Kosárlabda, Eb pótselejtező: A portugálok triplazápora

image

A magyar férfi kosárlabda-válogatott 71–66-ra kikapott idegenben Portugáliától az Európa-bajnoki pótselejtező első mérkőzésén. A házigazdák főleg annak köszönhetik győzelmüket, hogy 32 triplakísérletükből 12 sikeres volt. Válogatottunk legeredményesebb játékosának Lóránt Péter bizonyult 16 pontjával.

1. NEGYED
A mieinknél Trotter Obie, Hanga Ádám, Horváth Ákos, Lóránt Péter és Báder Márton alkotja a kezdőötöst. A feldobásnál mi hoztuk el a labdát, ám ezután sokáig nem sok mindennek örülhettünk. Trotter hármasa kimaradt, Miguel Mirandáé viszont bement. A következő két kosarat is a hazaiak könyvelhették el, a mi első pontjainkat Lóránt szerezte meg a 4. percben 7–0-nál.
Sok a hiba nálunk, Báderen támadó hibát fújnak, ám Trotter szép betörése, majd Horváth két duplája után 10–2-ről feljöttünk 10–8-ra. Lelkesedésünket kissé letörte Filipe da Silva, aki két triplát is bevágott egy perc alatt, szerencsére Hanga is elsüllyesztett egy hármast közben. 16–14
A 8. percben Lóránt passza találta meg a palánk alá belépő Keller Ákost, aki zsákolása után a jogos büntetőt is értékesítette, ezzel először vezettünk. Keller a következő támadásnál egy remekül kivitelezett alley-oop után növelte pontjai számát (Hanga közreműködésével), a nyitó játékrészt pedig végül 21–19-es előnnyel zártuk.

2. NEGYED
Nem sokkal a játék folytatása után a portugál szövetségi kapitány, Mario Palma időt kért, mivel két lerohanást is sikeresen zártunk (előbb Trotter, majd Keller jóvoltából). A védekezésünk szépen összeállt, a házigazdák igen tanácstalanok támadásban, kintről dobálnak, szerencsére eredménytelenül. 19–25
Két gyors kosarunk után „befagyott" az eredményt, a 15. percben Lóránt törte meg a pontcsendet büntetőből, majd a mezőnyből is betalált. Carlos Andrade révén a 17. percben dobnak pontot először a második negyedben a portugálok, de Hanga azonnal válaszol rá egy hármassal. 22–31
A nagyszünet előtti utolsó percek sajnos nagyon rosszul sikerültek, Portugália egy 9–0-s sorozattal egyenlített, így két negyed után 31–31-re állnak a felek.
A magyar csapatban eddig Hanga szerezte a legtöbb, szám szerint kilenc pontot, Lóránt és Keller hetet-hetet tett bele a közösbe.

3. NEGYED
Ezúttal egyik csapat sem ragadt be, Horváth és Báder volt eredményes nálunk, a másik oldalon Paulo Cunha és Andrade. José Costának sült el a keze a triplavonalon túlról, Hanga pedig faulttal együtt is bedobta, a büntetője viszont kimaradt. Trotter egyéni akciója után ismét mi vezetünk, a 23. percben 38–39.
Elvis Evora eddig csendben volt, de két gyors duplájával fordított Portugália, ám nálunk meg Wittmann Krisztián szerezte meg első pontjait. Kissé megakadt a játékunk, ráadásul míg Wittmann triplája szinte a gyűrűből jött ki, Miranda két hármast is bevágott egymás után, majd Joao Santos is betalált távolról, így 54–43 oda.
Vojvoda Dávid az utolsó másodpercekben elsüllyeszt egy triplát, így az utolsó játékrész előtt 54–46-ra vezet Portugália.

4. NEGYED
Szinte minden sikerül nekik, Da Silva nem éppen ideális helyzetből is pontosan célzott, nálunk Vojvoda trojkája még sikertelen volt, Trotteré viszont már jó. Vojvoda két büntetője hibátlan, ám hiába jöttünk fel öt pontra, egy újabb portugál hármas, majd egy dupla után megint tíz pontra nőtt a különbség. A 33. percben 61–51-nél magyar időkérés.
Továbbra sem megy, két és fél perccel a vége előtt nyolc pont a hátrányunk. 67–59
Báder a büntetővonalról nem hibázik, de a következő magyar támadásnál nem jó a duplája, marad a 67–61.
Portugál időkérés után Lóránt rálépett a vonalra, így csak két pontot ér a kosara, 67–63. Fontos pillanatban Silva büntetői jók, de Lóránt hármasa is.
Sikerült kivédekeznünk a portugál támadást, volt még hátra 12 másodperc, de Hanga – aki kissé talán elhamarkodottan dobott – elrontotta a triplát. A másik oldalon Miranda ziccere még időn belül született, így 71–66-ra kaptunk ki.
Mestermérleg:
Mario Palma, a portugál válogatott szövetségi kapitánya:
" Eddig is tudtuk, hogy vannak problémáink támadásban, most is így volt ez a magyarok ellen, ennek ellenére úgy gondolom, megérdemelten nyertünk, mert kicsivel jobban játszottunk. Nagyon fontos volt, hogy győzelemmel kezdjük ezt a sorozatot."
Dzunics Braniszlav, a magyar válogatott edzője:
" Gratulálok Portugáliának. Ennyivel jobbak voltak nálunk. Sajnos kicsit idegesen kosárlabdáztunk, és a kulcsfontosságú dobásokat elrontottuk. Emellett, ha a számok alapján nem is sokkal, de lepattanózásban is alulmaradtunk, ez is fontos tényező volt."

FÉRFI KOSÁRLABDA, EB-PÓTSELEJTEZŐ
1. FORDULÓ
PORTUGÁLIA–MAGYARORSZÁG 71–66 (19–21, 12–10, 23–15, 17–20), Coimbra, 1300 néző. V: Bulto (spanyol), Glisics (szerb), Jones (walesi)
PORTUGÁLIA: Silva 10/6, ANDRADE 11/6, SANTOS 10/6, MIRANDA 18/12, Evora 6.
Csere: Minhava, 6/3, Tavares 2, Costa 6/3, Cunha, 2, Sousa.
MAGYARORSZÁG: Trotter 11/3, HANGA 11/9, Horváth Á. 8, LÓRÁNT 16/3, Báder 6.
Csere:Keller 7, Vojvoda 5/3, Fodor M., Szabó Zs., Molnár A., Wittmann 2.