Az Új Európa Alapítvány harmadik alkalommal adta át a MOL Tehetséggondozásért Díjat, amellyel nyolc áldozatkész tanár és edző munkáját ismerték el. A program során olyan szakemberek munkáját jutalmazza az alapítvány, akik nagyban hozzájárulnak a fiatal tehetségek felfedezéséhez és elindításához.
A díjazottakat a 2009-ben beérkezett közel 300 jelölt közül választotta ki az alapítvány kuratóriuma. A MOL Tehetséggondozásért díj erkölcsi és anyagi elismerés egyben, melynek értéke személyenként 500.000 forint.
„Magyarország méltán elismert szellemi potenciáljáról és kiemelkedő sporteredményeiről.
Egy tehetséges diák is csak segítséggel és megfelelő iránymutatással tudja azt a tudást kamatoztatni, ami benne van. A jövő tudósainak, művészeinek és olimpikonjainak, hazánk sikerének kulcsa a tanárok és edzők kezében van. A MOL Új Európa Alapítványa azért alapította meg a Tehetséggondozásért díjat, hogy ily módon is megköszönje az ország tanárainak, edzőinek, szakembereinek áldozatos munkáját” – mondta el Somlyai Dóra, a Mol csoport kommunikációs igazgatója.
A MOL Tehetséggondozásért 2009. évi díját olyan kiváló sportszakemberek vehették át, mint Herendi Iván asztalitenisz-edző, Kálóczi József karate-edző, Némethné Érfalvy Nóra, RSG edző és Tóth Sándor atlétika mesteredző. A tanárok között Farkas László fizikatanár, Molnár Tamás kémia-biológia tanár, Nádas Imréné néptánc pedagógus és Pásztó András magyar tanár vehették át az elismerést.
Az Új Európa Alapítvány a díjátadó esemény keretében meghirdette idei pályázati programjait is. Baán László, az alapítvány kuratóriumának elnöke, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója kiemelte, hogy a MOL Tehetségtámogató program immár hatodik éve segíti a fiatalokat a sport, a művészet és a tudomány területén. A Sport kategória idei pályázatára 2010. április 6-ig jelentkezhetnek a 10-18 év közötti fiatalok, akik kiemelkedő teljesítményt értek el országos vagy nemzetközi versenyeken, de továbblépésükhöz anyagi segítségre van szükségük. A művészeti-tudományos kategóriára ősszel lehet majd pályázni. A két kategória összesen 47 millió forintot fordít a fiatalok támogatására.
2010-ben is fogadja az alapítvány a MOL Gyermekgyógyító program keretében azoknak a nonprofit szervezeteknek a pályázatait, akik krónikusan beteg gyermekeknek szerveznek művészeti- és élményterápiás programokat. Ennek a programnak támogatási kerete a korábbi évekhez hasonlóan 43 millió forint.
A díjátadón fellépett Érdi Tamás zongoraművész, akinek tanára Hornyánszkyné Becht Erika egy évvel korábban kapta meg az alapítvány elismerését.
A MOL Tehetséggondozásért program 2009. évi díjazottjainak rövid méltatása:
Edzők
Herendi Iván mérnöki hivatását váltotta asztalitenisz edzői, sportvezetői tevékenységre. 1977 óta dolgozik a BVSC-ben utánpótlás-edzőként, vezetőedzőként, majd szakosztály-igazgatóként, elnökként. Tanítványai között található a serdülő és ifjúsági világversenyeken győzelmet szerző Zwickl Dániel, Molnár Krisztián és Jakab János. Kitalálója és főszervezője az Ifjúsági Asztalitenisz Világfesztiválnak, amelyet 4 alkalommal rendeztek meg Budapesten és Tiszaújvárosban.
Kálóczi József a kyokushin karate 4. danos mestere, szakedző, a Magyar Kyokushin Karate Szervezet elnökségi tagja, az edzői albizottság elnöke. Siófok és Környéke Sport- és Szabadidő Egyesület vezetőjeként a térség iskoláskorú gyermekei mozgáskultúrájának, egészségtudatosságának egyik legkiválóbb fejlesztője. Az elmúlt években több országos és európai-bajnoki helyezettet nevelt ki.
