Két bronzéremmel búcsúztak a lányok

Szekér Szimonetta ezüstje után Molnár Nikoletta és Nagy Bernadett bronzérmet nyert a női birkózás második napján a szabadkai kadet Eb-n. Nikoletta látványos győzelmeket aratott, Bernadett bronzmérkőzésének megértéséhez azonban szabályismeretre is szükség van. A szakág tíz aranyérme kilenc országba jutott, egyedül a németek szereztek kettőt.

Szekeres István Az első magyar érdekeltségű bronzmérkőzés a szabadkai kadet Eb második női versenynapján: Molnár Nikoletta az orosz Zdorovenko ellen a 40 kg-ban. Az abonyi lány már az első menetben elhúzott 7-2-re, egyetlen fogásból: az ellenfele mögé került, kétszer felfordította (6-0), a harmadik kísérletbe az orosz belekontrázott (6-2), de a kavarodásból mögékerüléssel ismét Nikoletta jött ki jobban (7-2). A második menetben Zdorovenko már csak szépíteni tudott, 7-4 lett a vége.

Nikoletta

Nikoletta

Gyönyörű, sima győzelem… De jobban megértjük Nikoletta birkózóegyéniségét, ha hozzátesszük, hogy a selejtezőben a fehérorosz Citovát meg egyszerűen leiskolázta. Az első levitelt az ellenfél hajtotta végre (0-2), de azzal a maga részéről be is fejezte a meccset.
Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Varga János földije viszont olyan parádét mutatott be, amely méltó a nagy elődhöz… Nyakba emelés, mögékerülés, orsó – egy szuszra (6-2). Majd mögékerülés, levitel, és 10-2 az első menet vége. A második két percet már le is lehetne lazsálni, de Nikoletta akkora csípőt dob az ellenfelén, hogy csoda, hogy nem fakad fel gyógyvíz a nyomában.
És ha már a hátán hever Citova, be is tusolja.
Az egyetlen vereség az olasz Teresa Lumiától, a későbbi aranyérmestől származik.

A 70 kg-ban Nagy Bernadett már azzal feliratkozott a legjobbak közé, hogy az első meccsén 6-3-ra verte az orosz Petrovát. (Amúgy az oroszokkal a nap mérlege 2-1, ide…)

Bernadett Fotók: MBSZ

Bernadett  •  Fotók: MBSZ

Az elődöntő már nem ennyire díszes. A spanyol Rama ellen intéssel 1-0 az első menet. A másodikban a magyart intik. Azzal pedig a spanyolé a meccs. De Bernadett csak vár, csak vár. Felhúzza magára a spanyolt, és akkora csípőt dobhatna rajta, mint Nikolett a beloruszon…
Lehet, hogy nem tud csípőzni? Okvetlenül be kell pótolni!
A bronzmeccs kísértetiesen hasonlít a Rama ellenire.
1-1-re végződik a fehérorosz Zimjankova ellen. Az első menetben a beloruszt megintik, 1-0. A másodikban Bernadett kap figyelmeztetést, és elindul az óra, amely jelzi, hogy 30 másodperce van akcióra, és ha nem csinál semmit, őt is megintik.
És akkor Zimjankováé a meccs.
A szorító fél perc letelte előtt, talán ha egy másodperccel, az ellenfél kilépteti a szőnyegről a magyart, amiért egy pontot kap.
De az a veszte.
Értékelhetjük úgy is, hogy a két kispad közötti különbség döntött. Ritter Diletta és Martin Gábor integet a lánynak, hogy jó ez így, ne csináljon semmit, csak vészelje át a hátralévő időt. A belorusz mesterek is azt teszik – de tévednek…
Az eredményjelző világosan mutatja, hogy Bernadett nem kapott intést, csak a kiléptetésért írtak be egy pontot az ellenfélnek.
Ami azt jelenti, hogy a magyar nyert, mert neki nem volt intése.
A belorusz tábor tiltakozik, challenget kér, óvni akar. De nincs miért.

A három másik magyar lány közül Faragó Nikolett és Németh Anna egy vereséggel búcsúzott. Az 52 kg-ban Bognár Erika vigaszágra került, de ott 4-2-re kikapott a svéd Ganbergtől.

A női birkózásnak 142 indulója volt Szabadkán  (a tavalyi Eb-n 132). A tíz aranyérem kilenc országba került, egyedül a németek nyertek kettőt. Egy-egy jutott Franciaországba, Lettországba, Moldovába, Oroszországba, Olaszországba, Romániába, Svédországba és Ukrajnába.

A NAP TÉNYKÉPE
A magyar szereplők. 40 kg (11 induló): Molnár Nikoletta. 46 kg (12): Faragó Nikolett. 52 kg (18): Bognár Erika. 60 kg (17): Németh Anna. 70 kg (14): Nagy Bernadett
A magyar mérkőzések. Selejtező: Molnár Nikoletta – Alena Citova (fehérorosz) csípődobás, tus a 2:53. percben, 14-2-nél, Ameline Douarre (francia) – Faragó Nikolett 6-1. Nyolcaddöntő: Bognár Erika – Szezen Belberova (bolgár) 3-2, Wiktoria Chołuj (lengyel) – Németh Anna 7-0. Negyeddöntő: Molnár Nikoletta – Taru Vainonpää (finn) 2-1, Alina Kazjomova (orosz) – Bognár Erika 6-2, Nagy Bernadett – Szvetlana Petrova (orosz) 6-3. Elődöntő: Teresa Lumia (olasz) – Molnár Nikoletta ledöntés, tus, 6-0-nál az 1:26. percben, Raquel Rama (spanyol) – Nagy Bernadett 1-1 (az utolsó ponttal a spanyol nyert). Bronzmérkőzés: Molnár Nikoletta – Olga Zdorovenko (orosz) 7-4, Nagy Bernadett – Anasztaszija Zimjankova (fehérorosz) 1-1 (a magyar versenyző győzött, mert őt nem intették meg)