Az athéni olimpia szörfversenyeiről még saját bevallása szerint is zöldfülűként, teljesen jogosan maradt le Detre Diána, aki azután Pekingbe már megszolgált előzményeket követően jutott ki. A kínai fővárosban végül a jónak mondható, 22. helyen végzett. „Dido” Londonban is ott lesz, miután az ausztráliai Perth-ben olimpiai kvótát szerzett.
„Meglehetős izgalmas volt a végkifejlet, hiszen csak az utolsó futamban dőlt el, hogy nem holland riválisomé, hanem az enyém lesz az utolsó, megszerezhető kvóta – emlékezett Detre a világbajnoki történésekre. – Persze megkímélhettem volna magamat az izgalmaktól, ha például a harmadik futamban a 4-5. helyen haladva nem hozok egyetlen, olyan hibás döntést, amely következtében egészen a 13. helyre estem vissza.”
– Az izgalom ilyen jelentős rutinnal rendelkező versenyzőnél is komoly hátráltató tényező lehet?
„Sokan talán meglepődnek, amikor azt mondom: igen. Különösen annak láttán, hogy sportágunkban az elmúlt három évben hihetetlen nagy fejlődés ment végbe. Ez idő alatt arányaiban talán elrontott fejlesztéseket hajtottam végre. Miközben ugyanis az általános erőállapotom és technikai képességeim javításáért rengeteget tettem, közben kissé elhanyagoltam a lelki-mentális vonal fejlesztését. Az utóbbi hónapokban azután ezen a téren is újítottam és rendszeresen járok Fischer Miklós pszichológushoz, aki mások mellett például Erdei Zsolttal is foglalkozik.”
– Ezekben a hetekben elsősorban a jó erőállapot megszerzése lehet a fő célja?
„Miután december 19-én hazaértem az ausztrál nyárból, az átállás napjaiban egyszerűen ágynak estem. Bizonyára a betegség kialakulásába a fizikailag legyengült állapotom is belejátszott. A néhány napos szobafogságot követően még ez évben elkezdem az alapozást Balla Zoltán erőnléti edzőm vezetésével. Igyekeznem kell, hiszen január végén már Délnyugat-Spanyolországban, Cadizban kell lennem, ahol azután kéthónapos, vízi felkészülés veszi kezdetét.”
– Ott alkalma lesz a technikai tudása csiszolására is.
„Pekingig tulajdonképpen edző nélkül készültem, autodidakta módon ellestem a többiektől, amit lehetett. Az olimpia után azonban rájöttem, ezzel a módszerrel nagyon végesek a lehetőségeim, ezért egy nem valami olcsó, de igen jó, francia edzővel állapodtam meg. Immár három esztendeje Christophe Boutet irányítja majd az olimpiai felkészülésem szakmai részét.”
– Londonba milyen reményekkel utazik júliusban?
„Változatlanul nem egyszerű reklámfogásnak tartom, amikor az első tíz közé kerülést jelölöm meg elérendő célként. Ez reálisan elérhető, de persze az is előfordulhat, hogy be kell érjem szerényebb szerepléssel. Néha az is foglalkoztat, belevágok-e egy újabb, négyéves olimpiai ciklusba, de ez igen sok tényező függvénye. A Magyar Olimpiai Bizottság, a sportági szövetség és új klubom, a Balatonfüredi Yacht Club támogatása jelenleg igen sokat nyom a latba, de ki tudja, mit hoz a jövő.”
– Az első hely megszerzésére kit tart a legesélyesebbnek?
„Az idei világbajnok, az izraeli Lee Korzitz rendkívül jó évet tudhat maga mögött. Mellette a spanyol Marina Alaban és a lengyel Sofia Klapecka küzdhet legnagyobb eséllyel az aranyéremért.