Némethné Érfalvy Nóra ritmikus sportgimnasztikai szakedző (RSG), junior majd 15 évesen felnőtt válogatott RSG versenyző volt. 1994-ben saját egyesületet alapított, az Óbuda RG Torna Clubot, ahol számos válogatott tornászt nevelt. Az Óbuda Egyesület mára az ország legnagyobb, s egyik legeredményesebb utánpótlás nevelő egyesületévé vált. Számos tanítványa aktív pályafutását befejezve az ő példáját követve edzőként dolgozik tovább. 2005-ben az Év edzője címmel tüntették ki.
Tóth Sándor mesteredző, a Buda-Cash Békéscsabai Atlétikai Club vezetőedzője. Több mint 30 éve vezeti és fogja össze az ország egyik legeredményesebb atlétikai utánpótlás műhelyét. Három atlétája több olimpián szerepelt gyaloglásban: Urbanik Sándor négyszeres, Rosza Mária háromszoros, Ilyés Ildikó kétszeres olimpikon. Szakmai tudásával, tanácsaival segíti a békéscsabai iskolai és diákcsapatok munkáját, felkészülésüket a diákolimpiákra. Békéscsabán hagyományt teremtett a tömegsportversenyek rendezésében.
Tanárok:
Farkas László a keszthelyi Vajda János Gimnázium matematika-fizika szakos tanára. Tanítványai közül több mint harmincan lettek díjazottak az elmúlt években az országos fizikaversenyeken és az OKTV döntőiben. Szakkörös diákjai közül többen képviselték hazánkat sikeresen a magyar csapat tagjaként a nemzetközi tudományos versenyeken. A tehetséggondozás mellett aktívan részt vesz a fizikaversenyek szervezésében, lebonyolításában és a fizika népszerűsítésében is előadások szervezésével.
Molnár Tamás biológia-kémia szakos középiskolai tanár, közel 30 éves tanári pályafutása alatt számos diák pályájának elindítását segítette. 1990-től tanít a gyöngyösi Berze Nagy János Gimnáziumban. Az elmúlt tíz évben tanulmányi igazgatóhelyettesként hatékony irányító munkát végzett az oktatási reformok, tantervi változások helyi szintű bevezetésében. Tanári munkája mellett elkötelezettje a természet és környezetvédelemnek, az egészségnevelésnek és a sportnak, és ezirányú tevékenységébe diákjait is bevonja. A Mátrában tudományos alaposságú tanösvényt alakított ki, amely turisztikai nevezetesség lett.
Nádas Imréné szerepe meghatározó a magyar néphagyományok, népművészet oktatásában és népszerűsítésében. Több mint 30 éve hozta létre Püspökladány első gyermek tánccsoportját, melynek munkájában ez idő alatt körülbelül 700 fő vett részt. A tánccsoport sikerrel szerepelt hazai és nemzetközi versenyeken és táncfesztiválokon. Példájára és biztatására sok fiatal folytatta a néptáncot, vagy választotta hivatásának. Kiemelt feladatának tekinti a határon túli magyarság néprajzi örökségének megismertetését és megőrzését. Munkásságát Püspökladány önkormányzata a Csenki Imre pedagógiai és Pro Urbe díjjal ismerte el, 2008-ban a Magyar Kultúra Lovagjává avatták.
Pásztó András gimnáziumi magyar tanár. Kezdetben a Felvidéken, Párkányban és Kassán tanított és volt a tanítás mellett a diákszínpad vezetője, valamint a kassai Thália Színház dramaturgja volt. 1995-től kezdve tanít az esztergomi Temesvári Pelbárt Ferences Gimnáziumban, ahol újraélesztette az iskolai színkört. A Franka Színkör rendszeresen és eredményesen lép fel az esztergomi Várszínház nyári előadásain. Diákjai számos rangos vers- és prózamondó versenyen szerepeltek kiemelkedő sikerrel. Az iskolában tanuló felvidéki és kárpátaljai diákokat orosz és szlovák nyelvből készíti fel nyelvvizsgára és országos középiskolai tanulmányi versenyekre. Tagja az Édesanyanyelvünk mozgalomnak és az Anyanyelvápolók Szövetségének. Több volt diákja választotta hivatásául a színészi pályát.
XLsport –
Forrás: Ferencz Katalin