Kína abszolút győzelmével zárult a franciaországi ifjúsági asztalitenisz-világbajnokság. Az európaiak csupán részsikereknek örülhettek, köztük magyarnak is volt oka mosolyogni.
Pusztai Viola • Kína mindent vitt, ami arany – így lehet jellemezni a franciaországi ifjúsági asztalitenisz-világbajnokságot. Vasárnap befejeződtek a küzdelmek La Roche-sur-Yon-ban, Európából a házigazda franciák és a románok szereztek érmet, az amerikaiak is hazavittek egy bronzot, minden más a távol-keletieké lett.
És a győztes: Kína!
Mi lett volna, ha Japán és Tajvan nem lép vissza a Párizsban történt terrorcselekmények miatt a franciaországi vébétől? Nélkülük is nyomasztó volt a távol-keletiek fölénye. Az európai, illetve az Ázsián kívüli országok játékosainak csupán a csapatversenyben csillant fel lehetőség az éremszerzésre. A fiúk mezőnyében a hazai közönség biztatása közepette az Európa-bajnok franciák (Alexandre Cassin, Can Akkuzu, Joe Seyfried, Irvin Bertrand) éltek a lehetőséggel, de nekik is csak bronzérem jutott. A lányoknál a szintén Eb-győztes románok (Adina Diaconu, Andreea Dragoman, Andreea Clapa, Diana Lupu) ugyancsak a harmadik helyen végeztek, az (ázsiai) amerikaiakkal (Grace Yang, Amy Wang, Crystal Wang, Prachi Jha) egyetemben.
Az aranyérem sorsa mindkét esetben Kína és Dél-Korea között dőlt el, de utóbbi még csak meg sem tudta szorongatni a sportág jelenlegi egyeduralkodóit.
Hogy ez mennyire igaz rájuk, azt az egyéni versenyben nyomatékosították. Egyesben az összes érmet begyűjtötték, azaz a négy közé csak kínai játékos jutott. A fiúk párosviadalának döntőjét ugyancsak két kínai kettős játszotta, a bronz Dél-Koreának és Hongkongnak jutott. A lányok versenyében a dél-koreaiak újabb két bronzot gyűjtöttek, miközben Észak-Koreának is jutott egy ezüst, az arany pedig természetesen Kínáé lett. Vegyes párosban hongkongiak fértek fel a három kínai kettős mellé a dobogóra, de csak a legalsó fokára.
Szórványbravúrok
Az ázsiai sem verhetetlen, de még mennyire nem!… Hiszen a hongkongi, az észak-koreai és a dél-koreai is kikapott a kínaitól.
Viccet félretéve, európai is vert ázsiait, ráadásul mi, magyarok is büszkék lehetünk, hiszen Majoros Bence volt az egyik, akinek sikerült véghezvinnie a bravúrt. A nyírbátori játékos a 32 között futott össze a nála természetesen előbbre rangsorolt dél-koreai Pak Dzsong-vu-val, aki már 3-1-re vezetett, amikor Bence megmutatta, hogy nincs lehetetlen: 4-3-ra nyert ellene. Majd a nyolc közé jutásért a döntő szettben három meccslabdányira volt a szenzációtól: a felnőtt-világranglista 55. helyén álló hongkongi Kvan Kit Ho azonban mindegyik hárította, s végül az övé lett a meccs.
Az Európa-bajnok Cassin, illetve az ifjúsági európai Top 10-győztes, német Dennis Klein ellenben elkapott egy-egy hongkongit, de végül mindkettejüknek a nyolc között ért véget a verseny. Az említetteken kívül a Puerto Ricó-i Brian Afanador győzte le az egyik dél-koreait a viadal korai szakaszában.
A lányok között a francia Pauline Chasselin és a (kakukktojás) spanyol Xuan Zhang észak-koreait vert, de a többi európaival együtt ők is búcsúztak egyesben a nyolcaddöntőben.
Párosban azok az európai duók – a fiúknál két francia és egy szlovén, a lányoknál egy orosz, egy angol −, amelyek nyolc közé jutottak, jellemzően nem ázsiai ellenfélen verekedték át magukat. Így amikor szembekerültek velük, véget is ért a versenyük. Ugyanez igaz a vegyes párosra is, amelyben a cseh Tomáš Polanský az indiai Arcsana Giris Kamath oldalán jutott el a nyolcig.
Kínait távol-keletin kívül egyetlen játékos volt képes megverni: a román Rares Sipos még a csapatversenyben „lopott el” egy meccset tőlük.
A döntők margójára
A kínaiak a vegyes párosok és fiú párosok döntőjében is hatalmasat csatáztak egymással, mindkettő döntő szettben dőlt el. A lányok páros fináléjára ugyanez nem igaz: az észak-koreaiak hiába tartották magukat remekül a szettekben, 4-0-ra kaptak ki.
A lányok egyes döntőjében a párosban már aranyérmes Manyu Wang, illetve Yidi Wang találkozott egymással. Az elsőség sorsa döntő szettben dőlt el úgy, hogy a másodikat a felek 20-18-ig játszották, a többi azonban hol az egyik, hol a másik oldalon mutatott három-négy pontnyi különbséget az eredményjelző. A meccs végén Manyu Wang ünnepelhetett.
A fiúk fináléjában Fei Xue a harmadik aranyérmét is begyűjthette volna, de nyilván sokat vett ki belőle, hogy ugyanazon a napon vegyes párosban és párosban is nyert. Dingshuo Liu ezt kihasználva sima 4-0-val visszavágott neki a párosban elszenvedett vereségért.
A részletes eredmények ITT megtekinthetők.