Nem mindennapi bő egy hónapon van túl a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság női labdarúgása, előbb ugyanis az U17-es, majd az U20-as világbajnokságot is megnyerték az ország korosztályos együttesei. Vajon mitől ennyire sikeres a női futball a világ egyik legelnyomottabb országában?
Majer Dániel • Októberben az U17-es, december elején pedig az észak-koreai U20-as női labdarúgó-válogatott is világbajnokságot nyert. A női futball évek óta virágzik az országban, ilyen rövid időn belül ekkora sikereket azonban még soha nem ért el. Az eredményessége pedig nem véletlen, hanem több évtizedes munka gyümölcse.
A Koreai NDK-ban virágzik a női labdarúgás, az U17-es együttese már 2008-ban, a korosztály első világbajnokságán történelmi győzelmet aratott, 2010-ben negyedik helyen végzett, 2012-ben pedig ismét döntőt játszott, akkor második lett. Két éve nem jutott tovább a csoportból, idén azonban kiköszörülte a csorbát, és Jordániában ismét magasba emelte a trófeát.
A korábbiakra rátett egy lapáttal, hogy alig több mint egy hónap elteltével – a döntőben 3-1-re legyőzve a franciákat – az U20-as világbajnoki címet is elhódította. Különös töltetet adott a csapat sikerének, hogy négy évvel ezelőtt ugyanezek a játékosok voltak azok, akik az U17-es vb azerbajdzsáni döntőjében szintén a franciák ellen kikaptak, két évvel később pedig a kanadai U20-as világbajnokságon ugyancsak a kékek ellen a bronzmérkőzést elveszítették. Most azonban eljött a visszavágás pillanata, amelyet a csapat egyik legjobbja, Kim Szo Hjang egyszerűen élete legboldogabb napjának nevezett. A tizenhat nemzetközi tornán lejátszott mérkőzéséből tizenegyet megnyerő, azokon összesen nyolc gólt jegyző Kim a támadógépezet egyik kulcsfigurája volt, hozzájárulva az együttes mindenkinél több, Pápua Új-Guinea-i vb-n szerzett 21 találatához.
Ha a csapat így folytatja, hamarosan a felnőtt-világversenyeken is számolni kell vele.
De mitől ilyen sikeres az észak-koreai női labdarúgás? Cinikusan gondolhatnánk, hogy a titok valahol a sikertelenségtől való félelemben keresendő, mert úgy, ahogy a 2006-os németországi világbajnokságon leszerepelő férfi válogatott is megkapta hazatérve a büntetését, a nőknél sem lehet másképp. A hírek szerint azonban a labdarúgásnak, főleg a női futballnak kivételezett helyzete van a világ legcenzúrázottabb médiájával bíró országában, ahol a lakosság kizárólag a kormány által megszűrt, vagy inkább maga által előállított, saját politikai hatalmának fenntartását biztosító fals információkat lát a tv-ben, és vajmi keveset tud a világ valódi történéseiről. De a labdarúgó-közvetítések liberálisak, az ország nagy részében elérhetők.
„A futballnak semmi köze a politikai helyzethez, szimplán csak eredményes szeretne lenni” – mondta az U17-es női együttes csapatmenedzsere, Li Csju Csju. A női játékosok korlátlan edzéslehetőséget kapnak, ugyanazokban a létesítményekben készülhetnek, mint a férfiak, a hazai bajnokság rendszere szintén megegyezik, és ami egészen elképesztő, a stadionok ugyanúgy tele vannak, sőt, sokszor még többen is kilátogatnak a gyengébbik nem meccseire. Persze, a stadionok üres szektorait gondolkodás nélkül feltöltik kivezényelt katonákkal, ha arra van szükség, de ezzel együtt is egész más érzés lehet tömött lelátók előtt játszani.
„A nyolcvanas évek végén a kormány elkezdte támogatni a női futballt, amely rövid idő alatt szenvedéllyé vált, csak úgy özönlöttek a focizni vágyó lányok. A szövetség is rengeteg pénzt invesztált bele” – mondta a menedzser. Úgy tűnik, a futball össze tudja hozni az embereket, és egyfajta kapocsként is működik az ország és a világ között.
Amiből azért, tudjuk, nincs túl sok.