Balogh Judit elégedett volt csapata játékfelfogásával az U18-as A divíziós leány Európa-bajnokságon, és örül annak, hogy a tavaly az U16-osok között megszerzett hetedik hely után kettőt is sikerült előrelépni.
Lakner Gábor • Remekül szerepelt a magyar U18-as leányválogatott a Sopronban megrendezett A divíziós Európa-bajnokságon. Balogh Judit együttese öt győzelem mellett mindössze kétszer kapott ki, a későbbi győztes franciák a csoportkörben, a bronzérmes oroszok a negyeddöntőben tudtak nyerni a mieink ellen. A lányok az ötödik helyen végeztek, ami világbajnoki indulást ér.
„A fő célunk az volt, hogy a lehető legjobbat hozzuk ki magunkból, mindenki érezze jól magát, és örüljön annak, hogy kosárlabdázhat. Szerettük volna jókedvűen eltölteni a hat hetet, és ezeket a célokat sikerült elérnünk. Az ötödik hely önmagában nem érne sokat, de az azzal járó világbajnoki indulás még inkább értéket adott az együtt töltött időnek” – mondja honlapunknak a klasszisjátékosból lett edző, Balogh Judit.
A szakvezető elégedett volt a lányok mentalitásával: minden egyes mérkőzésen a szívüket is kitették a pályára.
„Voltak olyan csapatok, amelyek nálunk többet dolgoznak közösen, év közben is gyakran találkoznak. Nekünk kevés időnk volt hozzájuk képest, így alaptaktikát tudtunk csak kidolgozni, amelyet a lányok több-kevesebb sikerrel el is sajátítottak. Azt nem lehet tőlük elvitatni, hogy nagyon akartak, rendkívül pozitívan fogták fel a kemény munkát, és minden erejükkel igyekeztek megvalósítani, ami kértünk tőlük.”
Lelik Réka a legjobbak között
Az Eb legértékesebb játékosának a kontinensviadalt megnyerő francia válogatott centerét, Alexia Chartereau-t választották, mellette a spanyol bedobó Naira Caceres, az orosz center Rajsza Muszina, a lett bedobó, Digna Strautmane és Lelik Réka kapott helyet a torna All Star-csapatában. A Csata DSE játékosa szerezte a legtöbb pontot (115), átlagban ő lett a harmadik legjobb pontszerző (16,4) és ő osztotta ki a legtöbb gólpasszt mérkőzésenként (5,6).
A csapatban benne volt, hogy még jobb helyezést ér el az idei Eb-n, mint tavaly, és végül sikerült is két helyet előrelépni.
„Hosszú évek óta nem fordult elő a női kosárlabdában, hogy egy korosztály ne rosszabb eredményt érjen el eggyel feljebb lépve, hanem javítson az előző évi pozícióján. Ez a csapat tavaly hetedik lett az U16-osok között, idén pedig ötödik az U18-asok között. Remélem, hogy ez pozitív folyamat kezdete.”
A világbajnoki szereplés kivívásával ugyanakkor meglehetősen zsúfolt lett a lányok jövő nyári programja, hiszen több világversenyen kell helytállniuk.
„A csapat együtt szerepelhet az U19-es világbajnokságon, a fiatalabbak amellett még az U18-as-, az idősebbek pedig az U20-as Európa-bajnokságon is játszanak. Ráadásul előbbiek érettségiznek, utóbbiakra egyetemi vizsgák várnak, s hogy ezeket a feladatokat hogyan tudjuk összehangolni, jó kérdés.”
Balogh Judit természetesen a legfontosabbnak a lányok folyamatos fejlődését tartja, abban pedig segíthet, hogy jövőre nemcsak Európa, hanem az egész világ legjobbjai ellen is megmérethetik magukat.
„A végső cél az, hogy mire a lányok a felnőttek között szerepelnek, addigra beérjenek. Ez a korosztály nagyon tehetséges játékosokból áll, bízom benne, hogy pár év múlva olyan felnőttválogatottat lehet rájuk építeni, amely világbajnokságon és olimpián szerepelhet.”
Az Európa-bajnokság végeredménye
1. Franciaország, 2. Spanyolország, 3. Oroszország, 4. Lettország, 5. Magyarország, 6. Belgium, 7. Olaszország, 8. Törökország, 9. Litvánia, 10. Szlovénia, 11. Szerbia, 12. Horvátország, 13. Csehország, 14. Izrael, 15. Szlovákia, 16. Hollandia