A 2008 október 25-én, Varsóban megrendezett profi harcművészeti gálára, a korábban hazánkban sanda szemináriumot tartó, Miroslaw Barsowski közvetítésével kaptunk meghívást, körülbelül két hónappal a gála megrendezése előtt.
Az összecsapást eredetileg 80 kilogrammos kategóriára írták ki, ám, hogy a túlzott fogyasztást elkerüljük a szervezőkhöz kérést intéztünk 3 kilogrammal nehezebb testsúllyal való nevezésre. A szervezők rugalmasságát jól mutatja, hogy kérésünknek fenntartás nélkül eleget tettek.
A gála a Hala -Arena- Ursynov stadionban került megrendezésre, mely a Varsó külvárosi részén található. Érkezés után a versenyzőknek fenntartott bejáratnál megkaptuk a versenyzői, edzői kártyákat, majd megmutatták az öltözőket. A felkészülésre minden körülmény adott volt: a a szereplő tíz pár versenyzőt 4 öltözőben helyeztél el, minden öltözőhőz külön zuhanyzóval, vécével, a küzdelem előtti bemelegítésre is biztosították a megfelelő helyet.
A plakáton kiírt kezdési időpontot a szervezők tartották, így a közös bevonulásra fél 7 körül sor került riporterek és kamerák kereszttüzében. A versenyzők név és nemzet szerinti bemutatása és a szponzorok felsorolása után nyomban elkezdődtek a küzdelmek. Elmondható, hogy e harcművészeti gála igazi csemege volt, ahol a nagy számú néző és a média számos stílusból ízelítőt kaphatott; a programban szerepelt Kickbox, Muay-Thai, Karate, valamint helyet kapott a K-1, MMA, és végül, de nem utolsó sorban a Sanda szabályrendszer is, melyet Wu Shu néven konferáltak be. Komoly címmérkőzésekre is sor került, a hazai mezőny kiválóságain kívül számos ország képviseltette magát, láthattunk versenyzőket ukrán, litván, belorusz, és magyar színekben egyaránt.
A harmadik küzdelemben kellett megmérkőznünk. A meccs külön érdekessége, hogy korábban Lengyelországban még soha nem vívtak professzionális Sanda mérkőzést. A küzdelem két nyert menetig folyt. Az ellenfél, korábbi európa-bajnok, erősségei között a dobások és a lábelkapások szerepeltek, így taktikánk a kézalapú harcmodorra és a dobások megkontrázására épült. Az elképzeléseket nagyjából sikerült megvalósítani, így az első menetet sikerült megnyerni, a második menetet a pontozók a lengyel félnek adták, és a harmadikban is a lengyel fél bizonyult jobbnak, így a mérkőzést ő nyerte meg. Talán érdemes megjegyezni, hogy a mérkőzésvezetésen meglátszott, hogy ellenfelünk hazai pályán lépett szorítóba.
A küzdelem ringben folyt, így a sanda-küzdelemben fontos szerepet betöltő, a pástról való lelökést nem lehetett alkalmazni, ennek ellenére sikerült bemutatni e küzdelem főbb speciális jegyeit; a dobások, dobáskontrák, lábelkapások és ugró ütések elnyerték a nagyérdemű tetszését, melynek jelélül elsöprő tapssal jutalmazták a szereplést, ilyen fogadtatásban a sandásokon kívül csupán két másik páros részesült.
A mérkőzés után a szervezők álló fogadáson látták vendégül a harcosokat, amely már felszabadult, jó hangulatban telt. Lehetőség nyílt a közös képek készítésére valamint koccintásra a kemény küzdelem méltó megkoronázása gyanánt. Kis ünneplés után minden versenyző megkapta az őt megillető járandóságot.
Összességében elmondható, hogy a lengyel gála kiváló lehetőség volt a fejlődésre, kapcsolatteremtésre és a lengyel-magyar kapcsolatok ápolására egyaránt. A jó szereplés bizonyítéka, hogy meghívást kaptunk a következő évben megrendezésre kerülő maxxxfigfhtgálára is.
Bűdi Máté – www.goldentigers.hu