Késely Ajna az első aranyérmesünk

Késely Ajna aranyat, Márton Richárd és a fiú 4×100-as gyorsváltó bronzérmet nyert az úszók tbiliszi viadalán. Újabb bronz az atlétáktól érkezett, mégpedig a 2000 méteres akadályfutásból, Pavuk Tira révén. A magyar küldöttség négy éremmel zárta a verseny első napját. Útjára indult a hat napos hírfolyam is. Tartsanak velünk!

Munkatársainktól Elkezdődtek a küzdelmek a grúz fővárosban, ötven ország fiataljainak olimpiai fesztiválján. Ahogy az várható volt, kellemes, baráti a hangulat…
De a verseny az verseny!
Ott már nincs helye jópofizásnak.

ÚSZÁS

Aranyos délután…

Ajna

•  Fotó: Szöllősy Balázs

A délelőtti előfutamban úszott ideje is elég lett volna Késely Ajnának az aranyérem megszerzésére 200 pillangón, de a Kőbánya SC ígérete a döntőben rátett még egy lapáttal. 2:15.04 perc alatt tudta le a távot, meg mindenki mást maga mögött: a második helyezett brit Emily Large-ra 84 századot vert. Megszerezte a magyar küldöttség első aranyérmét az EYOF-on.
De nem az első érmet, mert az Márton Richárd nevéhez fűződött. A Budafóka fiatalja mindhárom számában dobogós helyezést tűzött ki maga elé. Nos, 200 méter gyorson már teljesítette is: a moldovai Alexei Sancov és a német Johannes Hintze mögött harmadikként csapott a célba.
Aztán folytatta csapatban.
A Barta Márton, Holló Balázs, Márton Richárd, Végh István alkotta 4×100 méteres gyorsváltó már délelőtt is jól teljesített, s az időeredmények alapján látszott: nem lehetetlen a dobogó elérése. Az oroszok délelőtt erődemonstrációt tartottak, miközben a németek komótosan, a nyolcadik helyen jutottak a fináléba. Ott viszont csupán négy század döntött előbbi váltó javára, miközben a magyarok több mint két tizedet javítottak az előfutamban elért idejükön, és 3:26.40-tal megszerezték a bronzérmet.
Gyurinovics Fanni a 400 méter vegyes fináléjában volt érdekelt, és a negyedik helyen ért célba. Az aranyérmet a román Maria Claudia Gadea nyakába  akasztották.
Az elődöntőkben félsikerrel jártak a magyar fiatalok: Milák Kristóf 100 m pillangón a negyedik, Ilyés Laura 100 háton a hetedik idővel jutott a döntőbe. Szabó Bálint a 100 m hát, Berecz Balázs a 100 m mell fináléjáról maradt le, előbbi a tizedik, utóbbi a tizennegyedik helyen végzett.

… és ami délelőtt történt

Ahogy az várható volt, remekül kezdtek az úszóink. Késely Ajna 200 méter pillangón a legjobb idővel jutott a döntőbe, de biztató Márton Richárd eredménye is, aki 200 méter gyorson a második időt úszta a délelőtti időfutamban. Gyurinovics Fanni 400 méter vegyesen a negyedik helyen kvalifikálta magát a délutáni fináléba, mint ahogy a Barta Márton, Holló Balázs, Márton Richárd, Végh István alkotta 4×100 méteres gyorsváltó is. A fiúk csupán egy századdal maradtak el a harmadik helyen végzett horvátoktól, a minimális különbség a döntőben ledolgozható.
Négy fiatalnak az elődöntőben szurkolhatunk: Szabó Bálint és Ilyés Laura Vanda 100 m háton, Berecz Balázs 100 m mellen, Milák Kristóf 100 m pillangón harcol a fináléba kerülésért.

ATLÉTIKA

Pavuk Tira Forrás: Internet

Pavuk Tira  •  Forrás: Internet

Nem akárhogy kezdték meg szereplésüket az atléták sem.
A békéscsabai akadályfutó, Pavuk Tira 2000 méteren szerzett bronzérmével megadta az alaphangot.
Lengyák György utánpótlás-szakreferens a viadal előtt elmondta, benne mindenképp látja az érem lehetőségét, és a tapasztalt szakember szimata nem csalt.
Tira a holland Jasmijn Bakker és az orosz Anasztaszija Makrova mögött 06:52.59-es idővel a harmadik helyen ért célba fő versenyszámában.
Három magyar volt még érdekelt az első nap küzdelmeiben: Aranyi Ferenc 50,27 méteres eredményével, selejtezőcsoportját megnyerve jutott a diszkoszvetés döntőjébe. Leveleki Bence 6,62 métert produkált távolugrásban és a nyolcadikként biztosította helyét a fináléban. A magasugró Tano Leonardo 1,95 méterrel a kilencedik helyen ment tovább.

KÉZILABDA

Bár sokáig jól tartotta magát a norvégok ellen a fiúválogatott, sőt a második félidő elején még vezetett is, a végén 27-24-re kikapott az első csoportmérkőzésén. A németek ugyanabban a csoportban nagy vereségbe szaladtak bele: a dánok 24-16-ra nyertek ellenük.

KOSÁRLABDA

Győzelemmel kezdte meg szereplését a magyar leányválogatott, 62-53-ra nyert Litvánia ellen. Magyar Gergely együttese már a mérkőzés elején magához ragadta a kezdeményezést, és végig vezetve, magabiztosan győzött. Válogatottunk két legeredményesebb játékosa az egyaránt tíz-tíz pontig jutó Barhács Laura és Radócz Fanni volt. A csapat holnap az oroszok ellen lép pályára.

TENISZ

Nem fogadta kegyeibe Fortuna a magyar fiatalokat.
Spéder Eszter mindjárt az első körben kiemelttel találta szembe magát, méghozzá a hatodik helyen rangsorolt szlovén Kaja Juvannal. Mondhatjuk: a papírformának megfelelően nem a magyar lány jutott a 32 közé. Kikapott 6-4, 6-0-ra.
Hasonló cipőben járt Vörös Máté, aki a hatvannégy között a hazai pályán játszó, ötödik kiemelt, grúz Nikoloz Davlianidzével szemben maradt alul 6-4, 6-3-ra.
Visontai Tímea sem hozta a bravúrt: 6-1, 6-1-re kapott ki a tizenkettedikként rangsorolt fehérorosz Katjarina Paulenkától.
Az egyetlen siker a tizenhatodik helyen kiemelt Khin Dániel nevéhez fűződik, akitől pontot sem tudott rabolni a liechtensteini Serafin Zuendnek. A második fordulóban a belga Tibo Colson lesz az ellenfele.