Megvan az első nyugati HFL-győztes: Bajnok az Enthroners!

Egy kiélezett küzdelem után a Fehérvár végül 14-12-re verte a Kijevet a Maker’s Mark Hungarian Bowlon.

Még nem volt olyan a Hungarian Bowlok történetében, hogy az alacsonyabb kiemelt csapatok kvalifikálták volna magukat a fináléba. A harmadik Fehérvár Enthroners mérkőzött meg a negyedik Kijev Capitals-zel az Új Hidegkuti Nándor Stadionban. Nyugati győztese még nem volt a Hungarian Football League-nek (HFL), viszont külföldi aranyérmese már igen. Még 2015-ben a Bratislava Monarchs ért fel a csúcsra.

65973323_2404943169563191_7865921294804451328_o

Mindkét csapat óvatosan kezdett, az ukrán együttes az első negyedben nagyon nehézkesen tudott előre haladni a pályán, a fehérvári defense többek között jól védekezte le Troy Rice-t, aki gyakorlatilag levegőhöz is alig jutott, ráadásul Jebrai Regan mindenhol ott volt a pályán megnehezítve ezzel az ukránok offenzíváit. Az Enthroners-offense sokáig Ryan Tuiasoa futásaira hagyatkozott, hiszen Gombos Bence egy kicsit nehezen rázódott bele a meccsbe, egyszer le is szedte a passzát Tyren Quinn, amelyet végül egy pass interference miatt érvénytelenítettek. Azonban ez nem fogta meg a Koronázók irányítóját, aki a következő átadásánál már pontosabb volt. Annyira, hogy 42 yardról megtalálta Poprádi Márkot, aki lerázta magáról védőjét és befutott a malacbőrrel az end zone-ba. Zách György bevágta az extrát (7-0).

66208538_2404945626229612_352905174810886144_o

A második játékrészben kezdett egyre jobban belejönni a játékba a Capitals. Makszim Cserepivszij még meg is találta egyszer Rice-t, ám az egyik átadására lecsapott Mike Wallace, aki egészen a Kijev 35 yardos vonaláig hozta vissza a játékszert. Novakov Dávid közel is tudta hozni egy jó futással az Enthroners-t az end zone-hoz. Két yardra a vonaltól pedig Tuiasoa beküzdötte magát a végzónába (14-0). A Capitals támadóegysége gyengélkedett az első félidőben, így nem is tudott jelentősen haladni a Hidegkuti Stadion gyepén. Az Enthroners-offense viszont egyre stabilabb teljesítményt nyújtott, ami két touchdownt és több szép megmozdulást eredményezett az első félidőben.

66390585_2404945812896260_7290106428272934912_o

Ezután mintha felcserélődtek volna a szerepkörök. A Kijev összeszedte magát és nagyon gyorsan pontokat szerzett a harmadik negyedben. Persze ehhez először Isaiah Wheeler interceptionje is kellett az Enthroners térfelén. Így 15 yardot kellett csak megtennie a pontszerző területig a Capitals-nek, Cserepivszkij pedig megtalálta Ihor Liszenkót az end zone bal sarkában (14-6). A Koronázók támadósora időnként szépen araszolt előre, de nem tudta uralni a mérkőzést. Az ukránok viszont nagyon kiszorított helyzetből is vissza tudtak táncolni, hiszen egy rossz snap után gyakorlatilag az end zone-juk előteréből kellett kijönniük. Nikita Kopusz és Troy Rice elkapásai, valamint Oleksandr Melnicsuk futásai közel hozta a pontszerző területhez a Kijevet.

66229511_2404946012896240_5226509934014758912_o

Ebből az akcióból touchdownt viszont az utolsó negyedben csinált Ruszlan Csebanenko együttese. Rice a végzónában a Tóth Dávid által felütött labdát tudta összeszedni mielőtt az leesett volna a földre. A kétpontos sikertelen volt, így továbbra is előnyben maradt az Enthroners (14-12). A székesfehérváriak támadósora továbbra is gyengélkedett, ráadásul ismét eladták a labdát a saját térfelükön a Koronázók. Tóth Nándor kezéből ütötték ki a játékszert, amit Mihailo Kulik kapart össze. A Capitals így megkapta a lehetőséget, hogy fordítson, de a fehérvári defense állta a sarat és negyedikre megállította az ukrán alakulatot. Ezt követően a Kijev még egy utolsó utáni esélyt kapott egy támadásra, de negyedikre újfent megállította az Enthroners-védelem az ukránok offensét.

66202291_2404946179562890_8396739726006026240_o

Így a Koronázók 14-12-re verték a Capitals-t és történetük során először lettek bajnokok a HFL-ben úgy, hogy ez volt a második évük az elitligában. Korábban a Miskolc Steelers is így ért fel a csúcsra. A döntő legértékesebb játékosa Ryan Tuiasoa lett.

Fotók: DigitalSport, Kraus Gabriella

Fehérvár Enthroners – Kijev Capitals 14-12 (7-0, 7-0, 0-6, 0-6)
Pontszerzők: Poprádi Márk, Ryan Tuiasoa 1-1 TD, Zách György 2 XP, illetve Ihor Liszenko, Troy Rice 1-1 TD

Jim Ward, a Fehérvár Enthroners vezetőedzője: A második félidőben a támadósorunk gyengélkedett, viszont a védelem előrelépett. Két negyedik downos megállításunk is volt az utolsó játékrészben, ami nagyon fontos volt. Mindegy, hogy mennyivel nyertünk, a lényeg, hogy bajnokok lettünk. Tavaly szeptemberben érkeztem ide, a srácok nagyon keményen dolgoztak és küzdöttek. A szezon azonban nem ért véget, az osztrák bajnokságban is aranyat szeretnénk szerezni.

Ruszlan Csebanenko, a Kijev Capitals vezetőedzője: A félidőben beszéltünk a srácokkal, ami érezhetően jó hatással volt rájuk. Viszont itt inkább mi edzők hibáztunk, érezhetően fel kell nőnünk még ehhez a szinthez. A holtszezonban meg kell néznünk az opcióinkat és utána kell döntenünk, hogy szeretnénk-e visszatérni a HFL-be. Egy biztos, ez az idény egy kiváló tapasztalatszerzési lehetőséget nyújtott számunkra. A játékosaimra nem lehet panaszom, mert végigküzdöttek egy nagyon nehéz szezont.

Ryan Tuiasoa, a XIV. Hungarian Bowl MVP-je: Ezért jöttünk ide! Nem érdekel, hogy szépen vagy csúnyán nyertünk, de bajnokok lettünk. A második félidőben a Kijev bebizonyította, hogy egy nagyon erős csapat, és az idény elejéhez képest nagyon sokat fejlődött. A védelmük kemény volt és a támadósoruk is jól ölte az időt. Mindegy számomra, hogy jól teljesítettem-e a szezonban vagy sem, a lényeg, hogy felértünk a csúcsra.