Marosi nagyon közel az olimpiai kvótához

A Sarasotában zajló Világkupa-döntő szombati versenyén a 36 fős mezőnyben három magyar öttusázóért szoríthattunk. Közülük legjobban Marosi Ádám szerepelt, aki a hatodik helyet szerezte meg.
Demeter Bence 22., Kasza Róbert pedig 29. lett.

A csütörtöki körvívásban egyik magyar sem tündökölt. Marosi a szombati folytatásban azonban javított teljesítményén. A 200 méteres úszásban a negyedik legjobb idő volt az övé, majd a bónuszvívásban gyűjtögetett még pontokat, a lovaspályán pedig alig rontva ment végig, így három szám után a tizedik helyen állt, belátható távolságra a közvetlen élcsoport tagjaitól.

Kasza Róbert is a mezőny elejében zárta az úszást, de Demeter Bencének nem sikerült jól ez a szám csak, teljesítménye csak a 26. helyre volt jó.

A lovas pályán a verőhibák miatt Demeter a 22., Kasza a 29. lett.
A befejező kombinált szám előtt Marosi Ádám hátránya 31 másodperc volt az élen álló kínai Guan Jianli mögött, míg Demeter Bence 50, Kasza Róbert pedig 100 másodperccel később indulhatott.

A kombinált számban Marosi Ádámnak sikerült a legjobban, aki három helyet tudott javítani a pozícióján és fantasztikus versenyzéssel a hatodik helyen ért célba.
Demeter Bence három helyet visszacsúszva a kombinált számban végül a 22., míg Kasza Róbert a kombinált számban 13. lett, az összesítésben ez a 29. helyen jelentette a számára.

Eredmények (a nemzetközi szövetség honlapjáról):
1. James Cooke (brit) 1480 pont, 2. Patrick Dogue (német) 1476, 3. Valentin Prades (francia) 1473, …6. Marosi Ádám 1467 (vívás: 17 győzelem/18 vereség/204 pont, úszás: 2:01.74 perc/335 pont, lovaglás: 293 pont, lövészet-futás: 11:05/635), …22. Demeter Bence 1408 (18/17/208, 2:06.36/321, 284, 11:45/595),…29. Kasza Róbert 1382 (15/20/191, 2:02.66/332, 240, 11:21/619)

A vk-fináléban közvetlenül nem osztottak riói kvótát, de – emelt szintű – pontokat lehetett gyűjteni az olimpiai ranglistára, amelyről a június 1-jei zárás után legalább hat férfi és hat női versenyző jut majd részvételi joghoz.

Marosi a  döntőt megelőző négy versenyből hármon indult, Kairóban második, Rio de Janeiróban harmadik, majd Kecskeméten megint második volt.  Az olimpia kvalifikációs pontversenyben a harmadik helyen áll, de mivel a pontverseny élén álló francia Prades már rendelkezik olimpiai kvótával, így a budapesti vk és az amerikai finálé győztes brit Cook mögött biztosan halad az olimpia kvóta megszerzése felé. Jók az esélyei Demeter Bencének is, aki csupán 16 pontra van a még kvótát jelentő 6. pozíciótól.

Az olimpiai kvótaverseny állása, a még kvótát megszerző öttusázók eredményeit figyelembe véve:

Férfiak:
1. James COOKE (brit) 178 pont, 2.MAROSI Ádám 170, 3.Amro EL GEZIRY (egyiptomi) 147, 4.Jianli GUO (kínai) 142, 5. Maksim KUSTOV (orosz) 141, 6. Omar EL GEZIRY  (egyiptomi) 140, 7. Patrick DOGUE (német) 134, 8.Pierpaolo PETRONI (olasz) 132, 9. Christopher PATTE (francia) 129, 10 . Christian ZILLEKENS (német) 129, 11. Justinas KINDERIS (litván) 128, 12.DEMETER Bence 124

Földházi Zsófia a pénteki női versenyben a győztes német olimpiai bajnok Schöneborn mögött a második helyen végzett. Mivel az olimpiai kvalifikációs versenyző német már rendelkezik olimpiai kvótával, így ezt a ranglistát a második helyen  álló Földházi Zsófia vezeti. A további magyar női öttusázók közül Alekszejev Tamara 25 ponttal lemaradva a 6. helyezettől a 17. helyen áll.

Nők:

1.FÖLDHÁZI Zsófia 178, 2.Annika SCHLEU (német) 157, 3.Claudia CESARINI (olasz) 151, 4. Anastasiya PROKOPENKO (fehérorosz) 147, 5.Ieva SERAPINAITE (litván) 146, 6.Freyja PRENTICE (brit) 137, 7.IRYNA KHOKHLOVA (argentin) 132, 8.Margaux ISAKSEN  (amerikai) 130, 9.Gintare VENCKAUSKAITE (litván) 130, 10.Melanie MCCANN  (kanadai) 130,…17.ALEKSZEJEV Tamara 112

Kasza Róbert és Kovács Zsófia már megszerezte a kvótát korábban a riói olimpiára.

A vk-finálé után május végén Moszkvában lesz a világbajnokság – azon közvetlenül is osztanak 3 -3 kvótát. Ezután zárul június 1-én a kvalifikációs pontgyűjtő sorozat.

A riói olimpián a férfiaknál és a nőknél egyformán 36 versenyző indulhat.

Az olimpia rangsor zárása után július első teljes hetében rendezik Szófiában az Európa-bajnokságot.

(MOB-MTI fotó: pentathlon.hu)