Öt győzelem és mindössze egy vereség – jelen pillanatban ez a mérlege a budapesti felnőtt asztalitenisz Európa-bajnokságon szereplő férfiválogatott U21-es korú tagjainak. E hármasból a kontinensviadal első bravúrja Majoros Bence nevéhez fűződik.
STJ • „Bravó, Bence!” – e kiáltástól volt hangos kedd este a budai Tüskecsarnok. A lelátói lelkesedés oka nem volt más, mint hogy a felnőtt Európa-bajnokság férfi egyesének csoportkörében a mindössze 19 esztendős Majoros Bence egy igazi nagyágyút győzött le a szerb Alekszandar Karakasevics személyében. Amikor a manapság már Belgrádhoz tartozó Zimonyban született klasszis megnyerte pályafutása első kontinensbajnoki címét, Bence még csupán egyéves volt. A helyszín Bréma volt, s e diadalt további három Eb-elsőség követte; valamennyi vegyes párosban. De azért Karakasevics egyesben sem érzi magát elveszettnek, bizonyság erre a 2011-es gdanski Európa-bajnoki bronza. A december 9-én már 41. születésnapját ünneplő szerb mostanra gyaníthatóan túljutott karrierje csúcsán, bár az európai ranglistán elfoglalt 46. helye még mindig több mint figyelemre méltó.
Ehhez képest Majoros Bence a 118., és idáig a legjelesebb eredménye egy, párosban kiharcolt magyar bajnoki cím. Mégis: a Tüskecsarnokban olyan érett produkcióval rukkolt ki, hogy ha nem elszenvedője a Majoros-féle díszelőadásnak, alighanem maga Karakasevics is lelkesen tapsolt volna. Így viszont – érthetően – nem lelkendezett, ellenben elsziszegett néhány ízes szerb népi mondást… De semmi sem segített rajta, a neonzöld mezben pompázó Majoros az első két szettben egész egyszerűen átrobogott rajta.
„Megnéztem őt videóról, de nem azt kerestem, mi lehet a gyengéje, hanem azt, hogy mit tud – mesélte honlapunknak Majoros Bence. – A taktikám az volt, hogy a tenyeresére adjam a visszaszervát, s csak magasan vagy hosszan tudja visszaütni a labdát.”
De legalább ennyire fontos volt a Borussia Dortmund légiósa számára, hogy magához vonja a kezdeményezést, s lehetőleg ne engedje kibontakozni riválisát. Akit azzal, hogy folyamatosan mozgásban tartott, jó horgász módjára fárasztott is. A szerbek azonban a mégoly kilátástalan küzdelmet sem szokták feladni, s persze Karakasevics sem tette: a harmadik felvonásban – először a mérkőzés során – megszerezte a vezetést, és szívós munkával eljutott 9-9-ig, majd begyűjtötte a játszmanyeréshez szükséges további két pontot is.
„Tisztában voltam vele, hogy a negyedik szett kulcsfontosságú lesz – fejtegette Majoros Bence. – Ha ugyanis Karakasevics egyenlít, minden kezdődik előről, ráadásul a lélektani előny is nála lett volna.”
A küzdelem hevességére jellemző, hogy ebben a játszmában is 9-9-ről kezdték el a hajrát, ám ezúttal már újfent a magabiztos, taktikus, okos stratégiát választó Majoros állt az asztalnál, és nyert is 11-9-re. Az ötödik játszma megint simábbra sikerült, a vége pedig 4-1 lett. Még a nyírbátoriak büszkeségének pályafutását jól ismerők számára is feltűnt, mennyit fejlődött a jobbkezes, támadó játékstílusú fiatalember a Németországban eltöltött időszak alatt.
„Ezt én magam is érzem – helyeselt a dortmundi légiós. – Ám ez nem véletlen, ugyanis odakint kétszer annyit edzek, mint korábban itthon. A foglalkozások sokkal intenzívebbek, pörgősebbek, ennek köszönhetően jobb az erőnlétem, javult a technikám, s ami legalább ennyire fontos, mentálisan is sokat léptem előre.”
Nem hátrány természetesen az sem, ha az ember olyan partnerekkel készülhet, mint például a 22 éves francia Simon Gauzy, aki jelenleg 5. helyezett az európai ranglistán, és aki egyesben indulhatott az idei riói olimpián is.
Ami az Eb-t illeti, az eddig százszázalékosan teljesítő, és így a kvartettje élen álló Majoros Bence ma 14 órától, a csoportkör utolsó fordulójában, Ewout Oostwouderrel mérkőzik: „Őt csak látásból ismerem, s nem téveszt meg, hogy Karakasevicstől négy nullára kapott ki. A szerb klasszis legyőzése eddigi pályafutásom legnagyobb diadala, de nincs idő az ünneplésre, menni kell tovább. Ez az első felnőtt-Eb-m, nincsenek számszerűsített céljaim, viszont hazai közönség előtt természetesen szeretnék minél többet megmutatni a tudásomból.”