Meglepetések napja

image

Miután a Selyemút rally első napján az autós kategória legnagyobb esélyese, a francia Stéphane Peterhansel műszaki gondok miatt állt a szakaszon és már esélytelen a jó eredményre, mások léptek a helyére. Az orosz Aleksandre Zheludov gyorsan az élen találta magát, még a lengyel BMW-s Holowczyc-ot is megelőzte.

A kamionoknál papírforma szerint alakult az eredmény: az első három helyen a Kamaz versenyzői végeztek, Nikolaev közel két perccel megelőzte Kabirovot és kilenc perccel Ardavichus-t. Egyik legnagyobb kihívójuk, Hans Stecay 50 percet vesztett a szakaszon, mivel kigyulladt az Iveco bal hátsó kereke.

Stephane Peterhansel kezdett elsőként a 260,23 kilométeres szakaszon, de már a 43. kilométernél meg kellett állnia műszaki gondok miatt. A Mini All4 és a benne ülő versenyzők két és fél órát veszítettek az első napon, mire lassú tempóban be tudtak érni a célba. Aleksandre Zheludov teljesítette a leggyorsabban a szelektívet, pedig az orosz Team Prodrive versenyzője a 17. helyről indult a reggeli rajtnál. A korábbi kétszeres orosz bajnok pilóta az első szakaszgyőzelmét aratta a Selyemút rallyn, valamint 3 perc 13 másodperc előnyt gyűjtött Krzysztof Holowczyc előtt.
Az X-Raid versenyzője a 43. kilométernél még az első helyen állt, miután Peterhanselnek gondjai akadtak, de később a hűtővíz melegedése miatt vissza kellett vennie a tempóból. Ennek ellenére a lengyel versenyzőt nem tudta megelőzni a harmadik helyen célba ért ukrán Bogdan Novitskyi (Proto G-Force), aki az élen álló Zheludov-hoz képest 4’57” különbséggel zárta az első napot.

Nem csak Peterhanselnek adódtak komoly gondjai a szakaszon, nagyon sok versenyző volt kénytelen félreállni vagy végleg feladni a versenyt. A cseh Zapletal a 15. kilométer után motorhiba miatt állt meg, és nem is tudott továbbmenni, az X3 BMW feladta a Selyemút rallyt. Olyan versenyző is volt, aki viszont nagyot alakított a szelektíven: Thierry Magnaldi két év után tért vissza a terepraliba egy Polaris RZR buggyval, amelyben egyedül versenyez, és a 18. legjobb időt érte el fél órás hátránnyal az első helyezett mögött. Összességében az első kilenc pozícióban csak közép-kelet-európai versenyző található; a Szalay-Bunkoczi kettős saját bevallása szerint élete egyik legnehezebb szakaszán van túl, de nagyon jól kezdett a versenyen, mivel a hatodik helyen ért célba.

A kamionoknál a Kamazosok ismét bebizonyították, hogy legyőzhetetlenek.
Eduard Nikolaev 1 perc 46 másodperces előnnyel fejezte be az első napot Firdaus Kabirov előtt, és 9 perc 11 másodperccel vezet Artur Ardavichus előtt. Ami jó hír a Kamaznak, rossz hír Hans Stacey-nek, a 2007-es Dakar győztesének ugyanis kigyulladt a bal hátsó kereke, és 50 percet veszített az első szakaszon. Kovács Miklós is megelőzte a Scaniaval Stacey-t, a magyar pilóta a 16. helyen áll 46 perces hátránnyal az első helyezett mögött. A magyar trió nagyon élvezte a mai napot, sok kalandjuk volt, hat percet álltak fékcső-gondok miatt, de egyébként remek tempóban teljesítették az első szakaszt.

Forrás: Székely-Nagy Katalin