Közös tehetséggondozás

Együttműködési megállapodást kötött két női kosárlabdaklub, az utánpótlás-neveléssel foglalkozó Csata DSE és az élvonalbeli együttessel is rendelkező BEAC. A szerződést egy évre írták alá, a játékosmozgás kétirányú lesz.

Lakner Gábor „Nem tudom odébb tolni a falakat – ezzel kezdi Tursics Sándor, a Csata DSE vezetőedzője és egyben mindenese. – Sem hely-, sem forráshiány miatt nincs rá lehetőség, hogy NB I/B-s vagy NB I/A-s együttest indítsunk, márpedig mindig lesznek olyan játékosaink, akik a tehetségük révén gyorsan kinövik a juniorbajnokságot.”

Ilyen jelenleg Lelik Réka, akit a soproni U18-as A divíziós Európa-bajnokságon az All Star-csapatba választottak, és az egyik katalizátora volt az útkeresésnek.

beac

Egy évig biztosan közös úton jár a BEAC és a Csata

„Lelik Rékát Komlótól San Franciscóig mindenki szeretné leigazolni, de úgy vélem, érettségi előtt egy évvel nem szabad kiszakítani sem a családi közegből, sem az iskolájából. Minket viszont már kinőtt, így elkezdtük keresni a lehetőségeket.”

Az élvonalbeli fővárosi csapatok száma finoman szólva nem túl magas, és végül a BEAC-cal sikerült megállapodni. Lelik Réka így ősztől az NB I/A-ban és az NB I/B-ben játszhat, a másik irányba pedig két fiatal érkezett, akiket a Csatában képeznek tovább.

„A két potenciális tehetség azonnal alkalmazkodott a Csata-légkörhöz, egyikük a jelenleg az U14-es válogatottal Szlovéniában szereplő Várszegi Réka, másikuk pedig a velünk edző Telegdi Zsófia. Mindketten bejárhatják azt az utat, amit most épp Lelik Réka.”

Az együttműködés részét képezi, hogy a két klub közös néven szereplő juniorcsapatot indít a bajnokságban, amelyet Tursics Krisztián irányít. Egy év után a két egyesület áttekinti a történteket, és a tapasztalatok alapján dönt a folytatásról.

Amerikai minta
Tursics Sándor szerint kulcskérdés, hogy a korosztályos válogatottakat miként menedzselik – vagy miként nem – a felnőttcsapatok. A szakember szerint az amerikai mintára bevezetett egyetemi ösztöndíj és a nívós egyetemi bajnokság megoldaná ezt a kérdést, egyben elejét venné annak, hogy a legjobb magyar játékosok a tengerentúlra szerződjenek. Szavai egybecsengenek Patonay Imrének, az első vidéki férfi kosárlabda-bajnokcsapat edzőjének szavaival, aki tavalyi írásunkban beszélt erről.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS