Meglepő okok a fejfájás hátterében

Giles Elrington, a Barts and London Kórház neurológusa szerint a háziorvoshoz fordulók egyik leggyakoribb panasza a fejfájás. A fejfájások mindegyikében, a migrént is beleértve, ugyanaz a fiziológiai magyarázat: az agy hátsó részében egy elektromos áramkör, az úgynevezett trigemino-cervicalis út rendellenes működése. Olyan ez, mintha egy tűzjelző téves riasztást adna. A jó hír az, hogy az általános tévhittel ellentétben a fejfájás ritkán jelez agydaganatot: az esetek alig 1 százalékában derül ki valamilyen súlyos rendellenesség.

fejfájás

Köztudomású, hogy a túl sok bor és a stressz fejfájást okozhat, de a szakértők egyéb meglepő okokat is felsorolnak, amelyek a lüktető fejfájás hátterében állhatnak.

Fodrásznál
A fejfájás meglepően gyakran alakul ki, miután fodrásznál vagy borbélynál jártunk. Mivel a fejünket kényelmetlen tartásban kell tartanunk hajmosáskor, az egyik ideg stimulálhatja a trigemino-cervicalis utat. A fájdalom akár egy-két nappal később is jelentkezhet, ezért nehéz kideríteni az okát.

Köhögés
Igaz, hogy a köhögési roham súlyosbíthatja a meglévő fejfájást, létezik köhögési fejfájás is, amit a köhögés, tüsszögés, orrfújás vagy előrehajolás okozhat. A férfiakban gyakrabban előforduló állapotot az agyban kialakuló nyomás váltja ki. Az ilyen fájdalom éles, néhány másodpercig vagy percig tarthat, és a fej hátsó részén a legkifejezettebb. Más tünetek, például nyakfájdalom, egyensúlyzavar, látászavar, hallásvesztés, álmatlanság vagy fülcsengés is kísérheti.

Edzés
Ha kell egy jó indok az edzőterem kerülésére, íme: a megerőltetés okozta fejfájás. Bármilyen testmozgás, például a futópadon való futás vagy a kocogás a fejben, nyakban és koponyában lévő vérerek megduzzadását okozza, ami nyomást vált ki. Az erős fájdalom néhány másodperccel az edzés után jelentkezhet. Leggyakrabban a migrénre hajlamos emberekben alakul ki.

Szorongó személyiség
Az alacsony önbecsüléssel rendelkező, szorongásó emberek nagyobb valószínűséggel szenvedhetnek migrénszerű fejfájástól. A szorongás csökkenti a szerotonin szintjét, ami aktiválja a fájdalomútvonalat.

Sonkás szendvics
Más élelmiszerek is kiválthatnak migrént, de a sonka a legvalószínűbb tettes. Tiramint és tartósítószereket is tartalmaz, amelyek növelik az agyba irányuló véráramlást, ez pedig szintén aktiválja a fájdalom útvonalat. Az élelmiszer-adalékanyagok által kiváltott fejfájásokat érdekes módon a fej mindkét oldalán érezzük, a migréntől eltérően, amely egyszerre csak az egyik oldalt érinti.

Lófarok
A szoros lófarok, a copf és a szoros kalapok is okozhatnak fejfájást, ami néhány órával később jelentkezhet, azáltal, hogy feszítik a koponya kötőszöveteit.

Szex
A fejfájás gyakori indok a szeretkezés elhalasztására, de maga az aktus csúcspontja is vezethet fejfájáshoz. Az úgynevezett koitális fejfájás az orgazmus előtt vagy alatt jelentkezhet, és az agyi vérnyomás megnövekedése okozhatja. Férfiakban és magas vérnyomásban szenvedők esetében gyakrabban fordul elő.

Forró zuhany
A hőmérséklet-változás következtében megváltozik a vérnyomás a fejben (is), ami éles, szúró fejfájást okozhat homloktájon. A fájdalom általában legfeljebb öt percig tart. A szélsőséges hideg, például az uszodavíz is hasonló reakciót válthat ki.

Cigaretta
Lehet, hogy a dohányzás nyugtatja az idegeket, de fejfájást is okozhat. Egy vizsgálatban a résztvevők 59 százaléka úgy érezte, hogy a dohányzás váltja ki a migrént, 71 százalékuk pedig úgy vélte, hogy a dohányzás a roham alatt súlyosbítja a migrént. A nikotin hatására az agy vérerei összeszűkülnek, ami aktiválja a fájdalomútvonalat, és kiváltja a fejfájást.

Alváshiány
Az ingerlékenység, a normális életvitelre való képtelenség és a rossz memória a legnyilvánvalóbban az alváshiánnyal hozható összefüggésbe. A londoni National Hospital for Nervous Diseases egyik kutatásából azonban az is kiderült, hogy a különböző mértékű alváshiány (1-3 óra 1-3 éjszakán át) egy órástól egy naposig terjedő időtartamú fejfájást okozhat. A fájdalmat az alváshiány következtében kialakuló alacsony szerotoninszint okozza.

Meleg időjárás
A bostoni Beth Israel Deaconess Egészségügyi Központ kutatói több mint hétezer, fejfájással diagnosztizált beteg vizsgálata alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a fejfájásos panaszok a hőmérséklet emelkedésével megszaporodnak, függetlenül attól, hogy tél vagy nyár van. A hatás arra vezethető vissza, hogy a hőmérséklet emelkedése csökkenti a vérnyomást, így az agy rosszabbul tudja szabályozni a véráramlást.

Forrás: Medipress

2011. 07. 26.

Forrás: www.vital.hu – RSS