Közelharctábor: Kitartás és "Vasakarat"

vasakarat1.JPG

2008. március 21-én reggel 12 mindenre elszánt katona kelt fel a nappal, hogy bizonyítsa rátermettségét és szakmai felkészültségét, melyet a két hetes „VASAKARAT I” Közelharctábor ideje alatt szerzett. Izgalommal, várakozással teli, elszánt arcok jelezték, hogy a MH 5. Bocskai István Lövészdandár hajdúhadházi lőterén nem mindennapi program kerül megrendezésre.

A 24. Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóalj által megrendezett közelharc és kézitusa tábor vizsga és zárónapjára számos neves szakmai vendég képviseltette magát. Többek között jelen volt Tóth László ezredes MH HVK HDM és KIK FO KIK OV; Fucsku Sándor ezredes MH ÖHP FEF; Dr. Eleki Zoltán őrnagy HM HDM és KIK FO KIK O, Katonai Testnevelésért és Közelharc-kézitusáért felelős kiemelt főtiszt; Tar László főhadnagy; Növényi Norbert olimpiai- és világbajnok; Németh „Nyiba” Sándor a Magyar Olimpiai Birkózó válogatott volt szövetségi kapitánya; Papp Valér a Magyar Kempo Szövetség elnöke.

A dübörgő zenére, a piros-fehér-zöld füstből felbukkantak a katonák, készen arra, hogy megtapasztalják a Növényi, Papp, Németh trió által tartott küzdelem-előkészítőedzés nehézségeit. Ezt követően a katonák által végrehajtott páros, technikai bemutatóra került sor, ami nagy sikert aratott a népes nézőközönség körében. A bemutató ezen része rávilágított arra, hogy a katonák a harctéren kerülhetnek olyan helyzetekbe, ahol az idő rövidsége illetve más akadályozó tényezők miatt, lőfegyver hiányában, saját fizikai és szakmai felkészültségére kell hagyatkoznia.

acsapat_1.JPG

A bemutató, talán legnehezebb egyben leglátványosabb része következett, a 3×1 perces küzdelem. A viadalok során a kiképzett harcosoknak friss, pihent ellenfelekkel kellett szembenézni. Az első perc a földharc szabályai szerint, a második perc az MMA (Mixed Martial Arts) szabályrendszeréhez hasonlóan (kivéve fejütés), a harmadik perc a K1 szabályrendszer alapján (védőfelszerelésben) zajlott. A katonák a nyílt mezőn kialakított küzdőtéren találhatták magukat szembe, többek között a tábor oktatóival és a meghívott szakmai vendégekkel.

Az utolsó mozzanat a töréstechnikai vizsga volt, ahol léc-és cseréptörés során mérték le a katonák testének edzettségét.

Leírva talán rövidnek tűnik az, amint a katonák keresztülmentek, de a két hét edzés után, melyen számtalanszor súrolták az emberi tűrőképesség határait, kimerülten a küzdőtérre állni, akár egy ellenféllel szemben is kemény feladat. Mégis a közel kétórás bemutató alatt a fáradtság ellenére is ezek a katonák elszántan bizonyították mit jelent az, „VASAKARAT”.

Szöveg: Gulyás Zsófia szds.
Képek: a szerző felvételei

„VASAKARAT I.” Bornemissza Gergely Katonai Közelharc Tábor
(Hajdúhadház, 2008.03.10.-2008.03.21)

vasakarat2.jpgA Magyar Honvédség. 5. Bocskai István Lövészdandár 5/24. Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóalja első alkalommal rendezi meg a két hét időtartamú, valóban vasakaratot igénylő katonai közelharc táborát.

A zászlóaljnál már korábban is megjelent a katonai közelharcoktatás, de ez az első nagyobb tábor, ami egy „VASAKARAT”- sorozat rajtköve. A tábor ötletét -a Magyar Honvédség katonai közelharc főbb oktatóival megvitatva és általuk támogatva-, a zászlóalj oktatói állománya kivitelezi.
 
A cél nem egy új stílus alkalmazása, hanem a már bevált, egyszerű, hatásos technikák megismertetése, majd alkalmazása küzdelmek során. A „VASAKARAT I” a pusztakezes harc elemeit fedi le.

A tábor alatt oktatásra kerülő technikák az MMA-ban (Mixed Martial Arts, Vegyes Harcművészetek) is előszeretettel használt technikai bázison alapszanak.
Az MMA napjaink egyik legélethűbb küzdősport rendszere, ami minimális szabályokkal teszi lehetővé résztvevőinek tudásuk, elszántságuk, felkészültségük bizonyítását.
A már korábban létező, de 1993-ban népszerűvé vált MMA rendszer, mondhatni, önálló technikákkal rendelkezik, amiket a leghatásosabb küzdősportok és harcművészetek repertoárjából gyűjtötték össze a harcosok és tesztelték azok használhatóságát a küzdelmek százai során. A jiu-jitsu, kempo, judo, thai-boksz, karate, boksz, birkózás elemeit ötvözték, kombinálták. Ennek eredményeképpen, egy jól felkészített harcos mind állóharcban, mind földharcban jártas.

vasakarat3.JPGAz MMA térhódítását jelzi az Amerikai Egyesült Államok Hadseregének Katonai Közelharc Iskolája által, először 2005-ben megrendezett, éves Hadsereg Közelharc Bajnokság, ami szintén MMA alapokon nyugszik.

