Meghalt Benedek Tibor, az ország kedvenc vízilabdázója

Meghalt Benedek Tibor, az ország kedvenc vízilabdázója

Kormány Sport

Kiváló sportember, edző, családapa, akinek sorsszerű a megismerkedése a vízilabdával. Lehetett volna színész vagy művész, de a medence vize erre sodorta őt. Voltak nehézségek, amiken át kellett magát küzdenie, de soha nem adta fel. Körülbelül két hónappal ezelőtt jelentette be, visszavonul minden vízilabdával kapcsolatos tevékenységtől. A mai napon pedig az egész országot megrendítette a hír, hogy eltávozott közülünk. A háromszoros olimpiai bajnok Benedek Tibor 47 éves volt. Nyugodjék békében!

“Ma hajnalban örökre lecsukta szemét Benedek Tibor, a háromszoros olimpia bajnok, világ- és Európa bajnok vízilabdázó legenda. Családja, csapattársai, az egész vízilabda társadalom és a szurkolók számára pótolhatatlan és felfoghatatlan űrt hagyott maga után. Részvétnyilvánításaikat nyilvános felületeken tisztelettel fogadjuk. Családja kérésére azonban kérjük mind a közvéleményt, mind a sajtó képviselőit, hogy tartsák tiszteletben e nehéz időszak játékszabályait” – áll a család közleményében.

Korábbi cikkünkkel emlékezünk Benedek Tiborra.

Adta volna magát, hogy az édesapja Benedek Miklós, Jászai Mari-díjas színész, rendező, Érdemes- és Kiváló művész, illetve nagyapja Benedek Tibor, színész, konferanszié karrierje nyomán ő is ezt a pályát választja. De másképp alakult…

Érdekes módon ismerkedett össze Tibor a vízilabdával. Először édesanyja vitte el úszni ötéves korában gerincproblémái miatt. Itt tetszett meg neki a medence világa. Az úszást akkor unalmasnak találta, és jobban is rajongott a labdajátékokért, így a kettő kombinációját választotta, átnyargalt a vízilabdához. Később megismerkedett édesapján keresztül Csapó Gábor olimpiai bajnok vízilabdázóval, aki révén bekerült a KSI-be. Ezzel kezdődött szinte minden, fiatalkori éveinek sikereit itt érte el. 1980-1989 között csapatával és a válogatottal, többek között, utánpótlás játékosként háromszoros magyar bajnok, IBV győztes és ifjúsági Európa-bajnok lett. Mindeközben a II. Rákóczi Gimnáziumban folytatta tanulmányait, de sporttevékenysége miatt magántanulóként érettségizett. Az 1988-89-es szezon végén  az Újpesti Dózsába igazolt, ahol beindult karrierje, és megmutatta, hogy miért is van ott, ahol.

Az 1990-es évben indult kapcsolata a felnőtt válogatottal, ami később a medence partjáról is folytatódott, ugyanis ez év januárjában Konrád János, akkori szövetségi kapitány meghívta őt a keretbe. 1992 kiemelkedő eseményén, a barcelonai olimpián, 6. helyezett lett a csapattal, és egyben a torna gólkirálya is 21 találattal, majd elnyerte az Év vízilabdázója címet.

Bizonyított, megérdemelten kapta ezt a rangos elismerést, de ennyivel nem maradt abba a sikere. Azután, hogy az UTE-val Magyar Kupát, magyar bajnokságot, LEN kupát, BEK-et és európai Szuperkupát is nyert, 1993 és 1994-ben ismét a legjobb magyar vízilabda játékosnak választották.

’96-ban az atlantai olimpián negyedik lett a válogatott. Benedek 19 góllal ismét megszerezte az olimpia gólkirálya címet. Az ötkarikás játékok után az olasz Racing Romához szerződött, amivel egy új korszak vette kezdetét karrierjében és életében.

Az első években nehézkesen indult olaszországi pályafutása, hiszen mindig a győzelem kapujában maradt alul csapatával. 1999-ben megtört a jég, és 4 góllal támogatva a Rómát, megnyerte a bajnokságot.

De jött egy váratlan fordulat. Augusztusban nyilvánosságra került, hogy az elődöntő során végzett dopping vizsgálat Benedek Tibornál pozitív eredményt hozott. Mintájában kis mennyiségű clostebolt találtak, amely véleménye szerint gombásodás ellen használt kenőcse útján juthatott a szervezetébe. Szeptember elsején az Olasz Olimpiai Bizottság az Olasz Úszó Szövetséghez utalta az ügyet, de a játékos felfüggesztését helybenhagyta. A szövetség 8 hónapra eltiltotta őt. November végén a Nemzetközi Úszó Szövetség doppingbizottsága 15 hónapra növelte a büntetést. 2000 januárjában a Nemzetközi Sport Döntőbíróság mondta ki a végső szót, Benedek Tibor eltiltása 8 hónap lett.

„A legkomolyabb erőpróba volt; nehéz azt feldolgozni, hogy olyan dolog miatt ítélkeznek felettem, amit nem követtem el. Szerencsére megmaradt a remény, hogy kijutok a sydney-i olimpiára, ez segített talpon maradnom. Nagy happy end lett a vége, hiszen megszereztük az aranyérmet, és a mai eszemmel azt mondom, sokat tanultam ebből az időszakból is. De akkor nagyon nehéz volt.” (nlc.hu)

Ennek ellenére Tibort beválasztották az évszázad magyar vízilabda-válogatottjába.

2004-ben hazatért Olaszországból és a válogatottal a Világliga Long Beach-i döntőjében, majd az athéni olimpián megvédte címét.

2007-ben már 400. alkalommal képviselte Magyarországot világversenyen, és a nemzeti együttes kapitánya lett. Egy évvel később harmadik olimpiai bajnoki címét is begyűjtötte a válogatottal.

Pár évig ismét olasz kitérő következett, majd 2012-ben bejelentette visszavonulását. Ám ahogy azt sejteni lehetett, a balkezes zseni nem tudott elszakadni szeretett sportágától, 2013-ban  Kemény Dénest váltva, ő lett a válogatott szövetségi kapitánya, s egyben az év legjobb magyar szövetségi kapitánya címet is kiérdemelte. Még ebben az évben vb-t nyert a csapattal, utána egy Eb- és egy Világliga ezüst következett, ám a Rió-i olimpia után úgy döntött, hogy lemond a posztjáról.

2017-től az UVSE alkalmazásában előbb az utánpótlással, majd a felnőttekkel foglalkozott, ahol kimagaslóan helytállt.

2020 áprilisában magánjellegű döntését követően tette meg a bejelentést, miszerint: “Május 1-i dátummal visszavonulok minden vízilabdával kapcsolatos tevékenységtől és a következő években kizárólag szurkolóként veszek részt a hazai vízilabda életében és az UVSE további szakmai munkájában.”

Mint később kiderült, elhatározásában súlyos betegsége is közrejátszott…

2020.06.18. Hajnalban érkezett családjától a szomorú hír: elhunyt Benedek Tibor.

Emléke örökké élni fog!

Forrás, fotó: MTI, waterpolo.hu