Két magyar nyert, egy kikapott Las Vegasban

Ligeti, a szombathelyiek háromszoros Európa-bajnoki érmese első meccsén, a 32 között az őt a 2013-as budapesti vb-n legyőző kínai Teng Csi-vejjel találkozott. Kettejük két évvel ezelőtti találkozója volt mostanáig a tavaly vállműtéten átesett Ligeti utolsó vb-meccse, így elevenen élhettek benne az akkori kudarc emlékei.

Ligeti Dániel. MTI Fotó: Illyés Tibor

A mérkőzés magyar szempontból remekül indult, miután alig fél perccel a kezdés után a magyar nehézsúlyú kiléptette szőnyegről ellenfelét (1-0). A folytatásban szinte végig egymásnak dőlve küzdött a két birkózó, a kínai szinte semmit sem csinált, Ligeti próbálta őt többször is kimozgatni, de akciót sokáig nem tudott végrehajtani. Aztán nem sokkal a szünet előtt a kínai indult meg előre, megpróbálta nagy erővel kitolni ellenfelét, ám Ligeti az utolsó pillanatban, még a zónán belül belevágott a támadásba, és hátra estében kirántotta Tenget a szőnyegről. Óriási meglepetésre az egyik szőnyeg széli bíró a kínainak adatott négy pontot, amire Gulyás Istvánék azonnal videózást kértek. A képek aztán a magyar “sarok” igazát bizonyították, így a négy kínai helyett egy magyar pont került fel a táblára (2-0).

A második szakasz elején Ligeti ráijesztett az érte szorítókra, ugyanis talán kicsit meggondolatlanul próbált lábra támadni, Teng pedig kontrázott és mögé került (2-2), s ezzel már volt előnyösebb helyzetben. “Tedd alá a kart, úgy az jó lesz, meg kell intetni, gyerünk” – záporoztak a jó tanácsok a szőnyeg mellől, a szombathelyi birkózó pedig nagyon keményen és fegyelmezetten tette a dolgát. Mivel riválisának egyre kevesebb ereje maradt, és feltűnően passzív volt, jött is az intése. Teng a rendelkezésére álló fél percben esélytelenül tusakodott tovább, nem tudott akciót csinálni, ezzel pedig Ligeti visszavette a vezetést (3-2), amit már nem engedett ki a kezéből. A nyolcaddöntőben a kirgiz Ajaal Lazarev lesz Ligeti Dániel ellenfele.

Az idei U23-as Európa-bajnokságon bronzérmes Nagy Mihály lendületes, szemre is tetszetős birkózással mutatkozott be a 74 kilósok selejtezőjében, amelynek tétje a 32 közé kerülés volt. A cseh színekben versenyző Gurgen Baghdasarjan nem igazán tudta megnehezíteni a magyar sportoló dolgát, aki nagyon aktív volt végig. Nagy első pontjára másfél percet ugyan várni kellett, ám a sikeres kitolás után riválisa már nem tudta őt feltartóztatni. Még a szünet előtt két lábra támadás után két mögé kerüléssel 5-0-ra húzott el, a második szakaszban a már bevált “receptet” alkalmazta, s egyre növelte a különbséget. A meccs végül mindössze 4:38 percig tartott, miután kevéssel előbb 9-0-nál Nagy magasra emelte ki riválisát, majd miután földre dobta mögé ment, így 11-0-s technikai tussal győzött. Nagy Mihály a nyolcaddöntőbe jutásért a tadzsik Azamat Szufijevvel mérkőzik.

A nap harmadik magyar bemutatkozója Molnár József (57 kg) volt, aki nagyon bosszúsan hagyta el a szőnyeget a moldovai Anatolii Buruian elleni vesztes meccsét követően. A csepeli birkózó ugyanis nagyon közel állt a győzelemhez.

Buruian intése után 1-0-ra még ő vezetett, a szünet előtt tíz másodperccel azonban a moldovai sportoló mögé ment, majd a szünet után nem sokkal ismét, így több mint két perccel a vége előtt 4-1-re vezetett. Buruian hiába vezetett, látszott rajta, hogy fárad, Molnár pedig ment előre, s egyszer mögé ment, egyszer pedig levitte riválisát és egyenlített, ám ez még nem volt elég, mivel Buruiannak voltak nagyobb értékű akciói. A hajrában a magyar sarok üvöltött, Molnár pedig ment előre, és tíz másodperccel a vége előtt néhány centire volt csak riválisa kitolásától, ám Buruian még össze tudta őt fogni, s “ijedtében” kétkaros szaltót dobott rajta, amivel 8-4-re nyert. Molnár esetleg még a vigaszágon folytathatná, ám ehhez a moldovai döntőbe jutása kellene, ami kevéssé valószínű.

A nap negyedik magyarja, Gulyás Zsombor még nem lépett szőnyegre.