Régen megboldogult édesapámtól hallottam, hogy amikor valami nehéz, bonyolult kérdésre kell válaszolnom, számoljak magamban tízet. Nos, ezen már régen túljutottam – Sastin Mariannáról írnék. A lehető legobjektívebben, bántó szándék nélkül.
Szerdán volt egy hete, amikor a Gerevich Aladár Sportcsarnokban a férfiak csapatbajnoki döntőjébe beágyazottan rendezték meg a jelenlegi két, legeredményesebb magyar birkózónő – Sastin Marianna és Barka Emese – három meccsből állt válogatóját. A tét az volt, hogy aki ott nyer, az indulhat harcba tavasszal az 58 kilósok között megszerezhető olimpiai kvótáért.
Sajnos, csak az első meccset láttam, amelyet Sastin simán, 5-1-re megnyert riválisa, Barka ellenében. Egy botrányos, Madách Színházban volt előadásért hagytam ott a küzdőteret – bár ne tettem volna! A birkózók ugyanis hatalmas csatákat vívtak, Barka pedig a 2. és a 3. ütközetet is megnyerte, s ezzel övé lett a lehetőség: indulni a tavaszi kvótaszerző versenyeken, mégpedig 58 kilóban.
Érdekes módon, magát a három meccs összesített eredményét Sastin nem támadta, ám később ugyancsak belelendült. A hét elején, a DIGI TV Reggeli Start című műsorában adódott 11-12 perces megnyilvánulási lehetőség során számos dolgot vitatott, amelyek közül itt csak a legsúlyosabb állítását venném górcső alá. Marianna ugyanis azt mondta, hogy ő már korábban megnyert egy kettejük között kiírt válogatót, amellyel kapcsolatosan azt ígérték neki, hogy az a győzelem a kvalifikációs versenyek végéig neki védettséget jelentett volna. Az új szakvezetés viszont ezt az előzetes válogatót nem vette figyelembe, hanem új párosmérkőzést írt ki számukra.
Hát ez az, amit el nem tudok képzelni: miként gondolhatta Sastin Marianna azt, hogy több mint egy évvel a riói olimpia előtt ő teljes védettséget fog élvezni? Ha netán ilyet mondott neki az előző szakvezetés, akkor aki ezt ígérte neki, hatalmasat tévedett! Ellenpéldaként felhoznám a jelenleg az első két, legeredményesebb olimpiai sportág közé tartozó kajak-kenut, ahol a következő történt 2015-ben. A versenyzők tájékoztatók, majd válogatók után kiharcolták a kvótaszerző Vb-n, Milánóban való részvétel jogát. A legnagyobb tétje a férfi kajak négyesek versenyének volt, mivel ott már idén minden kvótát szétosztottak.
A londoni olimpián ezüstérmes négyes (Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel) magabiztos versenyzéssel végzett a dobogón, s ezzel biztosította a négyes részvételét Rio de Janeiroban. Ám ez a kvartett – amelynek tagjai 2013, 2014 és 2015-ben egyaránt dobogón végeztek az aktuális világversenyen – sem kapott védettséget, ami az olimpiai szereplést illeti! Jövő tavasszal oda kell majd állniuk a rajtvonalra és a rivális négyesekkel szemben ismét bizonyítaniuk kell. Magyarán szólva, csak akkor utazhatnak a sokszorosan bizonyított fiatalemberek az olimpiára, ha 2016 tavaszán is ők lesznek a legjobbak. Ellenkező esetben hiába szerezték ők a kvótát Magyarországnak, az olimpián mégis az indulhat majd, aki tavasszal a legjobb. S ez nem törvényszerűen a fent felsorolt négyes lesz.
A helyzet a példa ismeretében egyértelmű: ha bárki védettséget ígért Sastin Mariannának több mint egy évvel az olimpia előtt, az nagyon helytelenül cselekedett! Az utóbbi évtizedekben a birkózásnál sokkal eredményesebb kajak-kenu sportban ennél valóban komolyabb vizsgákon kell keresztülmenniük azoknak, akik végül majd tényleg kijutnak Brazíliába.
Ha mindezt végiggondolják Sastin Marianna és tanácsadói, akkor el kell fogadniuk a kialakult helyzetet. Annál is inkább, mert az első kvótaszerzési lehetőséget Mariannának nem sikerült megragadnia. Így marad a 63 kiló, amelyhez kőkemény felkészülést és sikeres kvótaszerzést kíván a jochapress.hu.