Az elmúlt két hétvégén megrendezett többpróba-bajnokságon, majd az országos fedett pályás bajnokságon számos, kiemelésre méltó eredmény született. Az egyik, figyelmet érdemlő teljesítmény „gazdája”, az ötpróbázó Nemes Rita, aki kilenc év teljes kihagyást követően tette meg 2017-ben a visszatérés első lépéseit.
Nemes Rita (157) a 200 méteres táv felénél (fotó: Mérei László)
– Én egy „világvégi” faluból, a Sátoraljaújhely melletti Karcsáról származom, ahol a foci és a kézilabda jelentette a sportolási lehetőséget – mesélte a DVTK atlétája. – Ötödikes koromban egy iskolai versenyen vette észre rátermettségemet Molnár István testnevelőm, akinek ajánlására felkerestem a Miskolci VSC edzőjét, Drotár Ottót. Lassan szoktam rá az egy hétközi napi és a szombati, Miskolcra történő bevonatozásra, tehát hetente két, vezetett edzésem volt 2003-ban. Az általános iskola elvégzését követően a Diósgyőri Gimnázium testnevelés szakos, bentlakásos tanulója lettem.
– A körülményei alapos megváltozása az eredményeiben is tükröződött.
– Kijutottam a 2006-os, pekingi junior vb-re, ahol a felső korhatárnál két évvel fiatalabbként 54.93-as időt értem el a 400 méteres síkfutásban, s ezzel a középdöntőig jutottam. 2008-ig jól mentek a dolgaim, ám ekkor egy porcműtétet követően halogattam a visszatérést, miközben szép lassan elvesztettem a motivációmat.
– A nagybetűs élet pedig más lehetőségek felé vonzotta.
– 2009-ben még versenyezgettem, de húszéves korom ellenére ez inkább egyfajta levezetésnek felelt meg. Egy fitnes-teremben kezdtem el dolgozni, ahol alapvetően jól éreztem magamat. Így 2017 tavaszáig meg sem fordult a fejemben a visszatérés lehetősége.
– Ki vagy mi hozta meg a fordulatot?
– Egy úriember ismerte a korábbi pályafutásomat és ő kezdett el noszogatni. Így kerültem el Szász Lászlóhoz, aki ugyan középtávfutó volt, de átmenetileg elvállalta az irányításomat. Néhány kilót le kellett fogynom, közben a combhajlítóm is megsérült, de szép lassan mind jobban ambicionáltam a sikereket.
– Ebben a folyamatban segítették a korábbi eredményei is?
– Természetesen motivált például az, hogy már 2007-ben 41 métert tudtam gerelyhajításban vagy 25,10 másodpercet 200 méteren. Mindenki meglepetésére a 2017-es újrakezdést követő évben 2. lettem az ob-n hétpróbában. Sokat segített az is, hogy ebben a szezonban sportállást kaptam a DVTK-tól, így azóta csak a többpróbára kell koncentrálnom.
Jelentősen befolyásolhatja további pályafutását a súlylökés (fotó: Mérei László)
– 2019-ben felnőtt bajnok lett, egy évre rá pedig bekerült a világranglista első 50 helyezettje közé.
– A DVTK és az MTK közötti megegyezés értelmében 2020-tól a többpróbára szakosodott, egykori tízpróbázó Eb-ezüstérmes Szabó Dezső vette át a felkészítésemet. Tavaly teljesítettem az Eb-kiküldetési szintet, amit később eltöröltek.
– A franciaországi Eb elmaradt, most viszont a jövő hét végén a fedett pályás Eb-n, Lengyelországban indulhat. Közben még magasabb mérce átugrásával is kacérkodik.
– Nagyon sokat jelent számomra, hogy a már olimpiai kvótás Krizsán Xéniával együtt edzhetek, mert húzzuk egymást. Az ötpróba ob-n ezüstérmes lettem Xénia mögött. de amennyiben sikerülne stabilizálni az ingadozó súlylökésemet és a gerelyvetésben még bennem lévő lehetőségek is „előjönnének”, úgy akár még az olimpiára is kijuthatnék. A szabadtéri ob és a rangos götzisi többpróba viadal mellett még legalább egy jó verseny kellene. Az idei eredményeimtől függetlenül a 2023-as, budapesti atlétikai vb-ig mindenképpen versenyezni szeretnék.
(jochapress / Jocha Károly)