Martinek János a kapitányi szigorról


Martinek János, a magyar felnőtt és junior öttusa-válogatott hivatalba lépő új szövetségi kapitánya ki meri mondani, hogy 1989-ben, egy évvel azután, hogy Szöulban egyéniben és csapatban is olimpiai bajnok lett, egy félreeső helyen ébresztőnek szánt pofont kapott dr. Török Ferenc szövetségi kapitánytól. És nem is kicsit… A magyar öttusasport harmadik olimpiai bajnok szövetségi kapitánya a szigorról beszélt…

Jogos volt

„Füles volt az a javából, csattant és fájt is, még sem mondhatom azt, hogy nem volt megérdemelt. Az olimpiát követő budapesti világbajnokságon történt, hogy a csapaton belüli szokásos „leadásos” körbeverés után sikerült összehoznom egy rémísztő 0-9-et, azaz kilenc vesztes asszót. Ami, hogy finoman fogalmazzak, nem nyerte el a szövetségi kapitány tetszését. Kihívott a folyósóra, rám förmedt, majd lekevert egy frászt, mielőtt magyarázkodni kezdtem volna. Akkor egy kicsit meglepődtem, de azonmód visszazavart a pástra. Sikerült felébresztenie, mert a végén csak összehoztam a vívásban 910 pontot, amire nagy szüksége is volt az aranyéremért csatázó, és az első helyet ki is harcoló magyar válogatottnak” – emlékezett a 28 évvel ezelőtt történtekre a Telekom Sporthír Szolgálat munkatársának nyilatkozó Martinek János.

„Janika”, aki magát sok bajon és nehézségen átverekedve érdemelte ki a szövetségi kapitányi tisztet, úgy gondolja, hogy szigorú vezetőnek kell lennie, másképpen aligha jut egyről kettőre a magyar öttusasport, pofonokra viszont aligha lesz szükség…

Hazai pályán nem éghet le egy olimpiai bajnok

„Amikor Török Feri egyszerű eszközökkel emlékeztetni igyekezett arra, hogy egy olimpiai bajnok nem éghet le hazai pályán és okozhat csalódást a magyar szurkolóknak, még csak 24 éves voltam, de már felnőtt ember. Nem hiszem, hogy új szerepkörömben és egy adott helyzetben a pofon lenne a megfelelő eszköz a véleményem kinyilvánítására, meg aztán a versenyzők reakciója is más lenne, mint a nyolcvanas évek végén…”

A magyar öttusasport egykori nagyságai közül Martinek János a harmadik szövetségi kapitány, aki olimpiai bajnoki címmel is büszkélkedhet.

Premier Budapesten?

„Nagy büszkeség a számomra, hogy az 1960-as olimpiai bajnok dr. Nagy Imre, valamint az 1964-ben egyéniben, 1968-ban pedig csapatban ötkarikás aranyérmet nyert dr. Török Ferenc nyomdokába léphetek – folytatta. – Előbbi hét, utóbbi 14 évig volt szövetségi kapitány, vezetésük időszakában lett Münchenben egyéni olimpiai bajnok Balczó András, akit tizenhat évvel később én követtem Szöulban. Szövetségi kapitányként szívesen beállnék mögöttük harmadikként a sorba, de erre jelenleg nem túl sok az esély. Egyelőre kevés a valamire való felnőtt és junior öttusázó, írd és mondd van belőlük körülbelül kéttucat, de kicsit magasabbra emelve a mércét, már csak tízről beszélhetünk. Nagyon várjuk azt a napot, amikor a nemzetközi szövetség zöld jelzést ad a vegyesváltó versenyeknek, és az lenne csak igazán szép, ha az új szám premierjének 2024-ben Budapest adhatna otthont. Akkorra, terveink szerint a mai tehetséges ifjúsági öttusázók is beérnek ” – fejezte ki a reményét Martinek János. 

(Telekom Sporthír Szolgálat/Szalay Péter, fotó: MTI)

Forrás: www.mob.hu – RSS