Mi és a világ

Az év végéhez közeledve szemügyre vettük a hazai utánpótláskorú versenyzők szerepelését tíz népszerű sportágban, egyben felmértük a helyüket a nemzetközi erőviszonyok alapján is. A magyar fiatalok több sportágban a világelithez tartoznak, akadnak azonban, akik csalódásként élték meg 2016-ot.

Munkatársainktól Labdarúgásban portugál dominancia figyelhető meg, az utóbbi két év korosztályos világversenyei közül az idei U17-es Eb-t megnyerték, az U19-es kontinensviadalon elődöntőt játszottak, a tavalyi U21-es Eb-n pedig a döntőben kaptak ki a svédektől. A franciaországi felnőtt Eb-n győztek, több, az előző esztendőkben még korosztályos válogatott fiatallal a keretükben. Mellettük a franciákat lehet kiemelni, akik döntőt játszottak az Eb-n, az U19-es kontinenstornát megnyerték, a tavalyin pedig elődöntőbe jutottak. A korábbi években domináló spanyolok, a felnőttcsapatukhoz hasonlóan, a korosztályokban is visszaestek.

Magyar válogatott legutóbb a tavalyi U20-as világbajnokságon szerepelt Bernd Storck vezetésével, jövőre azonban jó esélye lesz erre az U19-es és az U17-es csapatnak is, hiszen mindkettő elitkörbe jutott az őszi selejtezőből. Az NB I-ben és külföldi felnőtt csapatokban játszó futballistákkal teletűzdelt U21-es csapat leszerepelt a selejtezőkön, csak ötödik lett a hatcsapatos csoportjában, tizennégy ponttal lemaradva az élen végző portugáloktól.

Vegyes évet zártak a korosztályos kézilabda-válogatottak. Az ifjúsági leányok ötödikek lettek az U18-as vb-n, míg az utánpótlástól elköszönő juniorok a tizedik helyen fejezték be az U20-as vb-t, akárcsak a kortárs férfiegyüttes az Európa-bajnokságot. Az ifjúsági fiúk B-csoportos Eb-n győztek Várnában, így visszakerültek a kontinens tizenhat csapatos elitjébe. A lányok között a rendre orosz–dán csatákat hozó finálékból mindkét gárda egy-egy aranyéremmel jött ki (Dánia: U20-as vb, Oroszország: U18-as vb), míg a fiúk között a tavaly minden korosztályos világversenyt megnyerő franciák U18-ban szereztek Eb-aranyat, míg az U20-as Eb-n a spanyolok állhattak a dobogó tetejére. Ha az olimpia dán férfi és orosz női győztesét nézzük, az utánpótlás eredményei valamelyest leképezik a felnőttmezőny erőviszonyait.

U20 női bronz

Az U20-as női válogatott feljutásával mindhárom korosztályos csapatunk az A divíziós Eb-n szerepel jövőre

Kosárlabdában az olimpián természetesen az Egyesült Államok tarolt mindkét nemben, de a Team USA-hez senki nem mérheti magát. A férfiak között a spanyol, litván kontinentális hegemónia az utánpótlás Eb-ken is jellemző, a franciák azonban kevésbé szerepelnek jól a fiatalok között. A török bronzérmek jelzik, hogy hamarosan a felnőttek között is előreléphetnek. A magyar válogatottak az A és a B divízió között egyensúlyoznak, az U20-asok az idén elbúcsúztak a legjobbaktól, az U18-asok éppen lemaradtak a feljutásról, az U16-osok pedig a középmezőnyben végeztek a második vonalban.

A nők között a korosztályos A divíziós Eb-ken a franciák, a spanyolok és az oroszok emelkednek ki, de a németek és az olaszok is felfértek a dobogóra egy-egy alkalommal. A tavalyi kontinensviadalon győztes szerbek az U20-asok között még felmutattak egy negyedik helyet, az alsóbb korosztályokban azonban be sem fértek az első tízbe. A magyar csapatok közül az U20-asok visszajutottak az élvonalba, ahol az U18-asok dicséretes ötödik helyen zártak, míg az U16-osok tizenkettedikként tértek haza.

A vízilabdázók 2016-os éve elsősorban a férfi junior Európa-bajnokság magyar–olasz negyeddöntőjéhez kapcsolódó botrányról marad emlékezetes (döntetlen helyett a zsűri döntésével kaptak ki a mieink), a hetedik hely ezzel együtt csalódás. A leányok hatodik helyénél is több volt talán a csapatban. Az arany a szerbeknek, illetve a hollandoknak jutott. Az ifjúsági (U18-as) fiúk a montenegrói vb-ről bronzzal térhettek haza (az elsőséget a horvátok gyűjtötték be), míg a hasonló korú lányok világbajnokságát a jövő hónapban rendezik Új-Zélandon. A férfiaknál a szerbek uralták az olimpiát, Rióban Benedek Tibor csapata csak az ötödik helyre futott be. A nőknél az amerikaiaké lett az ötkarikás arany, a mieink a negyedik pozícióban végeztek.

