Beszélgetés Bata Tamással, a Magyar Hivatásos és Amatőr Muaythai Sportági Országos Szakszövetség Főtitkárával. Mostanában sokat hallani különbféle belső problémákról, a Muaythai Szakszövetségen belül…
Mondanál pár szót ezzel kapcsolatban? Mik ezek a problémák?
Sajnos a Muaythai (Thaibox) szakág sem volt, és sajnos a mai napig sem mentes a belső viszályoktól.
Sokat hallani mindenféle harcművészeti ágazatban is hasonlókat.
Én igyekeztem kivédeni ezeket a problémákat kezdettől fogva, de nekem sem sikerült. Sajnos voltak olyanok, akik vagy pénzt láttak dolgokban, vagy magasabb vezetői posztra vágytak, és ennek érdekében kiváltak Szakszövetségünkből és másik szövetséget hoztak létre, amivel bizonyos szinten szétziláltak, egy már működő egységet.
Mondanál párszót ezekről a kezdeti gondokról?
Nagyon röviden.
Először egy tragédia törte meg a kezdeti lendületünket. A Szakszövetségünk létrejötte után 3 évvel meghalt Kató Mihály Szakszövetségünk akkori elnöke, az ország egyik legkiválóbb harcosa. Mikor helyre rázódtunk volna a veszteségből, az egyik tagunk egy kis csapatot magaköré gyűjtve, kivált a Szakszövetségünkből és saját szövetséget alapított. Pár év múlva kiderült, hogy a vele kooperálók rossz lóra tettek és lassan visszaszállingóztak a szakszövetséghez.
Ezek voltak régebben. A mostani gondok mifélék?
Hasonlóak, de sajnos még súlyosabbak.
Beavatnád a nagyközönséget is? Már ha nem annyira titkos belső ügyek ezek.
Természetesen lehet, és kell is beszélni róla. Bár nincs mit dicsekedni vele, az biztos.
Kellemes dolgokkal kezdődtek, amik aztán ellentétekbe és a szokásos széthúzásba csapott át.
Talán az érthetőség kedvéért kezdjük az elején.
Szívesen.
2002. évben egy gyümölcsözőnek kinéző együttműködési szerződést kötöttünk a Magyar Kick-boksz Szövetséggel (MKBSZ). Nekik jó volt, mert az egyébként erősen megfogyatkozott full versenyzői állományuk általunk megsokszorozódott.
Nekünk is jó volt, mert lett egy ernyőszövetségünk a Nemzeti Sport Szövetség felé.
Ez azt jelenti, hogy tagjai lettetek a Magyar Kick-box szövetségnek, vagy a Kick-box Szövetség lett a Ti tagotok?
Egyik sem! Ez egy olyan szerződés, amiben azt kötöttük ki, hogy segítjük egymás munkáját, de sportágainkat, Világszövetségeinket élesen elválasztva, egymástól. Különös hangsúlyt helyeztünk arra is, hogy a két szövetség megtartja önállóságát. Pontosabban a Magyar Muaythai Szakszövetség nem foglalkozik Kick-boxszal, a Magyar Kick-boksz Szövetség meg nem foglalkozik Muaythai (Thai-boxszal). Stb. stb.
Világos. Mi történt később?
2003. év elején a múlt súlyos ellentéteit feledve, újból felvettük a kapcsolatot egy régi szakemberrel és tagságunk bizalmat szavazott számára. Ekkor úgy nézett ki, hogy végre sikerült országunkban egyesíteni a Muay thai-jal foglalkozó egyesületeket és, ahogy mondani szokták, most mindenki egy felé tolja majd a bringát.
2003 szeptemberére beérett a sportoktatásba fektetett munkánk és megkaptunk minden kizárólagos engedélyt, hogy sportembereket képezhessünk a Muay thai szakágban.
Nekem erről olyan háttér anyagom van, hogy ezt Te jártad ki?
Igen, de nem magamnak, hanem a Szakszövetségünk részére.
Hogy folytassam, legörvendetesebb esemény az elmúlt évben történt. A sportág Nemzetközi Szövetségét az IFMA-t 12 éves megfeszített munka után felvették a Nemzetközi Sportszövetségek Szövetsége, az AGFIS tagjai közé.
