Már régóta zavar szabálytalan fogsorod, de eddig nem mertél tenni ellene? Soha nem késő, felnőttként is rakathatsz fel fogszabályzót, és léteznek decens darabok is. Lássuk az alapokat!
Tinédzserkorban természetesnek tekintjük a fogszabályzókat, felnőttként mégis ódzkodunk tőlük, és nehezen tudnánk elképzelni, hogy egy fémszerkezettel a szánkban menjünk be az irodába. Pedig léteznek decensebb fogszabályzók is, nem kell feltétlenül fémet vagy színes műanyagot választanunk, ma már alig látható fogszínű szabályzók is kaphatók, amelyekben a huzal átlátszó. Ha a fogak elhelyezkedése engedi, akár a fogak belső felületére, a belső fogívre is lehet erősíteni, akkor pedig egyáltalán nem is látszik.
A fogszabályozó készülékek tappancsokból (bracket), gyűrűkből és ívekből állnak, ezeket a fogyszabályzásért felelős szakember rögzíti. A tappancsok készülhetnek fémből, porcelánból, műanyagból vagy ezek kombinációjából. Ezekbe „fűzik” be a drótokat, amelyek a megfelelő ívbe kényszerítik a fogakat. A legtöbb fogszabályozási klinikán az alábbi lehetőségek közül választhatsz:
Fémtappancsok: A hagyományos tappancsok fémből készülnek, de jóval kisebbek, mint 20 évvel ezelőtt voltak. Ragasztással rögzítik.
Porcelántappancsok: A kerámiából készült tappancsokat a fogakra ragasztják, mivel színük áttetsző, alig látszik a fogakon. Anyaguknak köszönhetően nem színeződnek el, akkor sem, ha hosszabb ideig viseled.
Önligírozó fogszabályzó: Modern fogyszabályozási rendszer, amely speciális kialakítása miatt kényelmesebb, és gyorsabban elérik a kívánt eredményt. A tappancsoknak különleges zárja van, ami miatt a drótív kevésbé súrlódik. Fém és porcelán is létezik belőle.
Belső fogszabályzó: A belső fogívre felhelyezhető a kisebb eltéréseket tudják korrigálni, általában csak az első hat fogra rögzítik. Általában fémből készülnek, de a belül úgysem látszanak.
Láthatatlan fogyszabályzás: A fogazatról vett nyomat alapján készítenek egy átlátszó sínt, ami korrigálja a fogak helyzetét. Egy hónap múlva újabb sínt kap a páciens. A módszer gyakorlatilag láthatatlan.
A kezelés időtartama függ az életkortól, a választott fogszabályzótól és az eltérés mértékétől. A kívánt eredmény elérése után szinte minden esetben retenciós készüléket kell hordani (legalább éjszaka), hogy a fogak ne térjenek vissza eredeti állapotukba.