Ma ünnepli hatvanadik születésnapját Fazekas László

fazekaslaszlo.jpg

Ma ünnepli hatvanadik születésnapját Fazekas László. A Belgiumban élő szakember dicsekedhet a legtöbb válogatottsággal a ma is élő játékosok közül: 92 találkozón lépett pályára címeres mezben.

Születésnapja alkalmából az MLSZ nevében Kisteleki István meleg hangvételű levélben köszöntette fel az egykori csatárt, s meginvitálta válogatottunk november 21-i, Görögország elleni Eb-selejtezőjére. Fazekas László köszönettel vette az MLSZ figyelmességét, s már jelezte is, hogy elfogadja a meghívást, itt lesz a mérkőzésen.

Már első meccsén a hálóba talált

Fazekas László 1947. október 15-én született Budapesten. Az Újpesti Dózsában kezdett futballozni, a felnőttek között 1965. november 7-én, 18 évesen mutatkozott be, és első bajnokiján (a 2:2-re végződő Újpest – Dorog mérkőzésen) rögtön gólt is szerzett.

1966. november 6-án (Ú. Dózsa – Dunaújváros 1:0) állt össze először a Fazekas, Göröcs, Bene, Dunai II, Zámbó csatársor, amely minden idők egyik legjobb magyar támadó ötösfogata volt, és csaknem fél évtizeden át (Göröcs sérüléséig) ontotta a gólokat. A hetvenes évek második felében aztán Fazekas Törőcsik Andrással és Fekete Lászlóval alkotott remek csatártriót.

Két gólt elvettek az ezüstcipőstől

Baróti Lajos vezetőedző érkezése után, 1967 tavaszától vált igazán stabil, meghatározó játékosává az Újpestnek, amelyben másfél évtizeden át, 1980. június 14-ig (MÁV Előre – Ú. Dózsa 1-4) összesen 408 bajnoki mérkőzésen lépett pályára. Ezzel a magyar örökranglistán – Dunai III Edével holtversenyben – jelenleg a 15. helyen áll. Fazekas László összesen kilencszer nyert bajnoki címet a Dózsával, négyszer volt ezüstérmes, kétszer pedig bronzérmes – irigylésre méltó ez az éremkollekció… És még egy dicsőség: 1970-ben az MLSZ az év labdarúgójának választotta.

A gólgyártásból is kivette a részét. 29 évesen lett először gólkirály, az 1975–76-os szezonban 19 találattal volt első. Ebben az esztendőben játszotta élete meccsét, 1976. május 15-én a Népstadionban, a legendás Dózsa – Fradi 8-3-as találkozón öt gólt szerzett, a Népsporttól 10-es osztályzatot kapott! Az 1977–78-as szezonban ismét gólkirályi címet szerzett, ekkor 24 találattal végzett az élen. A ’79-80-as bajnokságban 36 találattal nemcsak magyar gólkirály, hanem európai ezüstcipős is lett. Ebben az évben egyébként valójában 37 gólig jutott, ám az 1980. május 7-én lejátszott Újpesti Dózsa – Pécsi VSK mérkőzésen a szabadrúgásból szerzett találatát a sportnapilap tudósítója Hüber Ádám öngóljának adta, mert a sorfalban álló pécsi játékoson megpattant a labda. Ezen kívül még egy gólját „vették el”, 1972 novemberében a Diósgyőrben szerzett találata Gál Béla öngóljaként szerepel a Népsport tudósításában.

A Bayern München kapuját is bevette

A magyar élvonalban összesen 254 gólt szerzett, az örökrangsorban a 12. helyen áll Szusza Ferenc, Zsengellér Gyula, Schlosser Imre, Takács II József, Puskás Ferenc, Sárosi György, Szilágyi I Gyula, Deák Ferenc, Bene Ferenc, Toldi Géza és Albert Flórián mögött.

Az Újpesti Dózsával háromszor nyert Magyar Népköztársasági Kupát.

