Lorenzo óriási körrekorddal a pole-ban, Rossi bukott

Motor

2015. november 7. szombat, 14:56

Nem lehet kérdés, melyik yamahásnak alakult jobban a 2015-ös idény utolsó időmérője: Jorge Lorenzo a két Repsol Hondát maga mögé utasítva, elképesztő pályacsúcsot repesztve szerezte meg a rajtelsőséget, miközben a hétpontos előnnyel rendelkező, ám büntetése miatt a mezőny végéről induló Valentino Rossi elesett a 8-as kanyarban.

Q1

Alig tíz perccel a tét nélküli negyedik edzés vége után máris kezdetét vette az évad utolsó időmérőjének első felvonása. Az első percek a Suzukikról szóltak: Aleix Espargaro állt az élre, miközben a Hector Barbera mögött harmadikként helyet foglaló Maverick Vinales eldobta a vasat, majd kis híján Nicky Hayden is eltalálta a földön csúszó pilótát, a fiatal spanyol így futva igyekezett vissza a bokszba, hogy felülhessen a másik motorjára.

Ez a „kis” közjáték sem akadályozta meg abban Vinalest, hogy bejöjjön csapattársa mögé a második helyre, így a két suzukis lépett tovább a Q2-be. Mögöttük a Ducati szabadkártyása, Michele Pirro végzett megelőzve az apriliás Stefan Bradlt és a tréning végén szintén bukó Barberát. Hayden a 17. pozícióban zárta pályafutása utolsó kvalifikációját a MotoGP-ben.

A Q1 végeredménye:

1.

Aleix ESPARGARO

SPA

Team SUZUKI ECSTAR

Suzuki

1’31.409

2.

Maverick VIÑALES

SPA

Suzuki

1’31.509

0.100 / 0.100

3.

Michele PIRRO

ITA

Ducati Team

Ducati

1’31.780

0.371 / 0.271

4.

Stefan BRADL

GER

Aprilia Racing Team Gresini

Aprilia

1’31.824

0.415 / 0.044

5.

Hector BARBERA

SPA

Avintia Racing

Ducati

1’31.851

0.442 / 0.027

6.

Loris BAZ

FRA

Forward Racing

Yamaha Forward

1’31.856

0.447 / 0.005

7.

Nicky HAYDEN

USA

Aspar MotoGP Team

Honda

1’32.083

0.674 / 0.227

8.

Yonny HERNANDEZ

COL

Octo Pramac Racing

Ducati

1’32.142

0.733 / 0.059

9.

Alvaro BAUTISTA

SPA

Aprilia

1’32.282

0.873 / 0.140

10.

Scott REDDING

GBR

EG 0,0 Marc VDS

Honda

1’32.448

1.039 / 0.166

11.

Jack MILLER

AUS

LCR Honda

Honda

1’32.564

1.155 / 0.116

12.

Mike DI MEGLIO

FRA

Ducati

1’32.716

1.307 / 0.152

13.

Anthony WEST

AUS

AB Motoracing

Honda

1’33.049

1.640 / 0.333

14.

Eugene LAVERTY

IRL

Honda

1’33.066

1.657 / 0.017

15.

Toni ELIAS

SPA

1’33.092

1.683 / 0.026

16.

Broc PARKES

AUS

E-Motion IodaRacing Team

ART

1’33.577

2.168 / 0.485

Q2

Rövid szusszanás után immár a legjobbak is pályára gurultak, hogy eldöntsék, ki indulhat az élről az utolsó 2015-ös futamon. Marc Marquez nem bízta a véletlenre: rögtön az első körével megfutotta a hétvége addigi legjobbját (1:30.499). Mögé Dani Pedrosa jött be másodiknak, míg Jorge Lorenzo harmadikként zárta az első felfutást, azaz mindkét Honda megelőzte a vb-címre hajtó spanyolt. Valentino Rossi is kint volt a pályán, de a büntetése miatt vélhetően nem a gyorskörökre hajtott: a tabella éllovasa a 9. hely környékén mozgott.

Az utolsó öt percre fordulva Lorenzo repesztett óriási időt: a yamahás pilóta 1:30.011-et futott, ezzel megdöntötte Marquez 2013-as pályacsúcsát, ráadásul csaknem fél másodpercet utasította maga mögé repsolos honfitársát! Erre az űridőre már senkinek nem volt válasza, így az összetettben hétpontos hátránnyal rendelkező motoros zsebelte be a szezon utolsó rajtelsőségét. Mellőle Marquez, Pedrosa sorrendben rajtolhatnak majd a gyári Hondák, míg a második sort Aleix Espargaro, Crutchlow és Smith foglalta el. Rossi számára pedig katasztrofálisan sikerült az időmérő: a „Doktor” elesett a 8-as kanyarban – egyértelműen nem jó előjel a vasárnapi futamra, amelyet a rajtrács végéről kezdhet majd meg.

A királykategória szereplői legközelebb holnap 9:40-kor gurulnak pályára a húszperces bemelegítés keretében, míg a szezonzáró verseny 14 órakor kezdődik, s a DigiSport 2 élőben közvetíti.