Birkózásban a Szovjetunió felbomlása óta tart az utódállamok és a világ többi részének versenyfutása. De míg korábban egyértelműen az egykori tagországok álltak nyerésre, kezd megfordulni a tendencia, és egyre inkább kiegyenlítődnek az erőviszonyok. A női birkózásban rendre Japán tarolásával zárulnak a világversenyek, kötött- és szabadfogásban azonban meglehetősen változatos az érmesek sora. Korosztályos összevetésben kifejezetten jól állunk, a kadet- és a junior-világbajnokságon is mindhárom fogásnem éremmel zárt, az idén pedig mindkét korosztályban ünnepelhettünk Európa-bajnoki címet. Hab a tortán, hogy a kadetek között kötöttfogásban Szőke Alex révén tizennyolc év után újra magyar állt a dobogó legfelső fokán.

A felnőtt cselgáncs Európa-bajnokság éremtáblázatának élén Franciaország, Grúzia, Hollandia sorrend alakult ki, a junior és ifjúsági korosztályban közülük a franciák tartják helyüket az élvonalban. A fiatalok között az oroszok, a szerbek és a németek emelkednek még ki. A magyarok a juniorok között ebben az évben elsősorban a lányok két bronzérme révén tartózkodtak az üldözőbolyban, az ifjúsági korosztályban egy arannyal és két ezüsttel pedig a közvetlen élmezőnyhöz tartoztak. Az olimpián Japán természetesen dominált, a franciák megőrizték a helyüket a legjobbak között, az oroszok pedig előreléptek.

Hely_a_teton_2

Atlétikában jelentős az előrelépés, a kalapácsvető Halász Bence például junior-világbajnok lett  •  Forrás: all-athletics.com

A fiatal magyar úszók hazai pályán, Hódmezővásárhelyen mérethették meg magukat az ifjúsági Európa-bajnokságon. Az orosz utánpótlás – akárcsak az elmúlt években – ezúttal is tarolt, de éremszámban azonos teljesítményt nyújtott Olaszország is. A magyar küldöttség a négy elsőségével legeredményesebb Késely Ajna vezetésével a negyedik helyen zárt a vonatkozó rangsorban (5 arany, 4 ezüst, 3 bronz). Az olimpián, magasan kiemelkedve, az Egyesült Államok szerepelt a legjobban, ám a magyarok a maguk három első, két második és két harmadik helyével a harmadik helyen végeztek a világ rangsorában.

A másik alapsportágban, az atlétikában egy-egy világverseny döntős helyezése már bravúros teljesítménynek számít. A magyaroknak pedig érem is jutott az idén: a kalapácsvető Halász Bence győzött a Bydgoszczban rendezett junior vb-n, ami több mint ígéretes. Eszes Dániel első lett 110 m gáton, míg Pavuk Tira a 2000 m-es akadályfutásban második a sportágban először megrendezett ifjúsági Európa-bajnokságon. A riói olimpián Márton Anita súlylökésben szerzett bronzérme különösképpen elismerésre méltó. A rekortánon egyébként – mint a legtöbb sportágban – az Egyesült Államok bizonyult a legeredményesebbnek.

Kajak-kenuban a magyarok mércéi csak a magyarok lehetnek, hiszen gyakorlatilag amelyik világversenyen indultak (legyen az gyorsasági vagy maratoni, Európa- vagy világbajnokság), taroltak. Mi a szezon legfontosabb utánpótlás-viadalát emeljük ki: a minszki ifjúsági és U23-as vb-n huszonöt érmet (közte tíz aranyat) szerzett a küldöttség, a második legjobb oroszok csak tizenhetet. Az év kiemelkedő eseménye, a riói olimpia már árnyaltabb képet mutat: ott a németek és a spanyolok is megelőzték a három elsőséget felmutató magyarokat.

Hely_a_teton_1

Homonnai Luca útban az az arany felé. Kajak-kenuban a magyarok mércéi csak a magyarok lehetnek  •  Forrás: ICF

A vívóutánpótlásnak két fontos eseménye is volt az évben: az újvidéki kadet és junior Európa-bajnokság, illetve a bourges-i kadet- és juniorvébé. Magyar szempontból a vajdasági verseny sikerült jobban, hiszen öt aranyérem született, míg Franciaország a harmadik helyezésekről marad emlékezetes. A sportág nagyhatalmai már a kadet- és a juniorkorosztályt is uralják, Európából az oroszok, az olaszok és a franciák a legsikeresebbek, míg a tengerentúlról az amerikaiak. Nem várható tehát nagy átrendeződés az erőviszonyokban a következő években sem, mivel a riói olimpián is ezek az országok játszottak meghatározó szerepet. A fegyvernemek közül itthon elsősorban kardban és párbajtőrben akadnak ígéretes fiatalok, a tőrszakág felzárkózása továbbra is késik.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS