Kosárlabda – Történelmi magyar bronzérem az U19-es leány világbajnokságon

Kormány Sport

Az U19-es leány kosárlabda-válogatott magabiztos játékkal verte Mali válogatottját a debreceni korosztályos világbajnokság bronzmérkőzésén, így Cziczás László csapata fantasztikus bravúrt végrehajtva bronzéremmel zárta a hazai tornát.

Történelmi bronzmérkőzést rendeztek az U19-es leány-világbajnokságon vasárnap 17:30-kor a debreceni Hódos Imre Rendezvénycsarnokban, hiszen két olyan ország kosarasai csaptak össze össze a dobogós helyezésért, amely még sosem szerzett érmet a torna történetében – az csak hab volt a tortán, hogy a két gárdából az egyik a házigazda Magyarország volt – írja tudósításában a szövetség honlapja.

Az ellenfél a magas, agilis játékosokból álló Mali volt, amely egy 0-20-szal feladott Csehország elleni mérkőzés után (nem érkeztek meg időben a meccsre az afrikaiak) szépen összekapta magát, és egészen az elődöntőig menetelt, ahol Ausztrália állta útját. A magyar lányok a 3-1-gyel abszolvált csoportkör után Olaszországot és Csehországot is nagy csatában ütötték el a továbbjutástól, majd a toronymagas esélyes Egyesült Államoktól 75-42-es vereséget szenvedtek, így érkeztek a bronzmeccsre, egyetlen európai csapatként. Cziczás László alakulata több nehéz helyzetet is jól reagált le a tornán, sokszor jól sáfárkodott szűk vezetésekkel, ezúttal pedig még egy utolsó, komoly erőpróba előtt állt.

Gyors, rohanós játékkal indult a találkozó, három perc alatt kilenc pontig jutottunk – Boros Júlia triplát, Madár Eszter két duplát süllyesztett el az afrikaiak kosarában (9-6). Felváltva potyogtak a kosarak, végül 14-14-nél „állapodtak meg”  a felek egy időre. Egyre több hiba csúszott a játékba, a kezdeti pontos dobások után nem igazán találtak be a csapatok. Rakita Lili palánkos hármasával négy ponttal sikerült meglépnünk a negyed végére, 18-14-es fórral várhattuk a második etapot.

Dombai Réka hárompontossal nyitott, majd egy ziccert is dobott a csapatkapitány (23-16). Erre ráerősítve Boros is beszórt egy távolit, amely már a harmadik volt a neve mellett, jól kezdett tehát nemzeti csapatunk. Holcz Rebeka két villanásával 30-20-ra vezettünk már. Boros tovább folytatta remek sorozatát, beszórta negyedik tripláját is, Cziczás mester pedig a zónavédekezésre szavazott a kintről látszólag gyengébben célzó ellenféllel szemben (33-24). Ezt azonban ki tudta passzolni Mali, bejuttatva a gyűrűig a labdát, így hamar a taktikát váltott válogatottunk. Megfelezte korábbi tízes hátrányát Mali, de Boros találta meg szépen ziccerben Sitku Zsuzsannát, aki egy dudaszó közelit is elsüllyesztett. Telegdy Zsófia nyújtózkodott nagyot egy támadólepattanóért, majd az újfent zónára váltó lányaink kivédték az utolsó afrikai rohamokat – 42-31-es vezetéssel mehettünk nagyszünetre.

A 19-19-es lepattanóarány mellett a főbb statisztikai mutatókban nem volt lényeges különbség, kiemelhető volt viszont, hogy mindössze négy labdát adtunk el – a túloldalon nyolc volt ez a szám. Mali 32 pontjából 22-t a festékből szerzett, további ötöt büntetőből, míg a mieink 42 egységükből 18-at triplából szorgoskodtak össze. A padról érkezett pontok aránya 15-1 volt a javunkra, szokás szerint többen is hozzátették a magukét magyar oldalon.

Az első félidei gyenge triplázás után hármassal nyitották a harmadik etapot az afrikaiak, Dombai azonban rögtön válaszolt. Négy támadás alatt négy labdát adtak el a csapatok, pontatlanná vált ismét a játék. Madár szedte vissza Boros dobását, a másik oldalon viszont még egy hármassal „büntették” zónánkat (47-40). Mali már három értékesített hármasnál járt a negyedben, de Dombai és Boros vették hátukra a csapatot, meghiúsítva a zöldek zárkózási kísérletét (54-43). Mintha egy másik csapat jött volna ki a második félidőre, két újabb hárompontost vágott be Mali. Krasovec Lili jókor villant, visszaállt ezzel együtt is a 10 pont fölötti magyar előny az etap végére (62-49). Boros Júlia 17 egységnél járt 5/11-es triplázással, Dombai Réka 12-vel követte őt – a túloldalon Sika Kone 20-nál, Sangare 11-nél tartott.

A torna utolsó negyede következett, Mali egész pályás letámadással próbálta zavarni a mieinket. Zónára is váltottak a zöldek, de ez sem működött, Boros tempója után Dombai kintről talált be (67-51). Egy 5-0-s futással még egy rohamot indítottak az afrikaiak, de Cziczás mester időkérése után Dombai újabb hármast szórt, ami a tizedik magyar találat volt távolról, majd a a győri játékos Krasovecet is megtalálta egy gyorsindítást követően (72-56). Elérkeztünk az utolsó öt perchez, úgy tűnt, kézben van a meccs, és vele a történelmi bronzérem. Kéita tempójával a húszat is elérte a differencia, a hajrá így izgalommentesen alakult – legalábbis az eredmény szempontjából, ugyanis izgalomra bőven akadt ok.

A magyar női U19-es kosárlabda-válogatott bronzéremmel zárt a hazai rendezésű világbajnokságon, amellyel a korosztály valaha volt legjobb eredményét érte el Cziczás László alakulata.

Forrás, fotó: utanpotlassport.hu, FIBA