Bár még hosszú út előtt áll, önálló szakággá szeretne válni a footgolf hazánkban, amely első lépésként megalapította a szakszövetségét. Egyelőre leginkább Kisorosziban lehet űzni a sportágat, amely kiegészítőként a fiatal labdarúgók képzésében is hasznos lehet.
Nagy-Pál Tamás • Már hat éve annak, hogy a napokban alapított szövetség első elnöke, Gelencsér Gábor Hollandiában járt, ahol megismerkedett a golf és a labdarúgás különös keverékével, a footgolffal (címlapfotó: magyarfootgolf.hu). A játék célja ugyanaz, mint a golfban, csak éppen bőrlabdával és lábbal. Egy év előkészítés után 2010-ben már versenyt rendeztek. Aztán felgyorsultak az események: a kisoroszi golfklubban lelt otthonra a sportág és folyamatossá váltak a viadalok.
„Aztán kitaláltuk, hogy szervezzük meg Magyarországon az első hivatalos világbajnokságot – emlékezett vissza Hankó Péter alelnök, aki véletlenül hallott először a sportágról. Sajnálatos sérülése miatt már tizenhét éve nem rúgott labdába, a szó szoros értelmében, amikor a sportlapban látott fotót Tóth Norbertről, aki éppen footgolfozott. – Ezt keresem tizenhét éve, mondtam felvillanyozva a feleségemnek, és azonnal kiderítettem, hogyan léphetnék kapcsolatba a sportág hazai képviselőivel. De visszatérve a vébére: 2012 júniusában rendeztük meg, nyolc ország hetvenhét versenyzőjének részvételével. A médiaérdeklődés nagy volt, köszönhetően olyan indulóknak, mint például Fehér Csaba, aki bronzérmet szerzett. Túlzás nélkül állíthatom, hogy nagyon magas mércét állítottunk a jövő évi argentínai seregszemle szervezői elé.”
Azóta három év telt el, ez idő alatt egyre komolyabb méreteket öltött a sportág. Tavaly rendezték meg először az országos bajnokságot, melyen a Ferencváros futsalcsapatának vezetőedzője, Lengyel Béla diadalmaskodott – egyébként ő az aktuális világbajnok is. Az idei sorozatba – amely egyben kvalifikációs viadal a jövő évi vébére – pedig Zirc révén új helyszín kapcsolódott be. „Bár a junioroknak nem rendeznek nemzetközi versenyeket, mi már az utánpótlásnak is meghirdettük a küzdelmeket. Eddig óriási siker, hiszen egyrészt az elitműhelyek játékosai is részt vesznek, másrészt olyan neves elődök adják át nekik a díjakat, mint Fehér Csaba, Halmai Gábor vagy Kovács Zoltán.”
Pisont István is kipróbálta már a footgolfot, még szövetségi edzőként a hazai rendezésű U19-es Európa-bajnokságra készülő válogatott tagjaival. A jelenlegi vezetés őt és Korolovszky Györgyöt is arra kérte: írjanak szubjektív elemzést arról, miben segítheti a footgolf a fiatal labdarúgók fejlődését, például a különböző rúgástechnikák gyakorlásával. Minderre azért is volt szükség, mert a szövetség nem titkolt szándéka, hogy megállapodást kössön az MLSZ-szel.
„A céljaink között szerepel, hogy kiegészítő sportágként részt vegyünk a fiatal labdarúgók képzésében, illetve önálló szakággá váljunk, hasonló jogkörökkel, mint a futsal vagy a strandlabdarúgás. A létjogosultsága megvan, hiszen már nyolc egyesület szerepel a bajnokságban, és a számuk folyamatosan nő. A világon pedig már több mint háromszáz pályán játsszák.”
De nem csak versenyszerűen. Még nagyobb lehet az értéke szabadidősportként; a kisoroszi pályát bárki kibérelheti, így szoktak például céges versenyeket is rendezni (ahonnan Hankó reményei szerint a jövő szponzorai is kikerülnek). „Mindenkinek lehet sikerélménye, aki, ha csak keveset is, de focizott korábban. A labda szeretete, a szenvedély az, ami elengedhetetlen. Hogy mi a jó benne? Például együtt lehetsz azokkal a barátaiddal, akikkel egyébként nem biztos, hogy találkoznál. Mit szeret az ember a fociban? A labdát? A győzelmet? Gólt rúgni? Mindez itt is megtalálható. Ráadásul ugyanúgy a füvön, csak még csodálatosabb környezetben.”
Hát kell ennél több?