Ezek a tények sarkalták az oktatói állományt egy ilyen jellegű kiképzésre. Természetesen kiegészítésekkel, ami a katonai közelharc sajátosságait öleli fel. Történetesen azzal, hogy a harcmezőn nincsenek szabályok, aminek értelmében olyan testfelületek is támadhatóak, ami a sportban nem.

Új elemként jelenik meg a kiképzésben a töréstechnika, ami a test keménységét hivatott lemérni. Cserép-, illetve léctörések teszik próbára az akaratot és elszántságot.
Az általános fizikai felkészítés a résztvevő katonák alegységeinek feladata, viszont az alap állóképesség további fejlesztésre kerül a folyamatos terhelés alatt. Az oktatók speciális erősítő gyakorlatokat végeztetve edzik meg a katonák azon izmait, amikre a napi testedzés keretében nem kerül sor, viszont elengedhetetlen a közelharchoz.
A legnagyobb újdonságot mégis a küzdelem-centrikusság jelenti. A katonák csak úgy képezhetőek ki, készíthetőek fel a harcra, ha nemcsak a levegőben árnyékbokszolva gyakorolnak, hanem kemény küzdelmek során tapasztalatot gyűjtenek. Tapasztalatot a sikerről, kudarcról, örömről, fájdalomról. A verejték, a vasakarat az, ami összekovácsolja őket, akik a kiképzésen ellenfelek, de a harcmezőn bajtársak.

A „VASAKARAT I”.tábor résztvevőinek bemutatója:

-Erőnlét (tábor résztvevőinek végrehajtásában 30 db fekvőtámaszban karhajlítás-nyújtás ököltámaszban, kemény talajon; 30 db guggolásból felállás egyenes rúgás váltott lábbal; 30 db lebegőülés)

vasakarat4.JPG-Páros bemutató gyakorlatok (tábor résztvevőinek végrehajtásában alap, katonai közelharc elemek bemutatása párokban; egyéni, begyakorolt küzdelme)

-Küzdelmek (tábor résztvevőinek végrehajtásában 4X1 perces küzdelmek, ami 1 perc földharc szabályrendszerben, 1 perc MMA szabályrendszerben, 1 perc boksz szabályrendszerben, 1 perc karate szabályrendszerben, az ellenfelek a percenként váltott kiképzők)

-Töréstechnikai bemutató (tábor résztvevőinek végrehajtásában léc-, cseréptörés)

VASAKARAT

2008. március 10-én kezdődött el az a két hét időtartamú „VASAKARAT I” elnevezésű katonai közelharc tábor, melyet a 24. Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóalj közelharc kiképzői tartanak az MH 5. Bocskai István Lövészdandár dandár válogatott harcosainak.
A táborra a katonák alap állóképességgel, és általános erőnléttel megalapozva érkeztek, melyre szükségük is van, ugyanis a felkészítés során napi négy tréning végrehajtásával sajátítják el a katonai közelharc alapjait. Ennek okán valóban igazi "Vasakaratot" kíván a két hét végrehajtása.
 
A felderítő kiképzők a leghatékonyabb módszerekkel oktatják a kor szellemének legmegfelelőbb kéz,- láb,- esés,- földharc-, valamint földre viteli technikákat.
 
A kiképzés során végig nagy hangsúlyt fektetnek a valósághű helyzetekre, éppen ezért a katonák folyamatos küzdőtréningeket hajtanak végre. A küzdelmek során magas intenzitású munkát végeznek, a szervezetük, ezért a maximális erő-, állóképesség, és a mozdulatok gyorsasága elengedhetetlen a siker érdekében. Mindehhez hozzájárul a hosszan tartó fizikai terhelés és az alváshiány állapota.
 
A sérülések elkerülésére a lövészdandár nagyon komoly beruházást hajtott végre a védőfelszerelések beszerzésével. A katonák a mindennapi kiképzések során használhatják a sárkány kesztyűket, a lábszárvédőket, és testpajzsokat, és a megerősített fejvédőket. A speciális állóképesség, és erőnlét eléréséhez pedig homokzsákokat, farönköket, BTR- 80-as kerekeket, ugráló köteleket használnak.

vasakarat5.JPG
 
Az első hét végére előírt oktatási anyagot a harcosok elsajátították, a megfelelő küzdelmi alapokkal rendelkeznek, valamint a fáradsággal szembeni ellenálló képességük is folyamatosan fejlődött.
„Nagy részünk rendszeresen sportol, de számunkra is roppant megterhelő fizikailag a tábor. A kiképzés nagyon sokrétű: a legalapvetőbb technikáktól haladtunk az egyre bonyolultabbakig. Ezek az ütés-, rúgástechnikák alkalmazása kiegészítve a földharc elemeivel. A kiképzés elősegítette a dandár különböző alegységeihez tartozó katonáinak összekovácsolódását.” – mondta Baranyi Norbert főtörzsőrmester kiképzendő.
 
A tábor befejezéseként egy bemutató nap kerül levezetésre, melyen számos szakmai előljáró mellett, meghívott vendég előadója lesz Növényi Norbert olimpiai és világbajnok, illetve Papp Valér a Magyar Kempó Szövetség elnöke.

Szöveg: Burián Péter fhdgy.
Képek: Dolenszky Zoltán ftőrm.