Lőrincz Tamás arannyal búcsúzik, Kopasz Bálint is olimpiai bajnok, 5 érem a magyar termés szerdán

Kormány Sport

Az eddigi legeredményesebb napot jegyezheti a Magyar Olimpiai Csapat Tokióban, hiszen 3 sportágban összesen 5 érmet nyertek kedden. A birkózó Lőrincz Tamás olimpiai bajnoki címmel fejezi be sportolói pályafutását, a kajakozó Kopasz Bálint arany-, Varga Bálint ezüstérmet nyert, a vitorlázó Berecz Zsombor a magyar vitorlássport eddigi legjobb olimpia eredményét szállította; kajak párosban Kozák Danuta és Bodonyi Dóra bronzérmes lett. A két arany-, két ezüst- és egy bronzérem révén a magyarok (11 éremmel) a hétfői 20. helyről feljöttek a 13-adikra a tokiói olimpia éremtáblázatán, amelyet Kína nagy fölénnyel vezet. A női pólócsapat csütörtökön elődöntőzik.

Birkózás

Lőrincz Tamás olimpiai bajnok lett a kötöttfogású birkózók 77 kilogrammos kategóriájában a tokiói játékokon, miután a keddi döntőben 2-1-re legyőzte a kirgiz Akzsol Mahmudovot. A BHSE 34 éves versenyzője sikerével megkoronázta pályafutását, mert egy világ- és négy Európa-bajnoki cím után a pályafutásából hiányzó aranyérmet is begyűjtötte. Kilenc éve a londoni játékokon – még 66 kilósként – második lett. Magyar birkózó legutóbb 2004-ben nyert olimpiát. Akkor Majoros István diadalmaskodott a kötöttfogásúak 55 kilós kategóriájában. Lőrinczé a magyar birkózás 20. olimpiai aranyérme, egyúttal ő a 19. magyar aranyérmes birkózó a játékok történetében. Tamás után Lőrincz Viktor is döntőbe jutott, mivel legyőzte Mohamed Metwallyt a kötöttfogásúak 87 kilogrammos kategóriájának elődöntőjében. Lőrincz Viktor a döntőben az ukrán Zsan Belenyukkal mérkőzik magyar idő szerint szerda 11.15-kor. A kétszeres világ- és háromszoros Európa-bajnok Belenyuk az elődöntőben 7-1-re győzte le a horvát Ivan Hukleket. Lőrincz a 2019-es nur-szultáni vb fináléjában 2-1-re kikapott Belenyuktól. Szőke Alex elveszítette bronzmérkőzését, így az ötödik helyen végzett a kötöttfogású birkózók 97 kilogrammos kategóriájában. A junior Európa-bajnok, valamint kadet világ- és Európa-bajnok birkózó első olimpiáján pontszerző helyen zárt, ami az eddigi legjobb eredménye a felnőttek között. Kedden délelőtt Korpási Bálint (kötöttfogás 67 kg) és Sastin Marianna (női 62 kg) a nyolcaddöntőben vereséget szenvedett és kiesett.

Kajak-kenu

Parádés verseny után Kopasz Bálint arany-, Varga Ádám pedig ezüstérmet szerzett kajak egyes 1000 méteren. Ebben a számban a magyarok legutóbb az 1968-as mexikóvárosi játékokon örülhettek győzelemnek Hesz Mihály révén, de érmet is 1976-ban szereztek legutóbb, akkor Csapó Géza második lett. Olimpián mindeddig utoljára 1996-ban, Atlantában fordult elő, hogy egy versenyszámban két magyar is dobogóra állt, akkor 200 méteres mellúszásban Rózsa Norbert, Güttler Károly volt a sorrend az első két helyen. Kajak-kenuban most először indulhat egy nemzetből két egység is az adott számban, s a magyarok ezt remekül kihasználták. A Kozák Danuta, Bodonyi Dóra duó bronzérmet nyert K-2 500 méteren, a szám másik magyar egysége, Csipes Tamara és Medveczky Erika negyedikként ért célba. A keddi döntőt a K-1 200 méter után aratott diadalát követően második aranyát szerző új-zélandi Lisa Carrington és társa, Caitlin Regal nyerte a lengyel Karolina Naja és Anna Pulawska előtt. Női K-1 200 méteren Lucz Dóra 6., Kárász Anna 16.; férfi C-2 1000 méteren a Adolf Balázs, Fejes Dániel egység 11. (a B döntőben 3.) lett. Horányi Dóra helyett Balla Virág indul a kenu egyesek 200 méteres versenyében a tokiói olimpián. Az UTE 19 éves, kétszeres Európa-bajnoki ezüstérmes versenyzője vállsérülés miatt nem tudja vállalni a szereplést. Az ötkarikás játékokon ezúttal debütáló női kenu küzdelmei szerdán kezdődnek, éppen az egyessel, amelyben így Takács Kincső mellett párostársa, Balla lesz a másik magyar induló.