A nemzetközi kupákban két sikeresebb esztendőt kell kiemelni: 1969-ben VVK-döntőt játszott az Újpest a Newcastle United ellen, ám mindkét mérkőzésen az angolok győztek (3:0, 3:2). A BEK-ben 1974 tavaszán a Bayern München ellen vívtak elődöntőt a lilák, ám nem jutottak be a fináléba, az itthoni 1-1-es döntetlen (Fazekas lőtte a Dózsa gólját) után a müncheni Olimpiai Stadionban 3-0-ra a német bajnok győzött.

Második a válogatottsági örökranglistán

A magyar válogatottban 1968. május 4-én debütált, méghozzá győztes mérkőzésen: a Szovjetunió elleni itthoni Eb-negyeddöntőben 2:0-ra nyert csapatunk. Sós Károly szövetségi kapitány a következő összeállításban küldte pályára a gárdát: Fatér – Novák, Mészöly, Ihász – Solymosi, Szűcs L. – Fazekas, Göröcs, Varga Z., Farkas J., Rákosi. Az Európa-bajnokság elődöntőjébe nem jutott be a csapat (a szovjetek elleni visszavágón 3:0-ra kikapott), a mexikói olimpián viszont aranyérmes lett. Fazekas valamennyi mérkőzésen, így a bolgárok ellen 4:1-re megnyert döntőben is pályára lépett.

A válogatottban első gólját 1969. szeptember 14-én, Prágában szerezte, a csehszlovákok elleni vb-selejtezőn. Mivel csapatunk az 1970-es mexikói világbajnokságra és az 1974-es németországi vb-re nem tudta kvalifikálni magát, így Fazekas túl a harmincon érezhette meg először a vb-k hangulatát: az 1978-as argentin és az 1982-es spanyolországi Mundiálon volt tagja a magyar együttesnek. Argentínában egy, Spanyolországban két vb-meccsen lépett pályára – a Salvador elleni, 10-1-re megnyert találkozón két gólt szerzett. Utolsó válogatott meccsét 1983. március 27-én játszotta Luxemburgban, ahol csapatunk Eb-selejtezőn 6-2-re győzött a házigazdák ellen. Ez volt Fazekas 92. fellépése a nemzeti tizenegyben, a 101-szeres válogatott Bozsik József mögött a magyar válogatottsági örökranglista második helyén áll. Címeres mezben 24-szer volt eredményes.

A válogatott pályaedzője is volt

Az 1982-es vb-n, majd a búcsúmeccsekor is Mészöly Kálmán volt a szövetségi kapitány. Érdekesség, hogy ő Fazekas első válogatott meccsén még csapattársa volt az újpesti támadónak, majd 1994–95-ben – amikor harmadszor irányította a válogatottat – segítőjeként, azaz a válogatott pályaedzőjeként „alkalmazta” Fazekast.

A szocializmus idején – Bálint László után – Fazekas László volt a második olyan magyar játékos, aki engedéllyel mehetett külföldre futballozni. 33 éves korában, 1980 nyarán szerződött Belgiumba, ahol négy éven keresztül a Royal Antwerp, majd egy évig a Sint-Truiden labdarúgója volt, 1985-ben fejezte be a játékot. Belgiumban 105 bajnoki meccsen 34 gólt szerzett. Összesen tehát 513 élvonalbeli mérkőzésen lépett pályára, és 288 gólt ért el – parádés eredmény.

Pályafutásának befejezése után edzőként több belga csapatnál is dolgozott: Racing Jet (1985–86), Eendacht Aalst (1986–1988), Harelbeke (1988–1990), Eendacht Aalst (1990–1992), RFC Antwerp (1995–96).

Köszönettel fogadta a meghívást

Kisteleki István, az MLSZ elnöke születésnapja alkalmából baráti levélben köszöntötte Fazekas Lászlót. A szövetség elsőszámú vezetője jókívánságai tolmácsolása mellett meghívta őt válogatottunk november 21-i, Görögország elleni Eb-selejtezőjére. A volt nagyszerű csatár a levél kézhezvétele után nyomban válaszolt is: köszönettel vette az üdvözlő sorokat, és örömmel elfogadja a meghívást.

Fazekas Lászlót tehát novemberben ismét itthon köszönthetjük.

www.mlsz.hu