Magyar szempontból is sikeres volt a Gyulai Memorial

Kormány Sport

A verseny legnagyobb sztárjai egytől egyig fantasztikus teljesítménnyel rukkoltak ki kedden a székesfehérvári Gyulai István Memorial – Atlétikai Magyar Nagydíjon, melyen Halász Bence a második, Nguyen Anasztázia a harmadik helyet szerezte meg, és női 100 gáton Kozák Luca és Kerekes Gréta is 13 másodperc alá került.

A szervezőknek a világ jelenlegi két legjobb hármasugróját, a kétszeres olimpiai bajnok Christian Taylort és az idei ranglistát 18.10 méterrel vezető Will Claye-t is sikerült Székesfehérvárra csábítaniuk, nem titkoltan azzal a céllal, hogy emlékezetes versenyt produkáljanak. A két amerikai sztár nem is okozott csalódást, végig centikre voltak egymástól, négy sorozat után Taylor 17.68, Claye 17.66 méterrel állt, amikor az ötödik körben előbbi 17.93-ra szállt, amire Claye-nek már nem volt válasza.

A tavalyi felnőtt Eb-n bronzérmes, U20-as világbajnok Halász Bence 77.36 méterrel a második helyen végzett a férfi kalapácsvetők versenyében. Kíváncsiak voltunk, hogy a verseny előtt kiegyezett volna az eredménnyel?

„Nem egyeztem volna ki a második hellyel, mert úgy érzem sokkal többre lettem volna képes. Talán a 80 méterre nem, de a mostaninál (77,36 m), mindenképpen többet szerettem volna dobni, de azért a dobogó második fokán sem rossz állni. Hétfőn utazom az U23-as Európa-bajnokságra, ahova címvédőként érkezem, ehhez mérten szeretnék teljesíteni, és megvédeni a címem. Az ezt követő állomás szeptemberben a dohai felnőtt világbajnokság lesz, ha így alakulna a dobogó, mint itt Székesfehérváron ezen a versenyen, azzal kiegyeznék!”

A számot a világ- és Európa-bajnok lengyel Pawel Fajdek nyerte 80.49 méteres eredménnyel, ezzel negyedszer diadalmaskodott a magyar viadalon. A dobogó harmadik fokára az olimpiai bronzérmes lengyel Wojciech Nowicki állhatott fel, aki 76.60 méterig jutott.

Nguyen Anasztázia 670 centiméteres egyéni csúccsal a harmadik helyen végzett női távolugrásban, míg Márton Anita 18 méter feletti teljesítménnyel negyedik lett női súlylökésben

Idén nem rendeztek 100 métert, a férfi és női 200 méter azonban kárpótolta a sportág rajongóit: a férfiaknál a 100-as ranglistavezető amerikai Christian Coleman 19.91 másodperces versenycsúccsal győzött, megelőzve többek között a vb-címvédő török Ramil Guliyevet (20.23 mp), a nőknél pedig a 400-as olimpiai címvédő bahamai Shaunae Miller-Uibo 22.18-cal, Colemanhez hasonlóan versenycsúccsal győzött.

Az amerikai „háziversenyt” a világcsúcstartó Kendra Harrison nyerte 12.60 másodperccel az olimpiai második Nia Ali (12.63) előtt.

Az idei fedett pályás Európa-bajnokságon 60 gáton egyaránt döntős Kozák és Kerekes – akik közül előbbi sérülés miatt nem futhatott az Eb-fináléban – a dobogós helyek sorsába nem szólhatott bele, ám mindketten felvették az amerikai vágtázók ritmusát: előbbi 12.90 másodperccel megközelítette, utóbbi pedig 12.93-mal megjavította az egyéni csúcsát, ráadásul mindketten közel kerültek a 12.84-es olimpiai kvalifikációs szinthez.

Kozák Luca felszabadultan, boldogan nyilatkozott azok után, hogy idei legjobbját futotta 100 m gáton.

Igen, az vagyok, mert a sérülés után be tudtam bizonyítani magamnak, hogy képes vagyok jó időt futni újra. Folyamatosan edzettem, de a speciális munkák hiányoztak, és persze 4 hónapig nem versenyeztem, időbe telik, amíg visszaszokok. A Honvéd Kupán megviselt a részvétel, mert nem sikerült jól, de azóta fejben is sikerült rendbe tenni magam, aminek szintén nagyon örülök és büszke vagyok. Nagyon szeretek Székesfehérváron lenni, a családom is itt van, ez az egyik kedvenc versenyem.

Dr. Baji Balázs ezúttal nem versenyzőként, hanem nézőként volt jelen a viadalon. Nem csak számunkra, hanem számára is szokatlan az „öltönyös” részvétel, ám azért örült, hogy ott lehetett.

„Sérülés miatt ki kell hagynom ezt, de így is boldogan vagyok itt. Ez tényleg egy fantasztikus verseny, nem csak belülről, hanem kívülről is. Ha már nem volt lehetőségem versenyzőként részt venni most, legalább nézőként szurkoljak a lelátón. Nap, mint nap azon dolgozom, hogy a következő ilyen viadalról ne kelljen hiányoznom, és legkésőbb jövőre ugyanitt versenyezhessek a Gyulai Memorialon és persze máshol is. Folyamatosan fejlődő és erősödő, különböző szakaszokra bontott felépülés áll előttem. A legutóbbi nagy erőlelépés abban történt, hogy végre elkezdtem futómunkát végezni. Még nagyon az elején tartok, de remélhetőleg pár hónap múlva már teljes munkát fogok tudni végezni. Egyelőre minden a tervek szerint zajlik és bízom benne, hogy a következő hónapokban is így lesz, ősztől el tudom kezdeni azt a teljes értékű felépülést, ami remélhetőleg a jövő évi olimpiára meg egyéb más versenyekre is elég lesz.”

Gyulai Márton, a névadó fia és egyben a Gyulai Memorial versenyigazgatója elégedetten összegezte a nap történéseit.

„Talán most 9 év után jöttem csak rá, hogy mitől szeretem annyira az atlétikát, évről évre nem csak meglepjük magunkat, hanem a világ legjobb versenyzői is meglepnek minket. A férfi hármas- és magasugrás világ idei legjobb eredményei mellett, engedjék meg, hogy a magyar sikereknek örüljek a legjobban. Nguyen Anasztázia és Kerekes Gréti egyéni csúcsai, és Kozák Luca idei legjobbja minden várakozásainkat felülmúlta, s azt gondolom, hogy hatalmas szerepet vállaltak abban, hogy a teltházas stadion közönsége ennyire magáénak érezte a sikert.”

Forrás, fotó: MTI, nso/Tumbász Hédi, Bodnár Boglárka