabb feladat a Nemzeti Kerékpáros Stratégia elkészítése, az utánpótlás felderítése, a Millenáris pálya több funkcióban történő kihasználása. Ezt úgy gondolom, hogy a szakágak szakembereivel közösen toborzót tartanánk az iskolai szünet előtt, úgy, mint amikor a KSI elindult, és a szakágak bemutatásával kedvet csinálnánk a fiataloknak. Ugyanezt vidéken akár a lakótelepeken akár a salakpályával rendelkező stadionokban folyamatosan lehetne megismételni.
Erre biztos, hogy jó propagandával támogatókat szerezhetnénk. Nagyobb rendezvények. Önök is tudják egy sportág népszerűsítéséhez szükség van nagy rendezvényekre. (A bajnokságokról nem beszélek, az a szakágak feladata, de betartva az UCI előírásait). Pályán a Vasló Kupa, országúton ismét életre kellene hozni a körversenyt, a Mountain Bike-ban a nagy maratonok, mind-mind a népszerűsítést szolgálják. Ezekkel jól sáfárkodva további pénzek jönnének a kerékpár sportba.
Amatőrök és turisták:
Jelenleg a legnagyobb számban vannak, kár, hogy a sok szeretetreméltó és bringasportot szerető idősebbje nem 30-40 évvel ezelőtt kezdte, mert akkor a nagy számok törvénye szerint lehet, hogy világbajnokunk is lenne. Minden elismerésem az övéké, segítsék, támogassák a sportágat, és ha a fiatalabbak tőlük kapnak kedvet a bringázáshoz, már akkor megérte, hogy nyeregbe pattantak.
A BMX, Triál, Terem, Terep sportágak bajnokságai hozzájárulnak a népszerűsítéshez.
Órákig tudnék írni szeretett sportágamról, amelynek én mindent köszönhetek. Egy viszont biztos, a kerékpársport nem az elnökről és a tisztségviselőkről szól, nem is az alapszabályok paragrafusaiban elmélyedőkről (természetesen erre is szükség van), a sport a versenyzőkről szól.