Szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt – akkor még „csak” megbízottként – lett szövetségi kapitány Várhidi Péter, s körülbelül akkorra kristályosodott ki az MLSZ 2006. február 27-én megválasztott új vezérkarának számos hosszú távú tervének talán leglátványosabbika, a műfüves pályák százait megálmodó OLLÉ-program.
A tavaly októberi elképzelések az idei októberre már kézzelfogható realitássá váltak, honlapunk szerkesztői ezért úgy vélték: indokolt egy összegző, helyzetértékelő beszélgetés Kisteleki István elnökkel. Függetlenül attól, hogy a 2007-es futballév még közel sem ért véget: zajlanak a bajnokságok, három Eb-selejtezője is hátravan az A-, illetve U21-es válogatottnak, s csak november 25-én lesz a 2010-es világbajnokság selejtezőjének sorsolása…
Maximális FIFA-támogatás
– Ön szerint is épp itt az ideje egy összegzésnek? – kérdeztük elöljáróban a magyar labdarúgás elsőszámú vezetőjétől.
– Az ilyesmi soha nem árt, én is sűrűn készítek számvetést, s igyekszem mindig levonni a hasznosítható tanulságokat. Most azért is aktuális, mert egyrészt a néhány nappal ezelőtti elnökségi ülésünkön számos témát illetően kerítettünk sort fontos előkészületekre, s átfogó értékelésekre, másrészt azóta megjártam, mint a FIFA technikai és fejlesztési bizottságának tagja, Zürichet is, ahol a már korábban megismert programjaink újólag maximális elismerésben részesültek. A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség teljes támogatásáról biztosította terveink végrehajtását.
– Túl a válogatott eddigi őszi remeklésén, a látványos előrelépésen a FIFA világranglistáján, mit tart, a szövetség tevékenységét egységes egészként vizsgálva, a legfontosabbnak?
– Ami a válogatottjainkat illeti: a minden elismerést megérdemlő eredmények önmagukért beszélnek, ezek vannak, úgymond, a kirakatban, a törekvéseinkkel egyre jobban szimpatizáló közvélemény érdeklődésének homlokterében. A sikerek köszönhetőek annak az alapjaiban megújult rendszernek, amelyben mind az A-válogatott, mind az utánpótlás együttesek működnek. Hogy egy közkeletű hasonlattal éljek: nem a gombhoz varrjuk a kabátot, hanem fordítva… Az elnökség megszabja a fazont, s Várhidi Pétertől kezdve – Bicskei Bertalan irányításával – Sisa Tiboron keresztül Zsivoczky Gyuláig hála Istennek szerencsés kézzel kiválasztott szakemberek feladata, az elvek szigorú betartatása és ellenőrzése mellett a végrehajtás. A magam részéről, hogy a kérdésre egyenes választ adjak, úgy fogalmaznék: az A-, meg a korosztályos válogatottak pompás eredményeire, no meg az egyéb területeken tapasztalható, ezekkel egyenértékű fejlődésre, előrelépésre alapozva kialakult, s most már egészen biztosan van a magyar labdarúgásnak jövőképe. Bízom abban, hogy ezt még a legelszántabb kritikusaink sem vitatják!
OLLÉ-program: már világszerte minta
– Az OLLÉ-programról számos hazai és nemzetközi visszajelzés alapján máris nyugodtan elmondható, hogy abszolút sikertörténet, hiszen jövő nyárra több mint 200 új műfüves létesítménnyel gazdagodunk. Az utóbbi hetekben emellett egyre többet hallani arról a szervezeti megújulásról, strukturális átalakításról, amit 2008. január 1-től vezetnek be az MLSZ-ben…
– Az OLLÉ-program legnagyobb és legfrissebb elismeréseként a FIFA a beleegyezésünket kérte, hogy más országokban is terjeszthesse a mi pályaépítési terveinket. Nagy megtiszteltetés ez számunkra, természetesen igent mondtam. A most kezdődő szervezeti változásról is beszámoltam a FIFA-nál, s a kiemelten közhasznú társaság, illetve egy korszerűen működő vállalat ötvözésének modelljét egyetlen szóval minősítette Eva Pasquier fejlesztési menedzser: professzionális. Amennyiben sikerül megfelelő tartalommal megtölteni a korszerű formát, azaz kvalifikált munkaerőket bevonni a szövetség mindennapjainak tevékenységébe, akkor alakulhat ki az elképzelt struktúra, s akkor tudunk majd hatékonyan működni. A remélhetőleg európai színvonalú „hivatal” felett természetesen változatlanul a társadalmi munkában tevékenykedő elnökség gyakorolja majd a szigorú kontrollt, mint eddig is magától értetődött ez két közgyűlés között. A magam részéről fenntartás nélkül bízom abban, hogy az MLSZ minden eddiginél modernebb lesz abban a rendszerben, amit a dr. Bienerth Gusztáv vezette munkacsoport kidolgozott.
– Anélkül, hogy örömtüzeket gyújtva ünnepelnénk, de mégiscsak vélhető: az elégedettség hangján lehet szólni az elmúlt hetek egyik fontos bírósági döntéséről. Elvégre az UEFA-nál és a FIFA-nál zárolt támogatási összegek jelentős része felszabadult…
– A múlt sajnos még kísért. Hordozunk olyan örökségeket, amelyek problémát okoznak számunkra, s igen, valóban vannak bírósági ügyeink is. Épp azért, mert a teljes megtisztulás érdekében felvállaltunk pereket, hogy a korábban kötött, s számunkra hátrányos szerződések hercehurcáját ne hordozzuk örökké mázsás koloncként. Egyszer azonban vége lesz ennek is! Most még azonban arra jók, hogy egyesekben kétségeket ébresszenek, s ünneprontók legyenek.
Mozgósítani a gazdasági élet szereplőit
– Elfogultság és túlzás nélkül állítható, hogy a válogatottak eredményeinek és a különféle projektek lendületének köszönhetően érezhetően javult a szövetség megítélése…
– Ha ez így van, annak nagyon örülök, de azt hiszem: ezt nem elsődlegesen az én feladatom megítélni. Amennyiben igaz, annyit megjegyezhetek: sok és következetes munka van e mögött. Ugyanakkor annak is köszönhető, hogy miközben törekszünk az újra, a jobbra, addig igyekszünk összefogni mindenkivel, aki partnerünk lehet a jövőépítésben. Az MLSZ megpróbál szolgáltató szövetség lenni, a klubtulajdonosokkal, az élvonalbeli klubokat tömörítő MHLL-lel, a megyei szövetségekkel összhangban szeretnénk megoldani minden feladatunkat. Bízva abban, hogy több mint két évtized után jó eséllyel kezdjük el jövő ősszel az újabb vb-selejtező sorozatot. Olyan reményekkel, amelyek megmozgatják, mögénk állítják a társadalmat. No, meg a gazdasági élet azon szereplőit is, akiknek remélt támogatása nélkül elképzelhetetlen az áhított felemelkedés. Hogy így legyen, ahhoz a magunk részéről máris biztosítottuk az átlátható, rendezett, tiszta viszonyokat a Magyar Labdarúgó Szövetségben.