Szombaton rendezték meg színes programokkal a Magyar Kosárlabdázás Napját a budapesti Városligeti Műjégpályán, s ennek keretében a hagyományos streetball-sorozat záróeseményét is.
STJ • Télen a korcsolyázóké és a hokisoké, nyáron csónakázóké a budapesti Városligeti Műjégpálya. Ám minden évben van egy nap, amikor a kosarasok veszik birtokba a Vajdahunyad vára előtti sportfellegvárat (amelynek kapui először 1870-ben nyittattak meg, személyesen Rudolf koronafőherceg által): ez pedig a streetball-sorozat záróeseménye, a budapesti, majd pedig az országos döntő. A streetball-show ebben az esztendőben is része volt a Magyar Kosárlabdázás Napjának, amelyet 2012-ben rendezett meg először a sportág hazai szakszövetsége.
Hogy a szervezőknek milyen kapcsolatai vannak az égiekkel, nem tudni, ám hogy jó lehet a viszony, azt jelzi: noha a hét közepén még borongós, esőre hajló időt jósoltak a meteorológusok, szeptember utolsó szombatján nyárias meleg és ragyogó napsütés fogadta a résztvevőket és az érdeklődőket a műjégen. Márpedig játékosból nem volt hiány, hiszen több mint 300 csapat pattogtatta a labdát reggeltől késő délutánig.
A kínálatra igazán nem lehetett panasz: volt hagyományos streetball, megrendezték az országos U18-as B33 Kupát, pályára gördültek a kerekesszékes kosarasok, megmutatták tudásukat a fogyatékkal élők csapatai, és idén sem hiányozhattak a programból az old boys-meccsek. A szervezők hangsúlyozottan odafigyeltek a legfiatalabbakra is, így külön tornát rendeztek a kenguru-korosztálynak. Noha a nap folyamán folyamatosan cserélődtek a szereplők, nem volt nehéz megállapítani, hogy az utánpótlás-korosztály is igen szép számban képviseltette magát.
De aki a régi idők kedvenceire vagy napjaink sztárjaira volt kíváncsi, annak sem kellett csalódnia. Találkozhatott az 1999-es felnőtt Európa-bajnokságon szereplő férfiválogatott tagjai közül Sitku Ernővel és Boros Zoltánnal (a házigazdák a 2017-es Eb-re indulási jogot szerző csapatot is meghívták, de mivel napokon belül rajtol a szezon, és a hétvégén is számos felkészülési torna zajlott, ők ezúttal nem tehették tiszteletüket), a Kiss Lenke Kosárlabda Suli névadójával, minden idők egyik legkiválóbb magyar női kosarasával, a 328-szoros válogatott, MOB-életműdíjas Kiss Lenkével, aki tanítványait kísérte el az eseményre. A szerencsések szelfizhettek a kétszeres olimpiai bajnok kardozó Szilágyi Áronnal és a riói aranyérmes párbajtőröző Szász Emesével, a világ- és Európa-bajnok, kétszeres olimpiai ezüst- és kétszeres bronzérmes párbajtőrvívóval, Imre Gézával, vagy éppen London hosszútávúszó olimpiai aranyérmesével, Risztov Évával.
„Tizenkilencedik évünket kezdtük el, s azóta minden esztendőben részt veszünk a streetball-gálán: ez alkalommal tizenhárom csapattal képviseltettük magunkat. Ami a kosárlabda-sulit illeti: az első időkben könnyebb volt gyerekeket toborozni, hiszen csak bementünk az iskolákba, kitettünk egy-egy plakátot a hirdetőtáblára, és máris jöttek az érdeklődők. Manapság ugyanakkora létszám összegyűjtése sokkal több energiát és munkát követel. Igaz, akik eljönnek hozzánk, azoknak a döntő többsége nagyon jól érzi magát, és megmarad a kosársulinkban. Bizonyság erre, hogy a létszámunk 450 és 600 fő között mozog. A tanév elején picit kevesebben vagyunk, de mire eljön a november, rendszeresen átlépjük a félezres létszámot. Persze sokan kérdezik, mikor térnek vissza a régi szép idők, amikor olimpián szerepeltünk, Európa-bajnoki érmeket gyűjtöttünk; egyáltalán visszatérhetnek-e. Nos, szerintem jó úton járunk, ami elsősorban a TAO-támogatásnak köszönhető, hiszen így nagyon sok olyan egyesület kapcsolódhatott be a fiatalok képzésébe, amelyek erre – pénz hiányában – korábban nem vállalkozhattak. Emiatt sokkal több gyermek kosárlabdázik manapság, mint az előző években, márpedig a megfelelő létszám az egyik fontos feltétele annak, hogy kiválaszthassuk azokat, akikből NB I-es, és aztán válogatott játékosok lesznek. De ehhez sok türelemre is szükség van, hiszen átlagban száz gyerekből kerül ki egy klasszisjelölt” – mondta Kiss Lenke.
Az idei volt a 24. streetball-challenge, jövőre negyedszázados születésnapját ünnepli majd a rendezvény. A rendezők – Kucsera József társ-főszervező szerint, aki maga is válogatott kosaras volt – az évfordulóhoz méltó gálára készülnek, s a tervek szerint sztárvendég is érkezik. Hogy ki lehet a meglepetésember, az egyelőre hétpecsétes titok. Mindenesetre korábban járt már itt az NBA csillagai közül Kareem Abdul-Jabbar, John Starks, Antoine Walker és a zsákolóbajnok Josh Smith is, így alighanem 2017-ben is „nagy durranás” várható.