Autósok és motorosok ugyanúgy jól megférnek egymás mellett, mint mondjuk tornászok és az RG-versenyzők. A sort biztosan lehetne folytatni, de egy ellenpélda – amely most ide kívánkozik – talán érdekesebb lehet. Esetünkben ugyanis sakkozók és teniszezők léptek életközösségre.
– Harminc éves élvonalbeli szereplést követően a Statisztikai Hivatal sakkcsapata – a Statisztika PSC – tarthatatlan helyzetbe került – mesélte Zsinka László nemzetközi sakkmester, a csapat egyik vezetője. – Amennyiben nem találtunk volna valami megoldást, menthetetlenül csődbe megy ez az 1979 óta megszakítás nélkül az élvonalban szerepelt szakosztály, amelynek legjobb eredménye egy félidényes bajnokságban elért harmadik hely volt. Korábban közel két évtizeden keresztül nálunk volt éltáblás Adorján András nagymester, egykori világbajnokjelölt, a jelenlegi játékosaink közül talán Medvegy Nóra (képünkön) a legismertebb.
– A Statisztika ugyan megszűnt, ám mégis tovább él egy szerencsés befogadás révén.
– Budapest XVI. kerületében az ezerkilencszázharmincas évektől működik a Mátyásföldi Lawn Tennis Club, akinek elnökével, Szemler István úrral sikerült megállapodnunk – folytatta Zsinka. – Ennek értelmében szakosztályunkat átvette az MLTC, így 2009-től ezen a néven szerepelünk, továbbra is a sakkozók OB I-es bajnokságában. Jelenleg a 4. helyen állunk a pontvadászatban, s a hátra lévő két fordulóban a bajnok Nagykanizsa és a kiesőjelöltek egyike, a Kazincbarcika ellen kell asztalhoz ülnünk. Amennyiben a lehetséges 24 pontból sikerül legalább tizenkettőt megszereznünk, úgy előkelő helyen zárhatjuk a bajnokságot.
– Az MLTC-nek nem csak az első sakkcsapata képvisel igen jó játékerőt…
– Ilyesmire talán még sosem volt példa: a második együttesünk az OB I/B-ben, tehát a második vonalban pillanatnyilag harmadik, de komoly esélye van a bajnoki cím megszerzésére. Ha netán ez az eset előállna, és papíron feljutnának az OB I-be, hát nem is tudom, mit csinálnánk.
– A távolabb jövőt jelentő utánpótlás dolgában hogyan állnak?
– Igyekszünk minél több tehetséget felkutatni és megnyerni a versenyszerű sakkozásnak. Ezen a téren igen komoly munkát végez Benyeda Tibor sakkoktató, aki a XVI. kerület több általános iskolájában is vezet szakköröket.
– Anyagi helyzetük mennyire megnyugtató?
– A mai magyar sportéletben senki nem tervezhet hosszabb távra. Jómagam októberig a kerületi önkormányzat kulturális és sportbizottságának vezetője vagyok, de a jövőt senki nem tudja. Eddig mindenesetre az Önkormányzat hathatós támogatását is élveztük – remélem, ez így marad a jövőben is.