Igen! Ezek nagyon fontos események és nagy eredmények. Az AGFIS-t az Olimpiai sportágak előszobájának szokták emlegetni. A Magyar Sporttörvény is kiemelten tekint azokra a sportágakra, amelyek AGFIS tagsággal rendelkeznek. A Sportszakember képzésre különösen büszke vagyok.
Már 20 éve van Muay thai (Thai-box) az országban, de csak 2004-től lehet Muaythai szakágban sportoktatói, edzői végzettséget szerezni, és azt is a Muaythai Szakszövetségnél.
Az első diplomákat 2005-ben adhattam át 15 végzett szakembernek.
Ez azt jelenti, hogy 2005-ig ebben a sportágban nem volt hivatalos engedéllyel rendelkező edző?
Igen. Ha valaki még is ilyet lobogtatott, akkor az bizony hamisítvány.
Ezek csupa pozitív hírek. Hol itt a probléma?
A gondok pont az AGFIS tagsággal kezdődtek.
Tudniillik ez a tagság lehetőséget ad arra, hogy önálló tagjai lehessünk a Nemzeti Sport Szövetségnek.
Nem értem. Miért baj ez?
Nekünk nem, de úgy látszik másoknak igen.
Ezt miből gondolod? Meg, hogy jön ide a Szövetségen belüli széthúzás?
Nagyon kusza és kényes téma ez.
Azzal kezdődött, hogy egy Kick-box közgyűlésen azzal szembesültem, hogy azt a régi szakembert, akinek bizalmat szavaztunk minden előzetes megbeszélés, és értesítés nélkül beválasztották a Magyar Kick-box Szövetségbe elnökségi tagnak.
Ezt nem hiszem. Előzetesen ezt biztosan letárgyalták. Senkit sem választanak meg elnökségi tagnak előzetes tárgyalások nélkül.
A megválasztottal biztosan, (bár Ő is nagyon meglepett arcot vágott) de a Muaythai Szakszövetség vezetőségével nem.
Sem a tagunk, sem a Kick-box Szövetség vezetősége nem értesített erről minket. Pedig számunkra teljesen természetes, hogy a MKBSZ legalább egy levélben, értesít bennünket. A tagunk esetében meg egy elnökségi ülésen kellett volna megtárgyalni, hogy lehetséges-e egy ilyen felállás.
És ez a vezető viszony nektek miért nem jó? Hiszen lett volna egy tagotok, akinek beleszólása van a Kick-box Szövetség dolgaiba. Elnökségi szinten tudja képviselni az érdekeiteket.
Ez jó is lett volna nekünk csak, hogy innentől kezdve a tagunk már nem a mi érdekeinket képviselte, hanem a Kick-box Szövetségét, ráadásul velünk szemben.
Pontosan ezért kellet volna, egy elnökségi ülésen megbeszélni ezt a kettős vezetői tagságot.
Ez az ellenképviselet miben nyilvánult meg?
Elsőnek abban, hogy nem támogatta az önálló tagságunkat a Nemzeti Sport Szövetségben.
Nem támogatta világszövetségi tagságunkat.
Majd arra próbálta rávenni a tagságot, hogy olvadjunk bele a Magyar Kick-box Szövetségbe, ami természetesen a Magyar Muaythai Szakszövetség megszűnésével járna.
Ez azt jelentené, hogy dobjunk ki az ablakon 12 évi munkát és eredményt, amit minden támogatás nélkül csak is a saját erőnkből értünk el.
És ami a legfontosabb:
Ez a Muaythai (Thai-box) sportág hazai megszűnésével járna, mivel a Kick-box Szakszövetség nem foglalkozik, és nem is áll érdekében foglalkozni a Muaythai szakággal, csak az általa képviselt WAKO Thai-kick-box-szal. Ez meg merőben más, mint a Muaythai.
Tagunk egy közgyűlésünk alkalmával világosan kifejtette, hogy ha szembe helyezkedünk a Kick-box Szakszövetség érdekeivel, akkor az egyet jelent azzal mintha, idézek, "szemben rohannánk a gyorsvonattal".
Alig akartam hinni a fülemnek. Én azt gondoltam, hogy egy régi elismert szakember, aki világ életében a Muaythai szakágat képviselte, soha nem fog egyéb érdekek miatt, szembe helyezkedni a saját sportágával és az azt képviselő Szövetséggel. Nem vagyok már fiatal és sok dolgot megértem, de ez még engem is meglepett.
