Olimpiai pontszerzésre készül a 23 éves hétpróbázó, Krizsán Xénia, aki egy éve az U23-as Európa-bajnokságon aranyérmet érő teljesítményével vívta ki a riói indulás jogát. Honlapunk persze nem akkor számolt be róla először, íme, következzen a Honvéd atlétájának mozaikképe az Utanpotlassport.hu írásaiból.
reb • Az atlétika nem a fiatalok műfaja, ritkán látni olyan ifjút, aki már utánpótláskorúként megmutatja a legjobbak között, mire képes a rekortánon. Éppen ezért a 23 évesen a riói hétpróbázók riói mezőnyében induló Krizsán Xéniát is a fiatalabbak közé soroljuk. Ennek megfelelően pályafutása java része még előtte áll. Azért jegyezzük meg: honlapunk már 2011-ben beszámolhatott a sikeréről, amikor sérülésből éppen csak felépülve végzett a hetedik helyen a tallinni junior Európa-bajnokságon.
Egy évvel később a korosztály világbajnoksága előtt komolyabb probléma nem akadályozta a felkészülését, így nagyszerűen csillogó ezüstérmet szerzett Barcelonában. Noha csupán kilenc ponttal szorult a második helyre, az akkori szövetségi kapitány, Molnár Ferenc szerint örült a dobogós szereplésnek:
„Úgy fogta fel, hogy megnyerte az ezüstérmet, nem fordult meg a fejében, hogy elveszítette az első helyet. Előzetesen is érmet vártunk tőle, és ő is elégedett lett volna ezzel. Az első napon is jól teljesített, majd azzal került közel a dobogós helyezéshez, hogy az egyik riválisa távolugrásban az erős szél miatt rossz eredményt ért el. A gerelyhajítást megnyerte, majd 800 méteren olyan taktikát választottunk, amellyel győzhet, ezért állt élre. Ez aztán nem jött össze, a kubai versenyző megtartotta előnyét. Xénia egyéni csúccsal lett második.”
Az év végén nem is lehetett kérdés: Krizsán kapta a legjobb junior leánynak járó elismerést a hagyományos atlétabálon.
A londoni olimpia évét követő időszak arról szólt, hogy a juniorkorosztályból kilépve minél jobban beleerősödjön az U23-as és elsősorban a felnőttmezőnybe. A nagy dobást pedig 2015 hozta el: a dallamosnak nem mondható nevű svéd városban, Eskilstunában aranyérmet szerzett, s ami talán még ennél is fontosabb, olimpiai indulási jogot.
„A dobogó és az olimpiai kvótaszerzés is benne volt a pakliban, de az aranyéremre azért nem tettem volna fel mindent” – jegyezte meg akkor a honlapunknak. Igaz, négy számot megnyert, egyéni csúcsot futott 200 méteren, így sejthettük, hogy neki jár a dobogó legfelső foka. Ráadásul tucatnyi esztendeje már, hogy magyar atléta aranyérmet nyert a korosztály kontinensviadalán, nem csak az ő életében jelentős tehát a siker.
A felszabadító erejű diadal után nehézségeiről is beszélt Bakai József és Szabó Dezső tanítványa:
„Megviselt, amikor a fedett pályás felnőtt Európa-bajnokságon az átmozgatás alatt megsérültem, és vissza kellett lépnem. Két hónapra volt szükség ahhoz, hogy egyáltalán ne érezzem a problémát, de néhány hétig nem végezhettem teljes értékű edzésmunkát. Bár már korábban szerettem volna teljesíteni az olimpiai szintet, kicsit megkönnyebbültem azzal, hogy most sikerült.”
S hogy milyen könnyen példaképpé válik a nemrég még relatíve ismeretlen, fiatal atléta?
„Az Európa-bajnoki aranyérem lendületet adott a mindennapokra, ráadásul amióta kímélőbb edzésmódszerre leltünk, a könyökömmel sincs baj. Nem is gondoltam rá, de megkerestek fiatalabb atléták, biztattak, és mondták, hogy majd néznek az olimpián. Ilyen szurkolás viszonzásaként muszáj jól szerepelni.”
Sikerlajstom
2009 ifjúsági világbajnokság, negyedik hely
2010 junior-világbajnokság, hetedik hely
2012 junior-világbajnokság, ezüstérem
2015 U23-as Európa-bajnokság, aranyérem
2016 felnőtt Európa-bajnokság, negyedik hely
Néhány, a honlapunkon megjelent írás Krizsán Xénia pályafutásáról
Munkácsy jól vette az akadályokat – utanpotlassport.hu 2011. július 24.
Ezüstös Xénia – utanpotlassport.hu, 2012. július 14.
Érmek és gondok – utanpotlassport.hu 2012. július 23.
Mentor lesz a bajnokból – utanpotlassport.hu 2012. november 20.
Ünneplés csendbulival – utanpotlassport.hu 2015. július 21.