Vitorlázás

A Finndingiben szereplő Berecz Zsombor ezüstérmet szerzett. Ez a magyar vitorlázás második ötkarikás medálja, az elsőt a Detre testvérek szerezték, akik az 1980-as, moszkvai játékokon a harmadik helyen végeztek Repülőhollandiban. Az Enosima Jachtkikötőben – a fővárostól egyórányira fekvő üdülőhelyen – ideális időjárás mellett szállhattak vízre a hajósok. A világ- és Európa-bajnok magyar vitorlázó tíz futam után a második helyen jutott be a dupla szorzós éremversenybe, ahol a legjobb tíz szerepelt. Berecz hátránya kilenc helyezési pont volt az éllovas és címvédő brit Giles Scott-tal szemben, előnye pedig két pont a harmadik spanyol Joan Cardona előtt. Berecz fantasztikus teljesítménnyel, végig az első vagy második helyen hajózva megnyerte az utolsó futamot, de a brit Giles Scottnak a negyedik hely is elég volt a címvédéshez. A dobogó harmadik fokára a spanyol Joan Cardona állhatott fel. Ez volt a hetedik magyar futamgyőzelem az olimpiák történetében, a második, amelyet Berecz Zsombor szerzett.

Vízilabda

A magyar női vízilabda-válogatott legyőzte a holland csapatot a tokiói olimpia keddi negyeddöntőjében, így a következő körben a fináléba kerülésért játszhat. A magyarok 14-11-re nyertek a nagy taktikai csatát hozó, feszült hangulatú találkozón, a csapat legeredményesebb játékosa Leimeter Dóra volt négy góllal. Bíró Attila szövetségi kapitány együttese az elődöntőben a spanyolokkal találkozik majd csütörtökön. Negyeddöntő: Magyarország-Hollandia 14-11 (4-3, 4-4, 2-2, 4-2).

Atlétika

Szűcs Valdó továbbjutott előfutamából 110 méteres gátfutásban a tokiói olimpia keddi versenynapján. A magyar sprinter 13.50 másodperces időeredménnyel futamában harmadik lett, ezzel biztosította helyét az elődöntőben, mivel minden futamból az első négy automatikusan bejut az elődöntőbe. Férfi 1500 méteren Szögi István előfutamában a 12. helyen ért célba, így nem jutott tovább az elődöntőbe, női gerelyhajításban Szilágyi Réka 25. lett.

Az éremtábla itt található.

A tokiói nyári olimpia magyar érmesei és pontszerzői:

Arany:
Szilágyi Áron (férfi kard egyéni)
Milák Kristóf (úszás, 200 m pillangó)
Kopasz Bálint (kajak-kenu, K-1 1000 m)
Lőrincz Tamás (birkózás, kötöttfogás, 77 kg)

Ezüst:
Siklósi Gergely (férfi párbajtőr egyéni)
Milák Kristóf (úszás, 100 m pillangó)
Varga Ádám (kajak-kenu, K-1 1000 m)
Berecz Zsombor (vitorlázás, Finndingi)

Bronz:
férfi kardcsapat (Szilágyi Áron, Decsi Tamás, Szatmári András, Gémesi Csanád)
Tóth Krisztián (cselgáncs, 90 kg)
Kozák Danuta, Bodonyi Dóra (kajak-kenu, K-2 500 m)

4. hely:
Verrasztó Dávid (úszás, 400 m vegyes)
Márton Anna (női kard egyéni)
Vas Kata Blanka (hegyikerékpár)
Kenderesi Tamás (úszás, 200 m pillangó)
Kapás Boglárka (úszás, 200 m pillangó)
Csipes Tamara, Medveczky Erika (kajak-kenu, K-2 500 m)

5. hely:
Salim Omar (taekwondo, 58 kg)
Hosszú Katinka (úszás, 400 m vegyes)
Péni István (légpuska)
Pupp Réka (cselgáncs, 52 kg)
férfi 4×100 méteres gyorsváltó (Milák Kristóf, Szabó Szebasztián, Bohus Richárd, Németh Nándor)