A tagságunk a nyilvánvaló fenyegetés ellenére az önálló munka mellet döntött, és döntő többségben leszavazta a javaslatot.
Van egyéb probléma is?
A következő meglepetés tavaly ősszel ért.
A tagunk, azaz a volt tagunk, akiről szó van, mikor belépett közénk, hozott magával egy pár egyesületet, akik vele szimpatizáltak. Tavaly ősszel letiltotta ezeknek, az egyesületeknek a sportolóit, Szövetségünk Amatőr Magyar Bajnokságáról.
A következő ügy az volt, hogy értesítést kaptam a Testnevelési Főikola Továbbképzési Intézetétől (TFTI), hogy a Magyar Kick-box Szakszövetség (szerintük, mint a sportág egyedüli jogos képviselője) levélben kéri a TFTI-t, hogy idézek, "sportágunk részéről Zrínyi Miklós szakedzőt, mint a szakemberképzés új felelősét delegáljuk az alábbi szabályrendszerekbe.
Semi- contact, light-contact, full-contact, low-kick, thaibox, aero kick-box."
Thai-box? Érthetetlen, hiszen nem is foglalkoznak Thaibox-szal. Így aztán erre nem is reagáltunk, mert azt gondoltuk, hogy valami elírásról, tévedésről van szó. Mivel a TFTI sem reagált számukra megfelelően, egy újabb levélben, amit szintén a TFTI-nek címeztek, már nem Zrínyi Miklóst, hanem a szóban forgó volt tagunkat nevezik meg felelősnek és engem aki a kinevezést Szakszövetségünktől eredetileg kapta, töröltetni akartak a nyilvántartásból.
Ez viszont már nyílt támadás Szakszövetségünk jogai ellen.
Hogy mi köze van a Kick-box Szövetségnek a Muaythai szakághoz? Nem tudom. Mint ha a Kosárlabda Szakszövetség vezetősége akarna beleszólni a Kézilabda Szakszövetség ügyeibe.
Nem hiszem, hogy a legkisebb mértékben is megengednék egymásnak. Magas fokú önkényeskedésről tett tanúbizonyságot itt az MKBSZ vezetősége. Arra kíváncsi lennék, hogy ez egy elnökségi döntés volt, vagy csak egy valakinek a partizán akciója?
Az is elég nyílván való, hogy az átpártolt tagunk számára akarják megszerezni azokat a jogokat, amiért soha egy lépést nem tettek.
Ennek ellenére ez a vita máig folyik, most már a legfelsőbb szinten.
Van még más is?
Sajnos van.
Az év elején felvettük a kapcsolatot a WFCA Holland világszövetséggel. Sportolóink havonta-kéthavonta mentek ki mérkőzésekre, ahol igen jó eredményeket értek el. Minden szereplésüket tárgyalta a Holland sajtó. Egy hónapja rendeztünk egy nemzetközi edzőtábort Holland edzőkkel, a végén egy Magyarország vs Hollandia rendezvénnyel, ahová meghívtuk a WFCA vezetőségét és díszvendégnek, Peter Aerts-et is. Meglepetéssel értesültünk a Holland WFCA vezetőségétől, hogy volt tagunk is felvette velük a kapcsolatot, és folyamatosan bombázta Őket telefonokkal, meghívásokkal. Kicsit furcsának találom, hogy csak azután lett fontos számukra felvenni a kapcsolatot a WFCA-val, és kérni a Magyarországi képviselet jogát, miután az újságokból és az internetből értesültek a mi eredményeinkről. Ráadásul jól tudták, hogy a WFCA már kinevezte Magyarországi képviselőjét. Ennek ellenére nem hagytak fel a furkálódással.
Ezek tényleg elég súlyos gondok. Mit tudtok tenni jogaitok megvédésére?
Mindent megteszünk jogaink és önállóságunk, valamint elért eredményeink megvédésére. Benyújtottunk minden olyan iratot, amit bekértek a hatóságok, és bízunk abban, hogy a jogszabályok és nem az ismeretségek fognak dönteni.
Szerinted sikerülni fog?
Ahogy a mondás tartja, bízzunk a legjobbakban de, tartsuk szárazon a puskaport.