Meglepetést okoz-e valaki az ifjúsági és serdülő asztalitenisz Európa-bajnokságon, vagy nyernek az esélyesek? Egyáltalán: papíron kik várhatók a dobogóra Zágrábban? Ennek próbáltunk utánajárni, már amennyire lehetséges.
Pusztai Viola • Két éve még fényes sikereket értek el a magyar asztaliteniszezők a korosztályos Európa-bajnokságon. Szó szerint, hiszen az Ecseki Nándor, Szudi Ádám kettős aranyérmet, Ecseki az akkor még román színekben szereplő Bálint Bernadettel vegyes párosban ezüstöt, míg a serdülő leányválogatott – Fehér Orsolya, Hartbrich Leonie, Harasztovich Fanni, Nagypál Márta – bronzot nyert.
2015-ben azonban már nem sok babér termett, és papíron a július 8-án kezdődő zágrábi Európa-bajnokságon sem tartoznak a magyar fiatalok az éremesélyesek közé.
De kik azok, akik a kontinensviadal „sztárjai” lehetnek?
Az ifjúsági fiúk mezőnyében nagy a tülekedés az elsőségért. Az európai ranglista élmezőnye a szezonban alig indult az ifjúsági nemzetközi versenyeken, inkább a felnőttek, az U21-esek között mérették meg magukat. Sőt, a ranglistát vezető szlovén Darko Jorgić az európai olimpiai selejtezőn is asztalhoz állt, ahogy a csapat-világbajnokságon is tagja volt a szlovén válogatottnak. Az utánpótlás-bajnokságok közül az olaszországit megnyerte, Csehországban és Katarban második lett.
A lengyel nemzetközi korosztályos viadalon a cseh Thomas Polansky diadalmaskodott, ő szintén az aranyéremre esélyesek között van, hiszen az európai ranglista harmadik helyén áll. Előtte a francia Alexandre Cassin tanyázik, aki már tavaly is inkább a World Tour-versenyekre koncentrált, saját korosztályában többnyire csak a világversenyeken lépett asztalhoz. Az ázsiaiak által uralt ifjúsági világranglistán legjobb európaiként az ötödik pozíciót foglalja el, rajta kívül még öten fértek be az első húszba.
Csapatban a címvédő franciák egyértelmű kiemelkednek, az oroszok, a románok, a németek és a szlovénok jelenthetnek rájuk veszélyt. Az ifjúsági lányoknál három csapat között folyhat nagy harc az elsőségért, ha nem a román, az orosz vagy a francia csapat közül áll fel valamelyik a dobogó legfelső fokára, az óriási meglepetés.
Egyesben ugyancsak e három ország versenyző küzdhetnek a legnagyobb eséllyel a dobogós helyekért, közülük is kiemelkedik a 2015-ben a serdülők között diadalmaskodó Adina Diaconu. A román lány a pályafutása során már tíz Eb-aranyat nyert, pedig csak idén lépett át az ifjúságiak közé.
Felkészülését kisebb kézsérülés hátráltatja, de ahogy az európai szövetség honlapjának adott interjúban elmondta, az Eb kezdetére minden rendben lesz. Mentálisan erősnek érzi magát, így önbizalommal telve várja az év egyik legfontosabb viadalát.
Jorgićhoz hasonlóan ő is részt vett a malajziai felnőttcsapat-világbajnokságon, mint mondta, sokat tanult az idősebbektől, abban a mezőnyben nincs rajta nyomás, nem úgy az ifjúságiak között, hiszen ott mindenki őt akarja megverni.
Hosszú a potenciális ellenfelek listája. A felnőtt-csapat vb-n a franciák együttesében szereplő Marie Migot és Audry Zarif is köztük van, előbbit 2015-ben a serdülő egyes döntőjében múlta felül. Mellettük veszélyesnek tartja honfitársát, Andreea Dragomant, a fehérorosz Darja Trigoloszt, illetve az oroszokat, Marija Taljakovát, Marija Malanyikovát.
A serdülők mezőnyében nehezebb jósolgatni, de ha a nemzetközi viadalokból indulunk ki, akkor egyértelműen látszik, a lányoknál szinte egyeduralkodók az oroszok. Azért előre nem adható oda nekik az aranyérem egyesben és párosban sem, bárki okozhat meglepetést, akár a hazai környezetben versenyző horvát Marta Vukelic is.
A fiúk között ugyancsak az oroszoknak áll a zászló, de egyesben svéd, osztrák, olasz versenyző is odaérhet a dobogóra. Sőt, talán a magyaroknak – András Csaba, Both Olivér, Juhász Patrik, Terék Norbert – is ebben a mezőnyben lehet igazán keresnivalójuk, hiszen a cseh és az olasz nemzetközi utánpótlás-bajnokságon is dobogón állhattak. Miért ne okoznának meglepetést az Európa-bajnokságon?