Minden idők legsikeresebb magyar szereplése a Maccabi Játékokon

A korábbi Maccabi Világjátékok szerepléshez hasonlóan a 2017-es Maccabiah-n is a legsikeresebb nemzetek között zárt a magyar csapat. A Maccabi Játékok történetének eddigi legnépesebb delegációjával vettek részt a mieink, a 120 fős delegációban 100 hazai sportoló vett részt a világ egyik legnagyobb sportrendezvényén. Összesen 25 érmet nyertek versenyzőink, amellyel olyan országokat tudhatunk magunk mögött, mint például Franciaország, Németország, Lengyelország vagy Olaszország. Sportolóink 3-szor állhattak a dobogó legfelső fokán, emellett 10 ezüst- és 12 bronzérmet nyertek.

Bár nagyon sok sportágban teljesítettünk kiemelkedően, küzdősportban értük el a legjobb eredményeinket. Érmeseink között külön említésre méltó a taekwondo-csapat szereplése, amelynek tagjai mindegyik színű éremből hazahoztak egyet, ezzel az otthon versenyző izraeli csapat után a legeredményesebb külföldi együttes lett. A csapat tagjai: Murinai G. Dániel (aranyérmes), Gulyás Ádám (ezüstérmes) és Rizmayer Norbert (bronzérmes). A legfényesebb érmet akasztották a karatés lányok nyakába, Kunos Zsuzsa (Kumite, -68kg) és Sterck Laura (Kata) magabiztos versenyzéssel győzött.

Vívóink a hagyományokhoz mérten jól szerepeltek, és bár az aranyérem begyűjtése most nem sikerült, de a többi éremből kijutott a csapatnak. Juniorban Schrödl Anita ezüst-, a korábbi junior világbajnoki harmadik Singer Martin a felnőtt kardozók között szerzett bronzérmet. Gátai Róbert a tőrözők között maradt épphogy alul a döntőben és lett ezüstérmes, míg Binet Gina ugyanebben a fegyvernemben a harmadik helyet szerezte meg. Férfi tőr- és kardcsapatunk egyaránt bronzérmes lett.

Legjobb úszóink és vízilabdázóink a hazai rendezésű vizes vb-re készülnek, ugyanakkor Izraelben is sikerült több ezüst- és bronzérmet nyerniük versenyzőinknek. Boros Zsófia nyíltvízi úszásban szerzett ezüstérmet. Békési Dániel 4×200 gyorsváltóban bronzérmet, míg Becsey János paraúszó 50 méter pillangón és 50 méter mellen is harmadik lett. Férfi vízilabdacsapatunk kiemelkedő teljesítménnyel a dobogó második fokára állhatott, egyedül a válogatott játékosokból álló izraeli csapattól kapott ki a döntőben.

Asztaliteniszezőink révén (Kádár Elvira és Bakó Szilvia) egy-egy ezüstöt sikerült megkaparintani. A másutt különlegességnek, a Maccabi Játékokon azonban kiemelkedő népszerűségnek örvendő kártyajátékban, bridzsben is dobogóra állhattunk, a magyar bridzscsapat az erős mezőnyben lett második.

Embert próbáló egyéni sikerekből is kijutott a csapatnak: Lőwy András, Jeruzsálem dimbes-dombos utcáin megrendezett 10 kilométeres futásban lett harmadik, míg Boros Zsófia triatlonezüstje és a nyíltvízi úszás második helyezése mellé begyűjtötte az egyik legnehezebb összetett szám, a maccabiwoman második helyét is. Ez a versenyszám kiemelt tiszteletet élvez mind a versenyzők, mind a szurkolók körében.

„Az eddigi legnépesebb delegációval érkeztünk, és a legjobb eredménnyel távozunk, gratulálok minden résztvevőnek” – foglalta röviden össze magyar szempontból a Játékokat a delegációt vezető Knopp András és a Maccabi VAC elnöke, Jusztin Ádám. „A következő nagy kihívás számunkra már nemcsak a versenyzők oldaláról lesz, hiszen 2019-ben Budapest ad otthont az Európai Maccabi Játékoknak. Legalább ilyen eredményes szereplést várok, ugyanakkor hatalmas kihívás is a közel 3,000 sportoló és kísérőik igényeinek megfelelni és világszínvonalú eseményt rendezni. Közös célunk a szervezőkkel az, hogy nemcsak a magyar zsidóságnak adjon maradandó élményt a hazai rendezésű esemény, hanem egy hatalmas közös sport- és kulturális közösségi élményben legyen része a budapestieknek és odalátogatóknak” – tette hozzá Jusztin.

Mind az Izraeli Maccabi Játékok, mind az Európai Maccabi Játékok esetében kiemelt szerepet kap a helyi és zsidó kultúra; a sport és a kultúra sajátos ötvözete az, ami megkülönbözteti az eseményt minden más sporteseménytől. A magyarokat egy különleges megtiszteltetés is érte a 20. Maccabi Játékok alatt: a Maccabi központjában, Tel-Avivban állították fel a mártírhalált halt magyar zsidó sportolók és sportvezetők emlékére készített emlékművet.

A magyar szervezők ezen felül egy kiállítást is bemutattak, amely a kiemelkedő teljesítményt elért, magyar zsidó sportolókat mutatta be a Maccabiah-ra látogatók számára.

A 20. Maccabi Játékok magyar érmesei és eredményei hamarosan megtalálhatóak lesznek a www.maccabi.hu oldalon.