Két érem a rövidpályás gyorskorcsolya-Eb-n

Kormány Sport

Jászapáti Petra bronzérmet nyert 1000 méteren vasárnap, míg a magyar női váltó második helyen ért célba a gdanski rövidpályás gyorskorcsolya-Európa-bajnokság vasárnapi zárónapján.

Az MTI beszámolója szerint a 24 éves Jászapáti eleinte hátul helyezkedett az ötfős fináléban, de a szám vb-bronzérmese, a holland Xandra Velzeboer összeakadt a német Anna Seidellel, s utóbbi húzta a rövidebbet, mert elesett. A hajrában a papírformának megfelelően a női mezőnyben egyeduralkodónak számító, 500 és 1500 méteren is győztes Suzanne Schulting vezetett honfitársa előtt, de nyomukban volt Hanne Desmet és Jászapáti is. A belga versenyző az utolsó körben a hosszanti egyenesben belülről kigyorsított, és bravúrosan a két holland elé fűzte be magát az utolsó kanyarban, a parádés előzése pedig aranyat ért számára. Schulting 2019 óta először kapott ki egyéni számban az Eb-ken.

A szegedi versenyző remekül gyorsított ki az utolsó kanyarból, így célfotó döntött volna közte és Velzeboer között, csakhogy erre nem volt szükség, mert a zsűri a holland váltóval olimpiai bajnok sportolót kizárta a Seidellel történt összeakadása miatt.

A VEGYES VÁLTÓVAL OLIMPIAI BRONZÉRMES JÁSZAPÁTI PETRA A NŐI STAFÉTÁVAL NYERT KÉT-KÉT EZÜST- ÉS BRONZÉREM UTÁN ELŐSZÖR ÁLLHATOTT DOBOGÓRA EGYÉNI SZÁMBAN KONTINENSVIADALON.

A magyarok legutóbb a 2019-es Eb-n szereztek érmet a női mezőnyben, akkor a váltó zárt harmadikként, egyéniben pedig ezt megelőzően öt évvel ezelőtt Bácskai Sára Luca volt bronzérmes 1500 méteren.

A kisdöntőben a szombati bukása után nyaksérüléssel versenyző Somodi Maja volt érdekelt, aki féltávnál egy ritmusváltással az egész mezőnyt körbekorcsolyázva élre állt iramot diktálni. A hajrában holland és olasz riválisa megelőzte, így harmadik lett a 18 esztendős magyar tehetség, ami összesítésben nyolcadik helyet ért a számára. A negyeddöntőben kiesett Kónya Zsófia 15. lett. A férfiaknál Hanne Desmet testvére, Stijn Desmet diadalmaskodott. A kisdöntőben Tiborcz Dániel eleinte vezetett is, majd apránként visszacsúszott, s végül egyetlen riválisát megelőzve negyedikként ért célba, amivel összesítésben nyolcadik lett. A negyeddöntőben búcsúzott Nógrádi Bence a 13., Varnyú Alex pedig a 14. helyen zárt.

A magyar női váltó ezüstérmet nyert a gdanski rövidpályás gyorskorcsolya-Európa-bajnokságon.

A Kónya Zsófia, Bácskai Sára Luca, Sziliczei-Német Rebeka, Jászapáti Petra összeállítású négyes a 3000 méteres távon végig a második helyen haladt a favorit és végül győztes hollandok mögött, és bravúros ezüstérmet szerzett. A magyar női staféta 2019 óta először végzett dobogós helyen, akkor harmadik lett. A mostani négyesből Sziliczei-Német Rebeka a pályafutása során először nyert érmet kontinensviadalon.

A magyar küldöttség ezzel egy-egy ezüst- és bronzéremmel zárt a lengyelországi városban, mivel Jászapáti 1000 méteren harmadik lett.

(Borítókép: Kónya Zsófia, Sziliczei-Német Rebeka, Jászapáti Petra és Bácskai Sára Luca, a második helyezett magyar csapat tagjai a rövidpályás gyorskorcsolya-Európa-bajnokság női váltóversenyének döntőjében a lengyelországi Gdanskban a Hala Olivia sportcsarnokban 2023. január 15-én. Fotó: Illyés Tibor / MTI; Index.hu)